adminml

Záhady a zajímavosti inckého Sacsayhuamanu

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
.
Libor Čermák: Záhady a zajímavosti inckého Sacsayhuamanu
.
Je to jedna z nejzáhadnějších staveb světa. Kdo ji postavil? Jak ji postavil? Jak je pevnost stará? A mnoho dalšího. To jsou všechno záhady Sacsayhuamanu u peruánského města Cuzko.

Myslím si, že pevnost Sacsayhuaman nefascinuje jen mne. Ale každého, kdo se zajímá buď o Inky a nebo o záhady jako takové. Když se řekne incké kyklopské zdivo, tak právě tato pevnost je jím nejznámější. Ale zdaleka to není jen tato záhada, která Sacsayhuaman obklopuje. Zkusil jsem tedy zmapovat ty nejznámější záhady a k něm přidat i několik mých postřehů.

Jak je stavba stará? Ze stavbou prý začal incký vládce Pachacutec (1438-1471). Jenomže mnozí archeologové se domnívají, že některé část Sacsayhuamanu musí být mnohem starší. Jedná se například o nejspodnější dlouhou zeď postavenou z obrovských kamenů.

.

Záhady týkající se polohy

 • Všiml jsem si, že pevnost Sacsayhuaman leží téměř přesně na 13,5 stupni jižní šířky. Tento úhel je jednou dvacetinou tří čtvrtiny kruhu.
 • Jak jsem psal v článku „Peruánské tajemství Orionu“, tak i Sacsayhuaman zapadá do „inckého Orionu“, kde odpovídá hvězdě Alnitak, nejjižnější hvězdě v tzv. Pásu Orionu.
 • Sacsayhuaman je postaven ve výšce 3700 metrů nad mořem, což je ještě o tisíc metrů výš, než nejvyšší vrcholky Vysokých Tater
 • Také jsem si všiml, že Sacsayhuaman je postaven na protilehlém poledníku, než na jakém se nalézá pyramida Borobudur na Jávě nebo Čínské město Si-an, v jehož okolí se nalézají čínské pyramidy a terakotová armáda. Tento protilehlý poledník je zároveň poledník, který vede nejdéle po euroasijském kontinentu.

.

Záhady týkající se výstavby

 • Zdejší chrám obklopuje více než čtyři sta metů dlouhá kyklopská zeď (navíc s pilovitým půdorysem) postavená z obrovských tvarovaných kamenů z vápence, andezitu a dioritického porfyru, které do sebe navazují tak, že se mezi ně nepodaří zasunout ani karton papíru.
 • Největší kameny mají až 300 tun a jsou přes 6 metrů vysoké (cca výška dvouposchoďového domu).
 • Přitom mnohé pocházejí až z lomu vzdáleného 60 km! A protože jsme v horách, musely sem být dopraveny přes složitý horský terén.
 • Nezapomeňme však také, že se nalézáme téměř ve 4000 metrech nad mořem kde je podstatněji řidší vzduch, než u nás v nížinách, což pomoci při stavbě tohoto divu světa zrovna moc dvakrát nepřidá
 • Další část – Kenko, se nalézá asi kilometr na východ. Je to kruhový amfiteátr, nad kterým se tyčí skála s puklinami a jeskyněmi, do které jsou fantastickým způsobem vytvarovány schodiště a reliéfy či zatočené žlábky. Vypadá, jako by to vše bylo vyrobeno z nějaké plastelíny nebo vyříznuto laserem, než vytesáno do přírodní tvrdé skály.
 • A pak se zde nalézají ještě gigantické kameny tvarované hladkými pravoúhlými lomy
 • A také se zde nalézají i podzemní chodby.

Zvláštnosti zdejších legend a pověstí

 • Incké legendy praví, že pevnost postavil bílý bůh Viracocha. Ten údajně vlastnil hůl, se kterou dokázal zapálit skálu. Tento oheň prý i dokázal zlehčit kameny tak, že je uzvedl i jeden člověk. Toto zlehčení trvalo jen nějaký čas a pak se zas kameny vracely na svojí původní hmotnost.

.

Souvislosti s jinými stavbami na světě

Zkrátka a dobře Sacsayhuaman je jedna z nefascinujících staveb světa. A byl by velmi špatný přístup, kdybychom jeho záhady ( i záhady dalších záhadných staveb) měli přehlížet.

Zdroj: http://liborcermak.blog.idnes.cz/c/112289/Nezodpovezene-otazniky-prastarych-kameniku.html , wikipedie, odkazy a zdroje uvedené v článku.

Foto: wikipedie

 

 

Libor Čermák

LČ

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Osobní stránky Libora Čermáka: ODKAZ

Text: Blog Libora Čermáka na iDNES: ODKAZ

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login