Objevil Einsteinovu teorii relativity už Platón?
Jan Fikáček: Objevil Einsteinovu teorii relativity už Platón?
Určité znáte Platónovu jeskyni, tuto metaforu, v níž upoutaní lidé vidí jen stíny předmětů a tyto stíny považují za realitu. V této alegorii jsou reálné předměty za lidmi a protože jsou lidé připoutání, oni pravou realitu nevidí.
Platónova jeskyně je ale v jistém směru dosti přesná analogie Minkowského prostoročasu, tedy čtyřrozměrného modelu speciální teorie relativity, který v roce 1908 představil světu Einsteinův učitel matematiky Hermann Minkowski ve své památné přednášce. V ní ukázal, že efekty speciální teorie relativity jsou dány tím, že my v našem 3D prostoru vidíme pouze „stíny“, projekce toho, co se skutečně odehrává ve 4D prostoru, který Minkowski nazval prostoročasem, a který lze chápat jako hlubší (pravou?) realitu.
Minkowski řekl doslova: „Prostor sám a čas jsou napříště odsouzeny ke zmizení do pouhých stínů, a pouze spojení obou si zachová skutečně nezávislou existenci.“ A podezírám ho, že výslovně přitom myslel právě na Platónovu jeskyni.
Platónova analogie je v jistém směru neuvěřitelně přesná, když ji porovnáváme se čtyřrozměrným modelem speciální teorie relativity. V Platónově jeskyni vrhají 3D předměty 2D stíny a jen tyto 2D stíny mohou lidé vidět. (Stín je jen jeden druh projekce.) U speciální teorie relativity je zkrácené 3D těleso jen projekcí tělesa ve 4D. V obou případech tedy shodně nevidíme jednu existující dimenzi. Námi vnímaná (povrchní) skutečnost je o jednu dimenzi chudší než hlubší realita, která je reálnější než ta naše obvyklá. Když se nějaký plochý předmět nebo tyč natočí v Platónově jeskyni tak, že není rovnoběžná se stěnou jeskyně, její stín se pochopitelně zkrátí, což je velmi známá skutečnost, viz obrázek níže.
Jenže to je přesně totéž, co se děje ve speciální teorii relativity. Když se tyč začne pohybovat nějakou rychlostí, vykloní se do 4.dimenze (času) a její projekce do našeho prostoru se tudíž zkrátí, čemuž se říká kontrakce délky. I v tomto případě se dá zkrácená délka vzniklá projekcí spočítat prostou Pythagorovou větou nebo pomocí cosinu úhlu vyklonění, stejně jako v případě stínu v Platónově jeskyni nebo stínu v našem každodenním životě.
Další shoda je v tom, že v obou případech je nějakým „mechanismem“ omezeno vidění pozorovatele o jednu dimenzi. V případě Platonovy jeskyně jsou lidé uvázání tak, že vidí jen ony 2D stíny a nemohou se otočit a spatřit 3D tělesa. V případě speciální teorie relativity není moc jasné, jaký mechanismus omezuje naše vnímání na 3D prostor, když ve skutečnosti existují objekty a děje ve 4D prostoročasu. Nicméně je nepochybné, že čtyřrozměrně nevidíme, a je na dalším vědeckém zkoumání najít mechanismus tohoto našeho senzorického 3D vězení.
Platón samozřejmě teorii relativity neznal, ale ona shoda mezi jeho jeskyní a Minkowského prostoročasem je zarážející, i když je jen částečná a netýká se času.
Poznamenejme nakonec, že Albert Einstein nechápal v roce 1905, když speciální teorii relativity zformuloval, že jde o čtyřrozměrnou záležitost, a dokonce byl 4D modelem svého učitele matematiky zaskočen a prohlásil, že teorii relativity už nerozumí ani on sám, když se z Minkowského přednáškou seznámil. Ale nakonec jen díky tomuto 4D pojetí byl Albert nakonec schopen zformulovat své mistrovské dílo, obecnou teorii relativity.
————————————————————————————————————-
P.S.: Chcete-li za chvilku pochopit jádro speciální teorie relativity, přečtěte si blog Pochopte základní ideu Einsteinovy teorie relativity za pár minut.
– Chcete-li názorně pochopit, proč je rychlost světla pro každého pozorovatele vždy stejná, koukněte se na obrázky v blogu Proč je rychlost světla stále neměnná – relativita snadno a názorně…
– Chcete-li pochopit smysl rovnice E=mc2, zkuste to tady: Co skutečně znamená rovnice E=mc^2.
– A chcete-li mít názornou představu 4.dimenze, tak shlédněte animaci zde: Pochopte čtyřrozměrný prostor za pár minut.
Blog Jana Fikáčka na iDNES: ODKAZ
Jan Fikáček
Vystudoval chemii, kybernetiku a teorii systémů (interdisciplinární studia) a považuje se za generalistu neboli obecně uvažujícího člověka někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a filosofii virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze (a v té době odmítal tituly jako Doc. nebo CSc.). Nyní PhD student filosofie teoretické fyziky. Pracoval jako evropský expert pro „Future and Emerging Technologies“, především v oblasti virtuální reality, rozšířené a smíšené reality. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR (lidé s IQ nad 148 (US norma)). IQ 196 testem Raven matrix II (certifikát Mensy ČR). Více informací zde.
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy, prosím jako vědeckou dizertační práci. 🙂 Autor má zde uváděné základní myšlenky většinou propracované do hloubky, do blogu pro veřejnost však není vhodné uvádět příliš složité formulace. Autora ale baví komunikovat s veřejností, proto tato forma s někdy expresivním vyjadřováním, přehnané nadpisy, které k popularizaci asi patří. Některé blogy jsou však čistá věda, ba dokonce mainstream, některé (asi většina) jsou kritické úvahy snažící se formulovat nové nápady, některé jsou opravdu jen sci-fi nebo spíše sci-sci-fi.
