adminml

Tvář z Marsu je… slepá

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Tato informace se v roce 1976 rozšířila ve vědeckých kruzích i mezi laickou veřejností doslova rychlostí blesku: Meziplanetární sonda vyfotografovala na Marsu sfingu, jakousi obří tvář, která se nám dívá do očí!

Martian_face_viking_cropped

Sfingu poprvé spatřil Viking

Slavný snímek pořídil automat Viking 1. 25. července 1976 ze svého orbitálního stanoviště při průletu nad severní polokoulí planety, mezi severními nížinami a jižními vysočinami, nad oblastí nazvanou Cydonia Mensae (přesné souřadnice „tváře“ jsou 40°45′ severní šířky a 9°26′ západní délky).

„Sfinga“ měla oválnou hlavu s jakýmsi náznakem vlasů nebo přilby, čelo, výrazné nadočnicové oblouky, temné hluboké stíny na místě očí, nos i s jednou jasně viditelnou nosní dírkou a ústa bez výrazu. Vzdáleně připomínala člověka, ale… člověk to nebyl.

Žijí na Marsu Marťané?

Lovci senzací i mnozí vědci začali v sedmdesátých letech spekulovat, že jde možná o první jasný důkaz existence mimozemského života a že Mars kdysi obývala (divoké teorie hovořily i o tom, že stále obývá) nějaká humanoidní, možná nám příbuzná, civilizace.

Pravdou ale bylo, že snímek Vikingu 1. nebyl příliš kvalitní a i když si s daty experti doslova hráli (jedna skupina vědců dokonce prohlásila, že v temné části fotografie analyzovala oční víčko), světlo do celé záhady mohly přinést až nějaké další obrázky dané oblasti.

Nové snímky

K jejich pořízení došlo bohužel až o mnoho let později: oblast Cydonia Mensae začaly znovu detailně fotografovat až sondy Mars Global Surveyor, Mars Odyssey, Mars Express a Mars Reconnaissance Arbiter, od roku 1998.

A…?

A bohužel se ukázalo, že byla „sfinga z Marsu“ v roce 1976 vymodelována pouze hrou světla a stínů na jednom z pahorků, který vypadá v jiném časovém období a jinak osvícený poměrně všedně a nenápadně. „Tvář“ je tedy „slepá“ a nikdo se na nás z tohoto místa nedívá.

Tuto detailní fotografii ve vysokém rozlišení pořídila například sonda Mars Global Surveyor v roce 2001: ODKAZ

3D model pahorku ODKAZ

Aktuální foto celé oblasti ODKAZ

Kde se nachází oblast Cydonia na planetě? ODKAZ

Další anomálie: pyramidy, potrubí, ještěři, veverky, malí sněžní mužové…

Jedna legenda tedy vzala za své, „tvář“ z Marsu je s největší pravděpodobností jenom velkou hromadou kamení a navátého písku, což ale neznamená, že byl Mars zbaven všech svých tajemství.

Sondy na orbitu i marsovská vozítka pořídily v poslední době hned několik desítek podivných a zatím nevysvětlitelných snímků dalších anomálií, nad kterými si experti i laici lámou hlavy a dumají, co by mohly představovat. Zde jsou některé z kontroverzních snímků:

Ještěr a veverka: ODKAZ

Kostka:

Malý kamenný Yeti:

Dočkáme se tak přeci jenom objevení důkazu, že na Marsu žili (nebo dokonce stále žijí:o) nějaké inteligentní bytosti?

Martin Lavay

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Yetti, bigfoot

Pterosauři

Djatlov

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Kuriozity
Skryta 
Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Extra

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Islám

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové
Sex

Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login