adminml

VELKÝ BRATR NÁS STÁLE VIDÍ

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Ilustrační foto

 

Petr Bajnar: Velký Bratr nás stále vidí

Je tomu již téměř dvacet let, co se na internetu poprvé objevily zprávy o americkém projektu „ Echelon“ umožňující sledovat elektronickou komunikaci kdekoliv na světě.

Systém vytvořený americkou špionážní a bezpečnostní agenturou NSA byl založen na vyhledávání klíčových slov, a jak ukázala zpráva publikovaná americkým ministerstvem obrany v roce 2000, již tehdy nesloužil k monitorování aktivit teroristů, ale především na sledování obchodních aktivit kdekoliv na světě a to i v zemích amerických spojenců.

Od roku 2000 možnosti počítačů a dalších prostředků IT se dál radikálně zvýšily. Systém vyhledávání klíčových slov je již zastaralý a nové kvalitnější programy již umožňují tematickou analýzu jakýchkoliv internetových textů a zpráv.

Zveřejněné skandály jako je odposlouchávání evropských politiků agenturou NSA, či nedávná kauza zneužívání dat na facebooku jsou tak jen špičkou ledovce.

Moderní technika umožnuje každému kdo na to má dostatečné technické prostředky se dozvědět o komkoliv z nás v moderní digitální době takřka vše. Lze sledovat každé naše kliknutí na internetu a jakoukoliv aktivitu na našem počítači, pokud jsme zrovna on-line. Lze odposlouchat libovolný telefonní hovor a zjistit kdykoliv přesnou polohu kohokoliv z nás, kdo má u sebe mobilní telefon s aktivní baterií. Z analýzy těchto dat lze vytvořit náš poměrně přesný psychologický profil, zjistit zájmy a názory jedince. Odhalit pro systém „potenciálně nepohodlné lidi“, či využít těchto dat pro vlastní obchodní aktivity, jak se již nyní v široké míře děje.

A právě do této doby přichází nový celoevropský zákon o ochraně osobních údajů GDPR. Zákon, který spíš než osobní ochranu přinese jen další povinnosti podnikatelům, školám a dalším institucím. Je to podobné, jako kdybychom lidem zakázali volně nosit kapesní nožem, ale přitom tolerovali nošení bomb a střelných zbraní.

Žádný zákon nezmění fakt, že fakticky nyní žijeme v nejméně svobodném světě, jaký zde kdy byl a to paradoxně díky pokroku techniky, nízké morálce a právní nepostižitelností těch, kteří touto technikou disponují. Ve světě kdy skutečné soukromí již prakticky přestává existovat. Ve světě, kterému začíná vládnout totalita nového typu, která je na rozdíl od zjevných totalit komunistických a fašistických totalitou skrytou.

 

Petr Bajnar

Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.

 

Blog Petra Bajnara na iDNES

Osobní stránky Petra Bajnara

 

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Yetti, bigfoot

Pterosauři

Djatlov

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Kuriozity
Skryta 
Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Extra

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Islám

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové
Sex

Zahady.info
Zahady.info

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login