adminml

VELKÉ SLONÍ ZÁHADY

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Slon, ilustrační foto

 

Libor Čermák: Velké sloní záhady

Sloni jsou úžasná stvoření. Ví se, že mají jak empatii, tak i značný díl inteligence. Já bych však chtěl upozornit i na další zajímavé záhady, které jsou s tímto největším suchozemským savcem spojeny.

 

Inteligence

Sloni jsou vedle lidí, goril, orangutanů, šimpanzů, šimpanzů bonobo, delfínů, kosatek a makaků jedni z mála savců, kteří prošli takzvaným zrcadlovým tesetem sebeuvědomění. Dokážou se totiž v zrcadle rozeznat sami sebe. Domnívám se tedy, že i tyto živočichové jsou tedy přeci jen o něco inteligentnější, než ostatní běžná zvířata. (Zdroj: https://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=368910).

Ale to není zdaleka všechno. Sloni se umí pomocí větví podrbat a dělat i další věci. Dokážou používat i kameny. A používání nástrojů je dalším kritériem k posuzování inteligence živočišného druhu. Tyto a další zajímavosti o těchto jedinečných zvířatech jsem objevil na internetu v článku na Sloní paměť není mýtus. S inteligencí je to horší

Jak známo, sloni také malují (viz například https://praha.idnes.cz/slonice-shanti-z-prazske-zoo-maluje-dbk-/praha-zpravy.aspx?c=A120522_1781766_praha-zpravy_sfo). A kromě toho také dokážou truchlit za zemřelého člena svého stáda. To všechno poukazuje na to, že sloni nejsou jen tak nějaká obyčejná zvířata. Ale pokud půjde evoluce zvířat tím samým směrem jako teď, mohly by v příštích milionech let možná i úspěšně konkurovat člověku. A vlastně i ten jejich chobot je zajímavá věc. Obsahuje totiž víc svalů než kolik jich je v těle člověka. To ale nejsou jediné záhadné zajímavosti o těchto zvířatech.

FOTO: Slon, ilustrační foto

 

Trpasličí sloni

Nedávno jsem četl na reflex.cz článek o záhadě vzniku bornejských slonů, poddruhu slona indického, žíjícího na ostrově Borneo, avšak vyzančujících se oproti jiným slonům indickým trpasličím vzrůstem (viz http://www.reflex.cz/clanek/veda/87274/zahada-trpaslicich-slonu-na-borneu-kde-a-kdy-se-na-ostrove-objevili.html). Tento slon má maximálně v kohoutku 2,5 metrů. A aby tomu nebylo málo, svůj trpasličí poddruh má i druhý slon, tedy slon africký. Tito sloni žijí v Kongu a v kohoutku měří dokonce jen 150 cm. Vědci si nejdříve mysleli, že se jedná o nový druh slona. Jenomže bylo zjištěno, že se jedná pouze o zakrslou variantu slona afrického. (zdoj: Lenková J., Šiška V., Mackerle I., Zeman J.,: Velká kniha otázek a záhad, Regia, Praha 2002)

Mě však jedna hypotéza napadla, jak takovíto trpasličí sloni mohli vzniknout. Není to samozřejmě nic prokázaného a je to jen má hypotéza. Ale co když. Možná že vy, čtenáři, máte doma psa. Možná si ani neuvědomujete, že geneticky je to to samé zvíře jako tolik obávané zvíře – vlk. Zatímco příroda postupuje přirozeným výběrem silnějšího, domestifikace vlka postupovala pravým opakem. Pradávní lidé si vybírali hodnější vlky, menší a milejší vlky, až z toho vznikly první psí rasy a posléze další a další. Pokud byste tak dnes vedle sebe dali německého ovčáka a trpasličího pudla, možná byste také neřekli, že se jedná o stejný zvířecí druh. Podobně například z muflonů vznikly dnešní ovce, z praturů krávy, atp. A tak, co když v pradávných dobách se někdo pokusil ochočit obdobným způsobem i slony a dodnes jsou tito trpasličí rasy na to vzpomínkou?

FOTO: Reflex.cz, doplněno o kresbu Indie: LČ

 

Tajuplný tvar sloních uší

 

FOTO: Slon africký (wikipedia, doplněno o kresbu Afriky: LČ)

 

A pak vím ještě o jedné zvláštnosti. Sloni, jak známo se vyznačují velkýma ušima. To proto, že tak velká plocha uší jim slouží k termoregulaci krevního oběhu. Ale i tak slon africký má větší uši a slon indický o něco menší. Kdysi jsem náhodou v televizi sledoval jeden pořad pro děti o slonech, kde bylo poznamenáno, že slona afrického poznají právě podle uší. Uši slona afrického se totiž nápadně podobají tvaru afrického kontinentu (tedy Afrika + Arabský poloostrov, jenž je původně skutečně odtržená součást Afriky).

Nyní bych se ale vrátil k tomu článku v Reflexu o trpasličích slonech z Bornea. V jeho titulku se totiž objevil nádherný obrázek slona indického, a to včetně jeho roztažených uší (které jinak na jiných obrázkách mjí často srolovány). Když jsem se na ty uši zadíval, rázem jsem v nich spatřil tvar indického subkontinentu (Od Indického oceánu až po Himaláje). Co si to tom myslet? Co když nám příroda těmato sloníma ušima chtěla říci: „Nemyslete se o mne, že já nejsem také inteligentní.“?

FOTO: Slon, ilustrační foto

 

Související články:

Mají psi představivost a empatii? Podle mne ano!

Jsou inteligentní zvířata na Zeměkouli tak vzácní?

Je člověk jediným inteligentním tvorem na Zemi?

Stojí za vznikem přírody nějaká inteligence?

Tajuplné souvislosti na pólech Země a na 45. rovnoběžce

Co asi lidstvu vzkazují největší světové veletoky?

 

Libor Čermák

LČ

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Osobní stránky Libora Čermáka

Text: Blog Libora Čermáka na iDNES

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login