adminml

Vaše váha – jaký vliv na ni má Měsíc? (Zajímavá věda)

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Ilustrační foto

 

Dana Tenzler: Vaše váha – jaký vliv na ni má Měsíc?

O tom, jestli se máte stříhat, mýt nebo učit podle měsíčních fází, se dá s úspěchem polemizovat. Jedna věc je ale neoddiskutovatelná. Měsíc má vliv na vaši váhu. (délka blogu 3 min.)

FOTO: Pixabay.com, licence CC0

 

Mám pro vás jednu dobrou a jednu špatnou zprávu. Nejdříve ta dobrá: Měsíc vás dělá čas od času lehčími. Špatnou zprávou je ovšem fakt, že je tento jev tak nepatrný, že se nedá změřit pomocí obyčejné váhy. Při běžném vážení si toho tedy nevšimnete.

Proč nás dělá Měsíc lehčí?

Za všechno může stejný proces, který vytváří příliv a odliv. Ty jsou následkem tzv. slapových jevů, které vyvolává přitažlivá síla Měsíce a Slunce.

Slapové jevy se projevují zvyšováním a snižováním hladiny moří. Zvýšení hladiny se označuje jako příliv, snížení jako odliv, souhrnně se mluví o dmutí mořské hladiny.

FOTO: Slapové jevy při různých konstelacích Země, Měsíce a Slunce. Zdroj: MesserWoland (own work created in Inkscape) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons, https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/af/P%C5%82ywy_morskie.svg

Slapové síly Slunce jsou oproti měsíčním přibližně o polovinu slabší (tvoří přibližně 4/7 slapových sil Měsíce). Pokud Měsíc, Země a Slunce stojí v jedné řadě, slapové síly obou těles se sčítají. Dmutí vody je pak velmi výrazné. Označuje se jakoskočné dmutí. Pokud svírají Slunce, Země a Měsíc pravý úhel, slapové síly se částečně vyruší a nastáváhluché dmutí.

Ke skočnému dmutí tedy dochází, když je Měsíc ve fázi novu nebo úplňku, k hluchému tehdy, pokud je Měsíc v polovině fáze dorůstání nebo ubývání.

Přitažlivá síla Měsíce a Slunce ovšem nemá vliv jen na moře a oceány. Podobně se pohybuje také pevná země pod našima nohama. Dme se nebo klesá podle aktuální vzájemné polohy všech tří vesmírných aktérů – zhruba dvakrát denně.

Lehčí při přílivu a těžší během odlivu

Při přílivu se zemská kůra nachází přibližně půl metru výše než při odlivu. Znamená to, že jsme na jejím povrchu o půl metru dále od jádra naší planety než je tomu při odlivu. Čím dále jsme jádru (čím výše se nacházíme), tím menší je přitažlivá síla, kterou na nás Země působí.

Rozdíly, které tento jev způsobuje jsou ale příliš malé na to, aby se daly zjistit na obyčejné kuchyňské nebo domácí váze. Dokonce i přesné laboratorní váhy s tím mají problém.

Při přílivu jsme totiž lehčí jen odesetimiliontinu původní hodnoty.

FOTO: Pixabay.com, licence CC0

 

Jedním dechem musím zároveň dodat, že změna tíhy a váhy neznamená zároveň změnu hmoty. S naší hmotou samozřejmě příliv a odliv nečaruje. Hmota zůstává stejná, mění se jen síla, kterou je přitahována k centru naší planety.

Pokud tedy zkoušíte zhubnout, nevyplatí se s vážením čekat na příliv nebo odliv. Daleko větší vliv by mělo vážení na vrcholku nějaké vyšší hory. Za předpokladu, že jste na ni vylezli sami bez cizí pomoci a váhu přitom měli po celou dobu výstupu ve vlastním ruksaku na zádech.

 

FOTO: Pixabay.com, licence CC0

 

Odpověď na otázku z perexu je tedy jednoznačná: Měsíc posunuje vaši váhu nahoru a dolů. Zhruba o půl metru.

Text: Dana Tenzler, blog na iDNES: ODKAZ

 

Dana Tenzler

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občasným dotazům – ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Blog na iDNES provozuji ve svém volném čase pro radost.

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého – je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login