adminml

Příběh diamantů, které padají z nebe

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Ilustrační foto

 

Dana Tenzler: Příběh diamantů, které padají z nebe

To, že se v atmosférách velkých plynných planet tvoří diamanty, předpokládají vědci už delší dobu. Diamanty ale občas padají z nebe dokonce i na Zemi. (délka blogu 5 min.)

 

 

Jedná se samozřejmě o úplně jinou věc než v případě Neptunu nebo Jupiteru. Malinké diamanty se nerodí v naší atmosféře. Jsou součástí meteoritů, které se náhodou potkaly se Zemí na své nekonečné pouti Sluneční soustavou.

.

Něco málo teorie o vzniku Sluneční soustavy

.

Dnes krouží kolem Slunce na stabilních oběžných drahách osm planet – hned po vzniku naší soustavy jich ale bylo daleko více. Podle dnes nejpravděpodobnější teorie byla většina z nich zlikvidována při procesu, kterému dali někteří vědci romantický název “gravitační billiard”.

Tím, že původně malá tělesa nabírala ze svého okolí další a další hmotu, začaly být působením vzájemných gravitačních sil a působením gravitace Slunce jejich dráhy dlouhodobě nestabilní. Muselo pak nutně docházet ke vzájemným srážkám.

Ve zdraví je přežilo jen několik objektů – těch, ze kterých vyrostly dnešní planety. Ostatní protoplanety neměly tolik štěstí. Vzájemné kolize je roztříštily. Část zbytků po srážkách nová dráha navedla přímo do nitra Slunce nebo je donutila, aby naši soustavu opustily. Nemalá část se ale rozptýlila ve Sluneční soustavě. Zdaleka ne všechny zbytky původních protoplanet tedy zmizely beze stopy.

.

Almhata Sitta

.

6. října 2008 objevil R. A. Kowalski asi 3 – 4 metry velký kámen, který se zhruba každých 100 sekund otočil kolem své osy. Pojmenoval malý asteroid pracovním jménem 8TA9D69 (později měl dostat oficiální pojmenování 2008 TC3). Asteroid měl v tu dobu zdánlivou jasnost 30. magnitudy (pouhým okem se dají na nebi vidět objekty s jasností 6. magnitud).

Jak už to u malých objektů bývá, byl objeven doslova na poslední chvíli. Během příštího dne spadl do núbijské pouště v jižním Súdánu.

Dopadl do neobydleného území a nezpůsobil žádné větší škody. To ani nemohl, už během svého letu atmosférou vybuchl. Explozi dokonce viděl pilot letounu, který v tu dobu prolétal ve vzdálenosti 1400 km. Vědci samozřejmě později hledali zbytky, které mohly dopadnout na zem – a skutečně našli asi 280 malých fragmentů. Většina z nich nevážila ani 100 g, ten největší měl 379 g. Meteorit dostal jméno Almhata Sitta.

 

Jedná se o poměrně vzácný typ – ureilit, který patří k tzv. achondritům.

.

Achondrit

.

… je druh meteoritu s větší, hrubší velikostí zrna a šedou barvou. Patří mezi vzácné meteority a tvoří pouze 3% z na Zem spadlých meteoritů. Pravděpodobně se jedná o úlomky křemičitanových kůr asteroidů, jež se rozpadly po vzájemné srážce.

 

Ureility mají na rozdíl od ostatních podobných meteoritů poměrně vysoký obsah uhlíku (kolem 3 % hmotnosti). Ten se v nich vyskytuje ve dvou formách – ve formě grafitu a diamantu.

Stáří meteoritu bylo odhadnuto na 4,55 miliardy roků. Po prozkoumání jeho složení zjistili vědci zajímavou věc. Diamanty, které obsahuje, vznikaly působením vysokých tlaků (kolem 20 000 megapascalů). To vylučuje, že mohly vzniknout ve volném kosmickém prostoru. Kromě specifického složení jsou tyto diamanty navíc příliš velké na to, aby mohly být výsledkem procesů, které se odehrávají v mezihvězdném prostoru.

Vědci si jsou proto jistí – na pomyslné dveře naší planety zaklepal host, který vznikl v nitru jiného vesmírného tělesa.

.

Protoplanety – zdroj diamantů

.

Nezvykle velké diamantové krystaly uvnitř meteoritu vznikly v nitru planetárního embrya. Tlak, který je dostatečný pro jejich vznik, panuje v hloubkách kolem 400 – 600 km. Do volného prostoru naší soustavy se dostaly při srážce dvou protoplanet. Při vhodném vzájemném úhlu kolize se totiž obě tělesa nebo alespoň jedno z nich roztříštilo.

Vědci také provedli pokusy, při kterých se simulovaly podmínky, vznikající při pádu meteoritu na Zemi. I při něm mohou z uhlíku, který meteority obsahují, vznikat malinké diamanty. Ty jsou ale opravdu jen nepatrné. Jejich rozměry se pohybují v řádu nanometrů (miliontiny milimetru). Diamanty, které se našly ve zmíněném meteoritu, jsou daleko větší – stovky mikrometrů (jsou 100 000x větší, než jejich kolegové, vznikající v meteoritech při kolizi se Zemí).

Další analýzy odhalily fakt, že jsou tyto nezvykle velké diamantové krystaly dělené grafitovými “vložkami”. Grafitizace diamantů má být typická pro vliv vysokých energií. Právě takových, jaké se musely uvolnit při srážce dvou protoplanetek nebo jiných podobně velkých kosmických těles.

 

Sluneční soustavu musí logicky i dnes brázdit značné množství úlomků, které byly kdysi svědky katastrof při jejím vzniku. Je jen otázkou času, kdy se některý z nich znovu postaví do cesty naší Zemi. Z nebe pak budou opět pršet kameny – které v sobě skrývají nepatrné diamanty, svědky historie naší soustavy.

 

Zdroje mimo jiné:

https://www.wissenschaft.de/scinexx/wissen-aktuell-22643-2018-04-18.html,

https://www.nature.com/articles/s41467-018-03808-6,https://www.nature.com/articles/ngeo2189

Text: Dana Tenzler, blog na iDNES

 

Dana Tenzler

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občasným dotazům – ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Blog na iDNES provozuji ve svém volném čase pro radost.

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého – je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login