adminml

Věda a esoterika

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Ilustrační foto

 

Petr Bajnar:Věda a esoterika

Věda a esoterika se dnes až tak v lásce nemají. Přesto oba způsoby poznávání světa představují dvě stránky jedné mince.

Rozdíly mezi přístupem esoterickým a vědeckým si můžeme ukázat na příkladu stromu. Když ke stromu přijde vědec, začne strom klasifikovat, změří výšku, spočítá stáří, popíše strukturu listu a provede další analýzy. Esoterik se pokusí do stromu vcítit. Zažít stav jeho bytí. Vnímat jeho vlastní život.

Aby bylo poznání správné je důležitá rovnováha obou přístupů. Když jedna strana příliš převáží, je to malér.

Když esoterik ignoruje vědecký přístup, stává se loutkou svých vlastních citových vjemů a představ. Věří čemukoliv co mu přijde „shůry“. Zvláště tehdy, když mu vnitřní hlas našeptává, že je něčím více než je jeho okolí. Zkrátka postrádá kritičnost, bez které se nemže obejít žádné objektivní poznání.

Když vědec ignoruje esoterický nebo-li citový přístup, tak to dopadne také špatně. Jistě ne náhodou Karel Čapek ve svém dramatu RUR dal projektantovi robotů jméno ROSUM. Jen tak mimochodem. Možná jste zaregistrovali nedávno zprávu, že známý britský fyzik Hawking označil za největší nebezpečí pro svět právě moderní vědu [1]? Je to logické. Kdo jiný než velmi vyspělý rozum bez korektury citu může představovat největší nebezpečí pro naší budoucnost, zvláště když zde ještě chybí korektiv v podobě morálky?

Každý skutečný esoterik by tedy měl být zčásti vědec. A každý vědec zčásti esoterikem. Esoterik by měl své poznatky z duchovních světů získané intuitivní cestou vždy hodnotit logikou a stále, jak jen to je možné si ověřovat jejich soulad s praxí. Vědec by se zase na objekt svého výzkumu neměl dívat jen rozumem, ale měl by i velmi rozvíjet intuicí, bez které není možno nejen svět ducha, ale i hmoty a fyzikálních sil nikdy plně pochopit.

Ostatně každý velký vědecký objev byl provázen na svém počátku ne rozumovou analýzou, ale právě intuitivním vhledem. Vzpomeňme periodickou tabulku prvků, strukturu atomu, či šestiúhelníkový model benzenového jádra. Všechny tři případy mají společné to, že k objevu došlo při nočním snu objevitele.

Ač dnes věda považuje esoteriku za něco méně cenného, myslím, že časem se to změní. Oba přístupy se v poznávání spojí. Na školách se žáci budou učit fyziku a matematiku. A vedle toho se budou vyučovat i telepatii a mentálním technikám, jak se laděním svého nitra k duchovnímu zdroji, dostat i k novým vědním poznatkům, které by byly ke prospěchu všech.

Než ukončím tento článek, rád bych se rozloučil citátem Nikoly Tesly, který si velmi dobře uvědomoval, co musí udělat věda, aby mohla dále pokročit ve svém vývoji.

„V den, kdy věda začne zkoumat paranormální jevy, udělá za jediný rok větší pokrok než za celá staletí svého trvání.“

[1] Vědecký pokrok přivede lidstvo do záhuby, tvrdí Hawking

 

Petr Bajnar

Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.

 

Blog Petra Bajnara na iDNES: ODKAZ

Osobní stránky Petra Bajnara: ODKAZ

 

O autorovi:

Narodil jsem se roku 1971 v Ostravě. Vystudoval jsem nejdříve SPŠ hutní ve Frýdku-Místku a poté VŠB-TU Ostrava- obor Materiálové inženýrství. Řadu let jsem pracoval v průmyslové sféře. Nejdříve jako technolog v ŽD Bohumín a později jako Zkušební technik v Materiálovém výzkumu ve Vítkovicích.Od roku 2007 působím ve školství. Nejdříve jako učitel odborných předmětů na SPŠ ve Frýdku-Místku a poté jako učitel předmětu ZPV a Ekologie na OA a Hotelové škole v Havířově.

Jsem svobodný a bydlím v krásném podhůří Beskyd ve Frýdlantě nad Ostravicí.

Ve volném čase se rád toulám přírodou : pěšky, na kole či v zimě na běžkách.  Rád také cestuji. Měl jsem možnost navštívit řadu zemí Evropy a rovněž Izrael a Srí Lanku. Vybrané fotografie z mých cest můžete spatřit především v sekci propojený svět ODKAZ

Hlavním zájmem od dětství bylo pro mě poznávání světa.  Nikdy jsem ničím zvlášť nevynikal, na škole jsem měl jen průměrný prospěch trojkaře. Přesto se pro mně jako dítěti  žáden dárek nevyrovnal dárku v podobě naučné knihy. Chudáci rodiče mi jednou museli pořídit hvězdářský dalekohled, jindy pak mikroskop a nebo v antikvariátu zakoupit deset  osmisetstránkových dílů Dějin světa. A tak v mém dětství ve volném čase fotbal a jiné hry ze spolužáky se střídaly s hodinami věnovanými hledáním odpovědí nad otázkami fungováni přírody a světa.

Když mi bylo 18 let padl komunistický režim který nedovolil publikovat prakticky nic co by odporovalo vládnoucí materialistické ideologii. Začali vycházet různé duchovní knihy  a já při přemýšlení nad jejich obsahem postupně pochopil, že k poznání pravdy nestačí jen použití 5 smyslů a opustil jsem svůj dosud materialistický světonázor. Začal jsem cvičit jógu a hledat pravdu o světě  ve svém nitru. Přestal jsem pít alkohol. Pochopením principu neubližování, který je v základu každé hodnotné duchovní nauky jsem se stal vegetariánem.

V roce 1994 začala vysílat TV Nova  pořad Seance který jsem pravidelně sledoval. Biotronik Tomáš Pfeiffer v něm léčebně působil přes televizní obrazovku a zároveň i odpovídal  na dotazy posluchačů. Začal jsem navštěvovat jeho přednášky, které se stále pravidelně konají v rámci Duchovní univerzity Bytí  a studovat životní filozofii BYTÍ vytvořenou jeho učitelem a zakladatelem biotroniky Josefem Zezulkou. Objevil jsem v ní to co jsem dříve nenašel v žádném jiném duchovním směru- celistvost. Jasně a logicky odpovídala na každou základní filozofickou otázku kterou jsem si kladl ať již se jednalo o vznik vesmíru, zákony osudu, vývoje bytosti či smyslu života. Cesta Zezulkova ovlivnila nejen mé životní názory.Díky Zezulkovi jsem  si uvědomil, že mnohé věci jsou jinak než jsem si dosud myslel. Že smyslem života není být jen šťastný, ale sloužit celku.  Že cesta vývoje je cestou spojení rozumu a citu. Že člověk  nemá jen věřit a upadat do dogmatu, ale být kritický a přijmout až to co důkladně promyslí.  Vím , že jsem zatím stále jen na samém začátku této cesty, cesty která je největším dobrodružstvím života i tím nejkrásnějším co v životě může být- objevování úžasné harmonie a krásy světa.

Petr Bajnar

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Yetti, bigfoot

Pterosauři

Djatlov

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Kuriozity
Skryta 
Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Extra

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Islám

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové
Sex

Zahady.info
Zahady.info

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login