adminml

Puzzle – historie jednoho z nejznámějších hlavolamů

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Ilustrační foto

 

Krásné „české“ slovíčko [pucle] – psáno po anglicku „puzzle“, určitě zná skoro každý. Je jím většinou myšlena dvourozměrná skládačka z dílků, které do sebe zapadají. Slovo „puzzle“ ovšem v angličtině znamená „hlavolam“ nebo „rébus“ a označuje obecně všechny úkoly tohoto typu… V angličtině se tedy tento tato skládačka označuje jako THE JIGSAW PUZZLE, nebo jen THE JIGSAW.

První zmínky o nich pocházejí ze starověké Číny, kde cílem ale bylo spíše skládat tvary, než obrázky. První skládačku toho typu tak, jak ji známe, vyrobil londýnský kartograf a kreslíř map John Spilsbury, který byl studentem u Thomase Jefferysona, královského geografa krále Jiřího III.

V roce 1766 John nalepil mapu světa na tvrdé dřevo a vyřezal podél hranic jednotlivé země. Tím vytvořil učební pomůcku pro výuku zeměpisu pro anglické děti. Brzy se tato skládačka stalo také oblíbeným rozptýlením. Když se dostavil obchodní úspěch, vytvořil John dalších sedm map. Vedle světa také Evropu, Asii, Afriku, Ameriku, Anglii a Wales, Irsko a Skotsko.Po jeho smrti pokračovala v podnikání jeho žena Sarah May s Johnovým učedníkem Harry Ashbym. V Anglii a Holandsku vzniklo přes 40 manufaktur, které vyráběli Solisburyho skládačky.

Skládačky se nazývaly „Dissected maps“, tedy rozřezané mapy a s růstem popularity rostla i jejich produkce. Kvalita skládaček však byla podle našich moderních standardů velmi špatná.

Na konci 19. století došlo k velkým krokům v několika výrobních technikách, tři z nich výrazně ovlivnili výrobu Puzzle. Postupně se tedy začaly vyrábět i průmyslově a to pomocí poháněné tzv. vykružovací pily – tedy jig saw. Odtud tedy plyne název – The Jigsaw puzzle, tedy „vyřezané“, nebo „vykroužené“ hlavolamy. Dále byly vynalezeny techniky pro výrobu tenkých dřevěných desek (překližek), čímž došlo k snížení nákladů na materiál.  Navíc se v té době zkvalitnily a zjednodušily techniky tisku. Všechny tyto faktory snížily náklady a podstatně zvýšily kvalitu výrobků a  umožnily tvorbu složitějších a propracovanějších produktů.

Německý prodejce nábytku jménem Raphael Tuck spolu se svými 2 syny vnesl do odvětví čtyři prvky, které předznamenaly vývoj puzzle do 20. století. Jejich skládačky byly tvořeny různými barevnými tématy či předměty. Řezání skládačky se stalo složitějším a byly dílky rozřezány do různých rozpoznatelných tvarů, například zboží pro domácnost, figury či zvířata, které do sebe pak zapadaly.  Klasický tvar dílku puzzle tak, jak ho známe nyní, byl ještě daleko. Dalším významným Tuckovým krokem směrem k masové popularitě bylo zavedení atraktivních krabic, které poprvé zahrnovaly i obrázek nerozřezaného puzzle a výrazně pomohly prezentovat výrobky ve výlohách obchodů.
Mimochodem Raphael Tuck a jeho rodina si připisují také významnou roli v zavedení komerčních vánočních karet a pohlednic.

Tento článek je převzatý ze spřáteleného webu Mozkolam.cz

 

 

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login