adminml

Sfinga a její záhady

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Ilustrační foto – Sfinga

 

Libor Čermák: Sfinga a její záhady

Sfinga je starověká bájná bytost s hlavou člověka a tělem lva, jež je obestřena řadou záhad. Už jen to, že se s tímto monstrem setkáváme v několika různých kulturách.

Když se řekne Sfinga, nejčastěji se nám vyjeví největší dochovaná socha starověku, která stojí u egyptských pyramid v Gíze. Je vytesaná do zdejšího vápencového podloží. Stejně jako všechny tři hlavní pyramidy, tak i ona je orientovaná podle světových stran. Její osa vede přesně ve směru východ západ. Má přímý vztah k Chefernově pyramidě. Jižní strany obou monumentů na sebe navazují tak, že vlastně vytvoří přímku. Vlastně by se tak podle ní dala určit i rovnodennost. Délka sfingy, 74 metrů, je čtvrtina strany Chefrenovy pyramidy. Její výška je 21 metrů a šířka 19 metrů. Vedou se spory o tom, jak že je Sfinga vlastně stará. Oficiální egyptologie ji přisuzuje až faraónovi Rachefovi. Ovšem mnozí vědci upozorňují na stopy vodní eroze na jejím podstavci, způsobené silnými dešti nebo záplavami. Ty se však v Egyptě vyskytovaly naposled mezi lety 14000 -7000 před naším letopočtem. Kromě toho, jak jsem si všiml, tak i ona zapadá do pověstného egyptského Orionu, kterému dominuje pás tří pyramid. Sfinga odpovídá poloze mlhovině M78, což je reflexní mlhovina v Orionu vzdálená od nás cca 1600 světelných let a k jejímu nalezení je nutný minimálně menší dalekohled. (viz Záhady faraóna Rachefa)

Není jistě bez zajímavosti, že se nejedná o jedinou sfingu v Egyptě, ale menšími sochy sfing se to v této části světa jen hemží.

FOTO: Ilustrační foto – Sfinga

 

Druhou nejznámější oblastí, kde se můžeme setkat ze Sfingou, je starověké Řecko. Podle antické báje, to byla také nestvůra s ženskou hlavou, lvím tělem a navíc hadím ocasem a orlími křídly. Její rodiče byly obři Týfón a Echidna. Byl to vlastně sourozenec orla Ethona, se kterým jsem vás seznámil v článku „Archeoastronautické indicie v báji o Prométheovi“. V tomto článku jsem vyslovil názor, že je docela možné, že tyto nestvůry tedy mohly mít nějakou biologickou laboratoř nebo továrnu na zvláštní předměty, kde tyto jejich „děti“ či „podivné předměty“ mohly vznikat. Zvláštním létajícím předmětem tedy byla i Sfinga. Usídlila se na hoře Sfingio u Théb. Létala nad městem a dávala lidem hádanky. Kdo neuhodl, toho rozsápala, uškrtila či jinak usmrtila. Až Oidipus její hádanku uhodl a Sfinga se vrhla do moře, kde utonula. Nemůžu si pomoci, ale opět mi to tedy připomíná případnou antickou havárii UFO.

Já se navíc ještě ptám, jak to, že s podobnými monstry se můžeme setkat ještě jinde? Například v Mezopotámii, Persii, Barmě, Thajsku, Indii či Srí Lance. Na vzdálených Filipínách se objevuje podobná bytost „nicolonia“ , která opět dávala lidem hádanky. Náhoda?

A aby tomu nebylo málo, nedávno jsem si všiml podivné struktury rýh na Měsíci, které mi opět velice nápadně připomínají Sfingu. (Podrobnosti viz „Sfinga v měsíčním kráteru Komarov

Zkrátka a dobře, Sfinga v sobě ukrývá spoustu záhad a tajemství. Jsem zvědav, zda někdy na všechny tyto otázky najdeme uspokojivou odpověď.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Sfinx , http://en.wikipedia.org/wiki/Sphinx , Záhady faraóna Rachefa

Související články v rubrice archeoastronautika

 

Libor Čermák

LČ

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Osobní stránky Libora Čermáka

Text: Blog Libora Čermáka na iDNES

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login