adminml

UMÍ KULOVÝ BLESK FOTOGRAFOVAT? Vypalovat obrazy okolí na lidské tělo?

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Ilustrační foto

 

Existuje jakési „automatické přírodní fotografování“ ? Přenos obrazového záznamu v prostoru a čase za extrémních podmínek?

Sovětský spisovatel Alexandr Běljajev popsal v roce 1938 ve své knize Laboratoř W (v Československu vyšla v roce 1987 v nakladatelství Svoboda) řádění kulového blesku na palubě výzkumného vzdušného korábu Alfa, jehož vědecká posádka mapovala vzdušné proudy nad rozsáhlým územím střední Asie. Zářící koule v gondole naštěstí nikoho nezranila ani nezabila a rychle odlétla. Vědci na palubě Alfy následně komentovali nečekané reakce kulového blesku i těmito slovy:

„Někdy se stane, že blesk zanechá na lidské kůži úplné fotografie, třeba obrysy větví či listů, které byly někde poblíž místa, kam blesk udeřil… Vznikne něco jako dokonalé tmavomodré tetování, které člověku zůstane až do smrti.“

 

Může blesk či kulový blesk samovolně „fotografovat“ a vypalovat obrazy na lidské tělo i ve skutečnosti?

Původní zdroje, které Alexandr Běljajev využil v roce 1938 při psaní sci-fi knihy Laboratoř W (konkrétně novely Vzdušný koráb – Vzducholoď) jsou již pravděpodobně nevypátratelné. Bohužel se o „fotografujících“ či „malujících“ blescích (kulových blescích) nezmiňují ani současné zdroje (?).

Tip pro další pátrání: Skutečně o „fotografujících“ či „malujících“ blescích (kulových blescích) neexistují žádná svědectví?

 

Lichtenbergovy obrazce

Existují nicméně svědectví, včetně fotografií ODKAZ, ODKAZ, že se některým lidem zasaženým blesky vytvořily na těle tzv. Lichtenbergovy figury (obrazce), připomínající vystouplé žíly, se zarudlými spáleninami v místech, kudy elektrický proud pronikal kůží a svalovinou oběti. Vizuálně ale většinou nepřipomínají žádné předměty (P. S. Snad jen s výjimkou rozvětvených delt řek).

 

„Pokreslil“ kulový blesk jednu z obětí Djatlovovy expedice?

Zajímavá je teoretická souvislost mezi zjevením kulového blesku a tragédií Djatlovovy expedice, jejíž devět členů zahynulo v roce 1959 za doposud neobjasněných okolností v pustinách Severního Uralu. Jeden z členů výpravy, mrtvý Jurij Dorošenko, měl totiž (podle snímku z márnice v Ivdelu) na rukou nepochopitelně „vystouplé žíly“, což mnohé experty překvapilo a nedovedli si to vysvětlit.

Vzhledem k nápadné podobnosti s Lichtenbergovými figurami by mohlo jít právě o reakci těla po úderu blesku (po explozi kulového blesku).

FOTO: Podivné obrazce na rukou mrtvého Jurije Dorošenka, mrtvého účastníka Djatlovovy expedice. Jde „pouze“ o vystouplé žíly? Nebo o tzv. Lichtenbergovy figury (obrazce) vzniklé po úderu blesku či kulového blesku?

 

Kompletní info o Djatlovově expedici na webu Zahady.info: ODKAZ

 

Zajímavosti o kulovém blesku:

Wikipedie

Sciencenetnews

 

Některé případy zjevení kulového blesku v České republice z posledních let:

2008 – Jizerka

2008 – Svojanov, další odkaz, další odkaz

2009 – Sobětuchy u Chrudimi, další odkaz

2009 – Kamenný Most

2009 – Bublava, další odkaz, další odkaz

2011 – Dolní Břežany

2014 – Holešov

 

Záběry údajných kulových blesků na YouTube:

 

Martin Lavay

 

YouTube
Zahady.info

You must be logged in to post a comment Login