adminml

ZÁHADA NÁSILNĚ UKONČENÉHO KOMIKSU MARS 44

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

ZÁHADA NÁSILNĚ UKONČENÉHO KOMIKSU MARS 44

Fikce:

Píše se rok 2058. K planetě Mars míří kosmická loď Aleph se sedmičlennou posádkou připravenou poprvé v dějinách lidstva vstoupit na Rudou planetu. Těsně před přistáním ale dochází k dramatickému zvratu, pozemšťané objevují na orbitální dráze Marsu ještě jedno kosmické plavidlo: opuštěný (?) nacistický modul Walküre…

Realita:

Píše se rok 2008 a v časopisu ABC začíná vycházet komiks Mars 44 scénáristy Petra Krejzeka a kreslíře Jana Jiříčka. Má obrovský ohlas mezi čtenáři, kteří ho přirovnávají ke kultovním komiksům Vzpoura mozků či Galaxia. Po několika desítkách pokračování ale nově dosazené vedení časopisu ABC komiks Mars 44 nečekaně ukončuje.

Web Komiksárium ODKAZ o incidentu píše:

V časopise ABC začal v září 2008 vycházet sci-fi komiks Mars 44, který je možno pravidelně číst také na webu časopisu. Po dvaceti letech rozpačitých pokusů nový kreslený seriál konečně navázal na silnou tradici kvalitních fantastických komiksů, které v ABC vycházely v 70. a 80. letech. Scénárista Petr Krejzek a kreslíř Jan Jiříček rozplánovali příběh na dva roky, nyní ale jejich sága nečekaně skončí. Vydavatelství Ringier totiž odvolalo dosavadní šéfredaktorku ABC Mirku Volfovou a na její místo dosadilo Pavla Šafra. Ten je současně šéfredaktorem týdeníku Reflex, z nějž po jeho nástupu shodou okolností zmizely komiksy Pandemonium, Alois Nebel i Hana a Hana. Nyní se Šafr nechal slyšet, že seriál Mars 44 je pro cílovou skupinu příliš temný a rozhodl, že poslední část vyjde v 18. (tedy příštím) čísle, aniž by se děj mohl uzavřít. Tento postup velmi připomíná léta, kdy byl komiks označován za imperialistický škvár a kreslené seriály v řadě časopisů bez udání důvodů končily v polovině. V ABC má nicméně podobný postup premiéru.

Realita:

Píše se rok 2020. Komiks Mars 44 je stále obestřen rouškou tajemství. V rozsáhlé databázi na webu časopisu ABC Mars 44 chybí: ODKAZ Komiksoví nadšenci ale jeho prvních 50 dílů (s otevřeným koncem) sdílejí na internetu.

Komiks Mars 44 si můžete prohlédnout zde:

ODKAZ, ODKAZ, ODKAZ, ODKAZ, ODKAZ

Existují dokonce i odkazy na nikdy nevydané díly č. 51 a 52 (už jen černobílé), kde zakázaný příběh o nálezu nacistické kosmické lodi Walküre a dalších podivných událostech pokračuje a graduje:

ODKAZ, ODKAZ

 

Martin Lavay

YouTube
Zahady.info

You must be logged in to post a comment Login