adminml

Tvář na Marsu – záhada vyřešena

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

 

Dana Tenzler: Tvář na Marsu – záhada vyřešena

Nachází se na Cydonia Mensae, a na fotografii pořízené Vikingem 1 (25. července 1976) vzdáleně připomíná lidskou tvář. Zdaleka ale není to nejzajímavější, co nám Mars nabízí. (délka blogu 5 min.)

 

 

V době, kdy sonda pořídila tento snímek, ještě nikdo netušil, že odstartuje vlnu konspiračních teorií. Nadšenci v ní chtěli vidět známky inteligentního života na Marsu a jejich zamlčování vedením NASA. K Marsu se po obou sondách Viking 1 a 2 skoro 20 let nedostala úspěšně žádná sonda – a tak pocházejí novější snímky až z roku 1998. Dnes máme k dispozici obrázky získané pomocí sond Mars Global Surveyor, Mars Odyssey, Mars Express a Mars Reconnaissance Orbiter. Oblast je důkladně zmapována. Jak to dopadlo s pověstnou tváří na Marsu? Co ukazují nové snímky?

 

Cydonia Mensae

je název jedné z pojmenovaných oblastí na planetě Mars. Leží na sever od rovníku v přechodné zóně mezi jižními vysočinami (polokoulí s vyšší topografií, silně posetou krátery) a severními nížinami (relativně plochou oblastí planin na severu) v oblasti Acidalia Planitia. Cydonia je pokryta četnými pahorky a v dávné minulosti mohla touto oblastí procházet pobřežní zóna, pokud severní nížiny v minulosti vyplňoval oceán.

Podrobnější snímky samozřejmě odhalily, že se nejedná o žádnou konstrukci, kterou by na naši počest vybudovala mimozemská civilizace. Senzační bublina splaskla – a zbyly jen nádherné záběry marsovského terénu.

 

Tyto obrázky byly pořízeny ze snímků sondy Mars Express.

 

Mars Express

(zkráceně MEX) je planetární sonda určená ke studiu planety Mars z oběžné dráhy okolo ní. Sonda byla desátou orbitální sondou u Marsu a první planetární sondou ESA vůbec. V době příletu se stala po Mars Global Surveyor a Mars Odyssey třetí v té době činnou orbitální sondou u Marsu.

Dalšími úpravami pak vznikaly fascinující kompozice, které nám ukazují povrch Marsu z perspektivy, z jaké by byl vidět například při letu letadlem.

Pojďme se podívat na některé z nich.

 

 

Další snímky můžete shlédnout zde:

http://www.esa.int/spaceinimages/content/search?SearchText=perspective+-sentinel+-satun+-jupiter+-comet&img=1&SearchButton=Go

Návštěva této webové stránky opravdu stojí za to.

droj: ESA

 

Dana Tenzler

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občasným dotazům – ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Blog na iDNES provozuji ve svém volném čase pro radost.

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého – je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.

YouTube
Zahady.info

You must be logged in to post a comment Login