adminml

PODIVNÁ ZJEVENÍ JEŠTĚRŮ: chodili po dvou a vypadali jako lidé

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Žijí s námi na planetě Zemi vědou doposud nepopsaní živočichové: plazi, vypadající a chovající se podobně jako my? Aktuální svědectví i historické záznamy naznačují, že by nemuselo jít o fikci.

FOTO: Spojuje plazy a lidi nějaké společné tajemství?

 

Šupinatý tvor s hořícíma očima z Kentucky

Americký záhadologický web Cryptozoologynews.com zveřejnil 5. září letošního roku (2017) informaci o zvláštním setkání anonymního svědka z Burlingtonu v Kentucky v USA, s živočichem připomínajícím křížence ještěra a člověka. K setkání mělo dojít dokonce hned dvakrát.

„Nejdřív se ten tvor zjevil, když jsem seděl v kuchyni a něco mi říkalo, abych vyhlédl ven. A tam, asi deset metrů vzdálený, stál tmavý štíhlý ještěr. Hleděl na mě tak, jakoby mě chtěl proděravět svým žhnoucím zrakem. Jeho oči jakoby hořely,“ uvedl burlingtonský svědek.

Muž popsal i druhé setkání, kdy měl údajně i více času si tvora prohlédnout. „Přicházel jsem do svého bydliště, bylo přibližně deset hodin večer a já ho znovu spatřil. Byl to tmavě zelený netvor s šupinami a velkýma rudýma očima,“ sdělil svědek, podle kterého pak bytost zmizela v lese.

 

Nečekaná proměna v soudní síni

Web Cryptozoologynews.com publikoval už 3. března 2016 i výpověď dalšího svědka z jiné lokality, který dokonce viděl jak se člověk proměňuje v ještěra a ještěr opět v člověka. K události mělo dojít na poměrně neobvyklém místě: v americkém městě Los Angeles, v soudní síni plné lidí, kde se projednával dopravní přestupek a v bytost s ještěřím obličejem se měl proměnit sám soudce!

„Nacházel jsem se přibližně deset až patnáct metrů od soudce. Pozoroval jsem, jak se náhle proměňuje v ještěra a pak zase v člověka. Vše trvalo přibližně pět až deset sekund,“ vypověděl svědek události, který si nepřál zveřejnit své jméno.

„Soudce měl oblečen dlouhý černý oděv a tak jsem mohl vidět, jak se mění jen jeho tvář. Trup a končetiny nebyly v mém zorném poli,“ doplnil vypovídající, podle kterého pozorovalo překvapivou proměnu na vlastní oči i dalších patnáct lidí v sále, včetně policistů a novinářů. Soudce se údajně k bizarnímu incidentu odmítl vyjádřit.

 

Mytologie a lidová slovesnost

Už staří Aztékové věřili v celou plejádu bohů s těly napůl plazů a napůl lidí. Populární Quetzalcoatl – Opeřený had, měl podle indiánů nejenom šupiny a pařáty, ale i bílé vousy a vypadal částečně jako člověk.

FOTO: Komplikovaná podoba boha Quetzalcoatla v Kodexu Borgia.

FOTO: Quetzalcoatl s ústy člověka i tlamou ještěra. Tovar Kodex, 1585.

FOTO: Neobvykle agresivní Quetzalcoatl (obvykle byl zpodobňován jako „dobrý bůh“) požírá jednu ze svých lidských obětí. Ilustrace z Kodexu Telleriano-Remensi.

FOTO: Quetzalcoatl v představě neznámého umělce z let 1883-1884.

 

Báje a pohádky

Tvorové, napůl plazi a napůl lidé, jsou odnepaměti populární i v lidové kultuře. Nejenom v Rusku je známá pohádka Žabka carevna, kdy se nevěsta promění v žábu a do lidské podoby ji vrátí zpět až polibek jejího milého.

Hadí princ vládne říši plazů, ale zamiluje se do lidské dívky. Bere si proto na sebe také lidskou podobu.

