adminml

Piráti na Marsu (recenze knihy)

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Ilustrační foto

 

Dana Tenzler: Dana a Rudolf Mentzlovi: Piráti na Marsu (recenze knihy)

Na první pohled nenápadná publikace s příjemně tmavě modrým, tajemství slibujícím obalem. Zaujala mne natolik, že se s vámi chci podělit o dojem, který ve mně zanechala.

Sci-fi román Piráti na Marsu ( (Praha: Aldebaran Group for Astrophysics, 2013) pochází z autorské dílny Dany a Rudolfa Mentzlových. Provozovatelka internetového Literárního salonu, publicistka elektronických knih a programátor, dlouholetý spolupracovník Štefánikovy hvězdárny vnesli do textu své knihy nejen odborné znalosti a pečlivou rešerší získaná fakta. Svou cílovou skupinu (mladé publikum) v ní konfrontují s optimistickou vizí budoucnosti.

Lidstvo podniklo první krok do vesmíru. Úspěšně probíhající přeměna vyprahlého a nehostinného Marsu na úrodnou planetu, známá pod názvem „terraforming“, v příběhu kontrastuje s nadčasovými tématy, jakými jsou mezilidské vztahy a politické zápletky. Ani vysoce ztechnizovaná budoucnost neuchrání aktéry před čistě lidskými problémy. Román využívá některé z nich pro svou zápletku, zůstává ale věrný své linii – v první řadě je totiž vědecko-fantastickou vizí.

Příběh, který se na Marsu odehrává, vypráví autoři ve formě nepravidelných zápisů z osobních deníků šestnácti hlavních aktérů. O přehlednost děje se stará časová návaznost a částečné překrývání popisovaných událostí.

Děj není jen fikcí. Nenásilně je do něj zakomponováno velkého množství vědeckých informací. Příběh je protkán odkazy na reálné lokality na Marsu i na fyzikální jevy, které ho logicky doplňují a umocňují tak jeho věrohodnost. Čtenář je tak ušetřen přílišného chaosu, jakého se někdy sci-fi románům podaří jen těžko vyvarovat.

 

 

Korektní vědecké zázemí a pečlivě zvolené pozadí příběhu jsou právě tím, co mne na knize zaujalo nejvíce. Je to nejspíše dáno mým zájmem o vesmír a obecně o vědecký výzkum. Ve sci-fi příbězích podvědomě hledám chyby a nesrovnalosti, neslučitelné s vědeckými znalostmi. V příběhu pirátů na Marsu jsem nenašla jedinou rušivou fikci, jedinou chybu, která by věrohodnost příběhu zpochybnila, nebo od čtenáře vyžadovala shovívavost.

Doba, ve které žijeme, je dobou přelomu. Nacházíme se těsně před prvními pokusy o dobytí ostatních planet Sluneční soustavy. Jako první bude jistě na řadě Mars, nejbližší ze všech vhodných cílů.

Před několika týdny vyrazila k Marsu další ze sond, která je tentokrát vyslána evropskými státy. Jejím cílem je zkoumat naši sousední planetu a hledat na ní známky života. Budoucí mise NASA, jejichž příprava je v plném proudu, budou na Marsu odebírat vzorky hornin – dostanou se i do podpovrchových vrstev. Terraforming Marsu se brzy může stát realitou. Vize Země 2.0 dnes fascinuje vědce i laické publikum.

Je to vize, do které dokonale zapadá i akční příběh Pirátů na Marsu.

 

Na iDNES publikováno 25. dubna 2016

 

Dana Tenzler

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občasným dotazům – ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Blog na iDNES provozuji ve svém volném čase pro radost.

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého – je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.

YouTube
Zahady.info

You must be logged in to post a comment Login