adminml

UŽ PŘILETĚLY PRVNÍ VLAŠTOVKY! Nositelky štěstí, které nezimují v bahně

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Rauchschwalbe2ib

FOTO: PeterRohrbeck, CC BY-SA 4.0

I přes současné ochlazení se objevují první vlaštovky. Letos jich, dle záznamů ve faunistické databázi České společnosti ornitologické avif.birds.cz, bylo hned 15 najednou! Toto hejnko bylo pozorováno ve středu 22. března 2017 v Mutěnicích na Hodonínsku, o den později než v loňském roce. Od té doby se objevily na dalších pěti lokalitách.

Vlaštovka je prastarým symbolem jara. Její první štěbetání napovídá, že zima je pryč a přišlo jaro. „Její přílet je opravdu velmi úzce svázán s prvním jarním dnem, proto není divu, že se symbolem jara stala právě ona,“ uvádí Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické.

Vlaštovky patří mezi dálkové migranty. Zimují v jižní a střední Africe a při příletu mají za sebou cestu dlouhou až 10 000 km. Tuto cestu zvládnou přibližně za 4 týdny, téměř o 2 týdny rychleji, než cestu podzimní. „Ptáci pospíchají na hnízdiště, kde po dlouhé cestě potřebují rychle obnovit tukové zásoby. Bohužel současné počasí jim mnoho nepřeje,“ komentuje Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické přílet vlaštovek.  „V chladném a deštivém počasí nelétá hmyz a hmyzožraví ptáci pak nemají šanci doplnit ztracenou energii. Můžeme jenom doufat, že se brzy oteplí.“

Přílet vlaštovek sledují také děti i dospělí v celé Evropě v rámci kampaně Jaro ožívá. Své první pozorování vlaštovky, čápa, kukačky, rorýse a vlhy pak zadávají na www.springalive.net. Jaro ožívá organizuje v evropských a afrických zemích BirdLife International, u nás zastoupený Českou společností ornitologickou. Sledujte také, kdy se objeví první vlaštovka ve vašem okolí, může to být každým dnem! A nezapomeňte zadat své pozorování.

Text: Gabriela Dobruská

 

Další zajímavosti o vlaštovkách:

Link na pozorování prvních vlaštovek:
první vlaštovka

Vlaštovky jsou drobní pěvci, hnízdící ve většině případů v blízkosti člověka. Jsou rozšířené po celé Evropě, nalezneme je v Africe, Asii, i obou Amerikách. Miskovité hnízdo dovedně slepené z kuliček bláta si staví nejraději uvnitř hospodářských budov, jako jsou chlévy, stodoly, maštale nebo v průjezdech a chodbách domů. Právě změny hospodaření a pokles chovu zvířat (i v domácnostech – víceméně vymizely malé chlívky) se negativně podepsaly na početnosti našich vlaštovek.

Samice snáší 3-6 vajec, hnízdí 2x do roka od května do srpna. Živí se hmyzem, který obratně chytá za letu. Vlaštovka je dálkový migrant – zimovištěm našich ptáků je jižní část afrického kontinentu. K nám přilétá již v druhé půli března, jarní přílet pak vrcholí v dubnu. Hlavním obdobím odletu je první polovina září, opozdilci se objevují až do konce října.

Lidé odedávna věří, že vlaštovky nosí štěstí.

Staří Slované vlaštovku považovali za posmrtné zosobnění lidské duše.

Staří Římané je však považovali za posly špatných zpráv a německý reformátor Martin Luther dokonce za ptáky přinášející zlo.

Dříve si lidé mysleli, že se na zimu zahrabávají do bahna.

Vlaštovky táhnout rychlostí až 300 km za den.

Nejvzdálenější nález naší vlaštovky pochází z Jihoafrické republiky (8 503 km).

Největší pražské hnízdiště vlaštovek se nachází v areálu psychiatrické léčebny v Bohnicích.

Nejstarší kroužkovaná vlaštovka v Evropě se dožila 11 let.

Jubilejním desetimiliontým záznamem v databázi Evropské unie pro kroužkování ptáků byl kontrolní odchyt vlaštovky u hnízda na Pardubicku.

Jaro ožívá www.springalive.net

Jaro ožívá je celoevropský projekt sledování příletu pěti poslů jara: vlaštovky obecné, čápa bílého, kukačky obecné, rorýse obecného a vlhy pestré skrze internetové stránky www.springalive.net. (Pro aktuální informace a počty pozorování navštivte www.springalive.net). Do projektu se zapojují tisíce lidí z Evropy, Blízkého Východu a Afriky.

Faunistická databáze České společnosti ornitologické (ČSO) avif.birds.cz

Faunistická databáze je určena všem zájemcům o ptactvo z řad široké veřejnosti, „amatérských“ ornitologů, birdwatcherů i vědců a slouží ke sdílení a uchovávání záznamů o pozorování všech druhů ptáků na území České republiky. Slouží nejen ke sdílení zajímavých a neobvyklých pozorování, ale také ke sběru kompletních seznamů všech pozorovaných druhů (včetně běžných druhů), čímž se významně zvýší možnosti budoucího využití a interpretace těchto dat.

Česká společnost ornitologická (ČSO)

ČSO je spolkem, založeným v roce 1926. Zabývá se výzkumem a ochranou ptáků a jejich prostředí, ekologickou výchovou, vydáváním publikací a periodik. Je partnerem celosvětového sdružení BirdLife International v České republice. V současnosti sdružuje na dva a půl tisíce ornitologů, zájemců o pozorování ptáků a milovníků přírody. www.cso.cz

 

 

YouTube
Zahady.info

You must be logged in to post a comment Login