adminml

Vzhůru na Mt. Everest!

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kdo byl první?

Vylézt na nejvyšší horu světa se snažily už na začátku 20. století britské výpravy. Dodnes se o nich vyprávějí legendy. Nejsilnější horolezec Charlie Granville Bruce přezdívaný „nákladní vlak“ prý trénoval tak, že běhal každé ráno před snídaní do kopců. V každé ruce při tom držel horského vůdce z kmene Gurkhů. Na vrchol Mt. Everestu ale nedosáhl. Záhadou zůstává, jestli se to v roce 1924 podařilo Georgi Leightu Mallorymu a Andrewu Irvinovi. Přátelé je naposledy spatřili těsně pod vysněnou metou. Vzápětí je zahalila mlha. Malloryho mrtvé tělo se našlo až po sedmdesáti pěti letech. Irvin leží někde v ledu dodnes. Byli až nahoře? Hádanku by mohl rozřešit jejich fotoaparát. Nikdo ho ale ještě nenalezl.

Ti první s čokoládou

Nejvyšší horu světa Mt. Everest oficiálně dobyl sir Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norkej v roce 1953. Na vrcholu zahrabali na památku do sněhu čokoládu. Hillary o svém horolezeckém výkonu mluvil později velmi skromně. Prohlašoval o sobě, že je jen prostý chovatel včel.

Pestrá směsice následovníků

Na Mt. Everest už svystoupil slepec (Eric Weihenmeyer z USA), hrdina s amputovanýma nohama (Mark Inglis z Nového Zélandu), pod oblaky se tu konala svatba (Moni Mulepati a Pem Dorje Sherpy z Nepálu) a z Everestu už sjel také sportovec na lyžích (Davo Karničarov ze Slovinska). Přesto je výstup na nejvyšší horu světa stále velkou výzvou.

ML

YouTube
Zahady.info

You must be logged in to post a comment Login