V některých verzích příběhu Panna a Netvor má kreatura žijící v ústraní podobu ještěra. Do lidské podoby ji promění opět až láska.

 

Goa’uldi se prokousávají do lidí zátylkem

V televizním sci-fi seriálu Hvězdná brána se plazi „převtělují“ v lidi také zcela běžně. Tzv. Goa’uldi, připomínající hady nebo červy (na planetě P3X-888 byli původně vodními úhoři), jsou parazitickou rasou, která si vyhlíží svého lidského hostitele, vstupuje do jeho těla zadní částí krku a pak ho zcela ovládá. Napůl plazi a napůl lidé – Goa’uldi v Hvězdné bráně rádi zdůrazňují svoji nadřazenost a despoticky ovládají armády Jaffů.

 

Realita? Bazilišci zelení umí běhat i po vodě

Kteří plazi jsou skutečně podobní člověku? Na dvě zadní nohy si občas stoupá například bazilišek zelený (Basiliscus plumifrons) z čeledi leguánovitých. Po zadních většinou uniká do bezpečí v případě napadení (když využívá ocasu k udržení rovnováhy). Je přitom tak rychlý, že dokáže běžet i po vodní hladině! Přezdívá se mu proto Ježíšova ještěrka.

FOTO: Bazilišek zelený (Basiliscus plumifrons) dorůstá do maximální délky 80 cm. Chodí obvykle po čtyřech, má dlouhý ocas, nohy s dlouhými prsty a na hřbetu a na hlavě typický hřeben

 

FOTO: Bazilišek je nejenom reálným zvířetem, ale i opěvovaným mytologickým tvorem. Ve starých kronikách dokázal bazilišek – „malý král“ – se vztyčenou hlavou zabíjet pouhým pohledem, drtil skály silou svého dechu, proměňoval lidi v kámen a spaloval široké okolí. Baziliška, podle starých kronikářů, údajně dokázala zabít pouze lasička nebo liška. Popel z mrtvého baziliška měl měnit stříbro ve zlato. P. S. Na obrázku je vyobrazení baziliška ze spisu Athanasiuse Kirchera z roku 1664 nebo 1665).

 

Mohou plazi skutečně vypadat jako my?

Kanadský paleontolog Dale Russell (ve spolupráci se sochařem Ronem Seguinem) zveřejnil v roce 1982 podobu tvora, který by byl dnes pravděpodobně vládcem planety Země, pokud by před 65ti miliony let nedošlo k hromadnému vyhynutí dinosaurů. Russellova představa tzv. dinusauroida zpodobňovala dinosaura s lidskou postavou chodícího po dvou, s šupinatou „hadí“ kůží a velkýma ještěříma očima. Dinosauří vládce planety Země měl velkou mozkovnu, tvář takřka bez nosu, ústa bez rtů – dorozumíval by se nejspíš pípáním nebo cvrlikáním, měl jen tři prsty na rukou (s vratiprstem), protože by to nebyl savec, neměl mléčné žlázy – bradavky a pohlavní ústrojí mu nevyčnívalo z těla (jak je tomu například u ptáků).

FOTO: Dinosauroid Dale Russella. Foto: Jim Linwood, CC BY-SA 2.0

Russellovu původní představu dinosauroida ale už v osmdesátých letech minulého století mnozí další vědci zpochybnili. Kanadskému paleontologovi vyčítali přílišnou přílišnou odvážnost a nepodloženou kreativitu.

V roce 1983 vytvořili podobného křížence i paleontologové Wyles, Kukel a Wilson.

Od začátku nového tisíciletí vznikly i další moderní studie, kdy má hypotetický dinosauroid chodící po dvou, stále ještě ocas, ale už i peří (které poslední dinosauři, podle aktuálních výzkumů, prokazatelně měli) a připomíná jakousi vztyčenou obří slepici s dlouhýma nohama a rukama.

 

Martin Lavay

 

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Yetti, bigfoot

Pterosauři

Djatlov

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Kuriozity
Skryta 
Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Extra

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Islám

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové
Sex

Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login