adminml

Záhady poutního místa Chimayo

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Ilustrační foto

 

Libor Čermák: Záhady poutního místa Chimayo

Víte, jaké je nejnavštěvovanější poutní místo ve Spojených státech amerických? Je to El Santuario de Chimayo v sev. části Nového Mexika, přezdívané „americké Lourdy“. A i k němu se váže několik zajímavých legend či dokonce záhad.

 

Zřejmě proto, že Spojené státy americké jsou většinově spíše protestanskou zemí, katolíků je tu jen 25 procent oproti 52 procent protestantů, tak tu není tolik katolických poutních míst jako třeba a nás v Evropě. Ale několik přeci jen. A to asi nejvýznamější a nejnavštěvovanější se nalézá v severní části Nového Mexika. A tak tento stát není ze záhadologického hlediska významný jen fenoménem UFO, ale i tímto zajímavým poutním místem.

El Santuario de Chimayo vzniklo v 19. století. Zdejšímu kostelu se také říká „Americké Lurdy“, to proto, že zdejší půda a pramen má léčivé účinky. Každý rok na Velký pátek se přicházejí tisíce poutníků, aby navštívilo zdejší kostel postavený z vepřovic. Proč na právě na Velký pátek? Jeden z jeho zakladatelů, jistý Bernardo Abeyta, tvrdil, že právě na Velký pátek kolem roku 1810 spatřil podvný záblesk světla. A když na tom místě kopal, nalezl tam prý zelený kříž. Když ho pak donesl do kostela v Santa Cruz, kříž se prý sám opět vrátil na místo, kde ho Abeyta našel. A tak se tam rozhodl postavit kapli. A tu pak v roce 1816 nahradil současný kostel.

Existuje i další verze, která říká, že se zde Abeyta vyléčil z nemoci. A k místu se váže ještě jedna zajímavá věc, a to ta, že už dávno před tím, než do těchto míst přišli Španělé, tak se zde nalézal pramen horké léčivé vody, který byl posvátný pro indiány kmene Tewa.

 

Ať už to bylo tak, či tak, z místa se stalo křesťanské poutní místo, ke kterému přijede na 300 tisíc návštěvníků ročně. A nejvíc právě na Velký pátek. A to z toho důvodu, že právě na Velký pátek měl Abeyta nalézt onen kříž.

Záhad je tu mnoho. Ale zdaleka to není všechno. Proč jsem se rozhodl napsat tento článek? Všiml jsem si, že se jedná o další z řady míst náboženských zázraků, které zapadá do mé hypotézy, že tato místa nejsou umístěna náhodně. Ono totiž Chimayo se nalézá takřka v severojižní ose státu Nového Mexika.

Jak jsem už dříve zjistil a jak jsem na svém blogu prezentoval, není takováto poloha místa s náboženským zázrakem nic mimořádného. Téměř většina míst nejvýznamnějších takovýchto událostí leží na nějaké významné souřadnici, která tvoří buď osu nějakého státu, země, či kontinentu a nebo poledník či rovnoběžku, která výše uvedeným územím vede nejdéle. Uvedu několik příkladů:

2) Severo-jižní či západo-východní osa

Místa mariánského zjevení v Egyptě jsou také v severojižní ose tohoto státu. (viz Egypt, země Panně Marii zaslíbená)

 

Řím se nalézá takřka v geometrickém středu Itálie (viz Záhady a tajuplné souvislosti Panny Marie Sněžné)

 

Portugalská Fatima, která byla v hledáčku médií hlavně vloni kvůli 100letému výročí, se nalézá na západovýchodní ose Portugalska (viz Sto let od mariánského zjevení ve Fatimě)

A k tomu ještě přidám Číhošť, která se nalézá v geometrickém středu České republiky a na stejném poledníku se nalézá i potní místo Bozkov (viz Záhady a tajuplné souvislosti Panny Marie Sněžné)

 

2) nejdelší rovnoběžka či poledník:

Slovenské Dechtice se nalézají na rovnoběžce, která vede nejdéle Evropou (viz Co mne fascinuje na slovenských mariánských zjeveních II)

 

Francouzské Lurdy, bosenská Medjugorije a další mariánská zjevení ve Španělsku se nalézají na rovnoběžce, která vede nejdéle po Pyrenejském poloostrobvě (viz Záhady a zajímavosti mariánského zjevení v Lurdech)

 

Českou republikou, vede přímo naším hlavním městem Prahou (vyšehradská zjevení – Za mariánskými zjeveními v Česku IV) a také Přeštěnicemi v jižních Čechách, kde došlo k uzdravujícímu mariánskému zjevení v roce 1928 (viz Za Mariánskými zjeveními v Česku II). A poblíž rovnoběžky, která vede ČR nejdéle leží opět i Číhošť

 

A v neposlední řadě je třeba také připomenout, že i mexické Guadalupe leží na takovém poledníku, který nejdéle vede po Severní Americe (viz Záhady mariánského zjevení v Guadalupe)

A tak si říkám, že když tolik významných nábožeských zázraků se událo na takto významných geometrických místech, že to nemůže být vůbec náhoda a měli bychom se na tím zamyslet.

 

Zdroj: Wilson C.: Místa, kde se lidé setkávají s bohy, Knižní klub – Balilos, Praha, 1998

Zdroj: https://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=472688

https://en.wikipedia.org/wiki/El_Santuario_de_Chimayo

Související články v rubrice: Křesťanské záhady a zázraky

 

Libor Čermák

LČ

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Osobní stránky Libora Čermáka: ODKAZ

Text: Blog Libora Čermáka na iDNES: ODKAZ

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Yetti, bigfoot

Pterosauři

Djatlov

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Kuriozity
Skryta 
Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Extra

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Islám

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové
Sex

Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login