adminml

Tajemné znalosti plejtváků obrovských

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Roland Arhelger, CC BY-SA 4.0

 

Libor Čermák: Tajemné znalosti plejtváků obrovských

Plejtvák obrovský je největší savec a současně největší známý živočich naší planety. Ale váže se k němu jedna velice zajímavá zeměpisná záhada. Totiž se zdá, jako kdyby tato zvířata věděla o kulatosti i o velikosti naší planety.

Snad jen někteří druhohorní dinosauři překonali velikostí tento druh velryby, která může dorůst do až velikosti 33 metrů a do váhy téměř 200 tun. Co do délky ho může překonat snad jen trubýš pochybný, ale to je dlouhý, avšak úzký mořský živočich, žahavec, jenž je součástí planktonu.

Aby plejtvák obrovský neboli modrá velryba, své velké tělo zvládnul, je potřeba, aby denně spořádal 3-5 tun potravy. Většinou se jedná o tzv. kril tvořený drobnými korýši. Ročně to může být a 750 tun. Výskyt pletváka je takřka po celé zeměkouli. Můžeme se s ním setkat v tropických oblastech i ve studených vodách Arktidy či Antarktidy.

Jenomže v tom jeho výskytu je zvláštní háček. Plejtvák obrovský, myšleno jako jednotlivec, se totiž celý život drží na své mateřské polokouli a nikdy nepřekračuje rovník. A to platí jak pro „jižní“ plejtváky, tak pro „severní“. Čím to? Může za to například to, že teoreticky by tato zvířata dokázala vnímat magnetismus Země? Toto by možná mohlo platit v případě, že by magnetismus směřoval jak k severnímu, tak jižnímu magnetickému pólu naší planety. Ale on po celé zeměkouli směřuje jen k severnímu. I kdybyste u Nového Zélandu vytáhli z kapsy kompas, pořád bude směřovat s severu.

Tak, jak o rovníku vědí obyčejná zvířata, když jen jeho vyměření lidí si vyžádalo složité astronomické výpočty? A jen samotné prokázání kulatosti Země stálo celou řadu středověkých myslitelů život pod soudem inkvizice. Možná je to proto, že plejtváci nejsou zas tak obyčejná zvířata. Vždyť u některých kytovců se hovoří i o určitém stupni inteligence. Znají snad tvar a velikost naší planety, když mají tak dobré povědomí právě o rovníku? A co když mají plejtváci podobně jako my, v moři vytyčené také svoje státy, jejichž hranice, které nepřekročují, udává právě rovník?

 

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Plejtv%C3%A1k_obrovsk%C3%BD

http://www.rekordy-prirody.cz/nejvetsi-zvire-na-svete/

https://zoommagazin.iprima.cz/priroda/video-lov-na-prime-play-nejvetsim-lovcem-oceanu-je-plejtvak-sporada-4-tuny-potravy-denne

Související články:

Velké sloní záhady

Mají psi představivost a empatii? Podle mne ano!

Jsou inteligentní zvířata na Zeměkouli tak vzácní?

Je člověk jediným inteligentním tvorem na Zemi?

 

Libor Čermák

LČ

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

 

Osobní stránky Libora Čermáka

Text: Blog Libora Čermáka na iDNES

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login