Životopis
Narodil se 21. dubna 19** v Ostravě. Zde vystudoval Chemickou průmyslovku a poté interdisciplinární obor Systémové inženýrství na Ekonomické fakultě Vysoké školy báňské (VŠB).
Po studiích působil rok jako 3. tavič vysoké pece a pak 2 roky na Ekonomické fakultě VŠB jako aspirant (studium CSc.). Pak se přestěhoval do Prahy, kde působil na Ústředním dopravním institutu (ke konci jako vedoucí katedry řízení), což byla vzdělávací organizace Ministerstva dopravy a spojů. Od roku 1988 do roku 2001 vyučoval na Universitě Karlově, konkrétně na Matematicko-fyzikální fakultě a zejména pak na Přírodovědecké fakultě UK, externě na FAMU, AVU a Filosofické fakultě UK.
V následujících dvou letech působil v soukromé sféře v oblasti IT vzdělávání a digitální fotografie. Poté se přestěhoval do zahraničí, kde byl zpočátku na rodičovské dovolené a poté pracoval 6 let v oblasti evropské počítačové bezpečnosti. Kratší dobu působil jako evropský expert pro „Future and emerging technologies“, zejména pro rozšířenou a smíšenou realitu. Nyní pracuje v oblasti podpory vědy, vzdělávání a zaměstnanosti.
Intelektuální život
Od mládí se intenzivně zajímal o sci-fi, fyziku a filosofii fyziky. Ve 13 letech navštěvoval kurz kvantové fyziky a kvantové chemie na VŠB a věnoval se soukromému studiu na rozhraní fyziky a filosofie. Zúčastňoval se, počínaje základní školou, různých olympiád a uspěl zejména v matematických. Navštěvoval městský Klub mladých matematiků v Ostravě.
Studia
Vystudoval Chemickou průmyslovku v Ostravě, obor chemická technologie. Poté nastoupil na studium interdisciplinárního obor Systémové inženýrství (kybernetika, počítače, ekonomika, teorie řízení, teorie systémů) na Ekonomické fakultě VŠB. Od rektora získal individuální studijní plán. Největší vliv na něj po dobu studií měl obor obecná teorie systémů, hraničící s filosofií.
Po ukončení studia a po roční dělnické praxi pracoval dva roky na téže fakultě jako aspirant (1983-1984). V této době zpracovával program na analýzu ekonomických ukazatelů a soukromě, částečně úspěšně, modeloval průchod kvantových částic dvěma štěrbinami a samo-interferenci této částice. V rámci této práce navrhl experiment poukazující nerozlišitelnost náhodných a pseudonáhodných čísel.
Akademická sféra
V roce 1985 nastoupil na katedru řízení Ústředního dopravního institutu, kde se věnoval exaktním metodám řízení, počínajícímu rozvoji výpočetní techniky (počítač SM 3-20) a obecné teorii systémů. Sepsal několik učebních textů, z nich stěžejní byl text Obecná teorie systémů. Z politických důvodů (připravoval např. text Krize socialismu) odešel v roce 1988 na Matematicko-fyzikální fakultu UK, kde učil filosofii fyziky a matematiky.
Přes 10 let působil následně na Přírodovědecké fakultě UK, kde učil zpočátku teorii systémů. Po přechodu z Katedry demografie a geodemografie na Ústav aplikací matematiky a výpočetní techniky začal vyučovat výpočetní techniku, zejména právě se rozvíjející Internet (rok 1995). Byl administrátorem unixového SGI serveru. V roce 1997 poprvé začal přednášet semestrální kurz „Filosofie virtuální reality“, který byl otevřený jak pro celou Karlovu universitu, tak pro všechny vysoké školy v ČR. Byl to také zřejmě první internetový vysokoškolský kurz v ČR. V rámci tohoto kurzu prezentoval vlastní filosofickou koncepci zvanou infinitní relativně fraktální strukturální fenomenologie a její aplikace do teoretické fyziky (viz např. „Technologie výroby času„), psychologie (přednáška „Byl jsem Franzem Kafkou“), sociologie a fyziologie (viz „Technologie výroby Boha„), atd. Populární nástin zmíněné tzv. totální fenomenologie lze najít v textu „Technologie výroby skutečnosti“ nebo ve specificky zaměřeném konferenčním textu „Skutečnost jako přirozená virtuální realita“ (viz publikace a reference).
Mensa
Některé ze zmíněných přednášek, jako například „Naučte svého psa kvantovou mechaniku“, byly původně vytvořeny jako popularizační přednášky společnosti Mensa ČR, spolku lidí s IQ nad 130, jehož byl předsedou v letech 1991 až 1997. Zároveň reprezentoval národní Mensu jako člen Mezinárodního výboru ředitelů (IBD) Mensy International a byl členem Mezinárodní rady (IGC) světové Mensy. V té době také založil a vedl Einsteinovu společnost, což byla společnost lidí s IQ nad 150. Poměrně aktivně vystupoval v médiích, televizích, rádiích a publikoval články v časopisech. V letech 1991-96 založil a organizoval soutěže pro geniální dívky Miss Mensa a Miss Einstein (dívky s IQ nad 150), od roku 1996 do roku 2001 pak realizoval soutěž Miss Internet, kde intelektuální schopnosti soutěžících tvořily většinu kritérií výběru vítězek. Partnery této soutěže byly firmy IBM, Microsoft, Seznam.cz, CK Fischer, Czechoslovak models, Autocont atd.
V roce 2000 pracoval jako kreativec v projektu vědecko-vzdělávacího centra E-area. V rámci tohoto projektu prezentoval již zmíněnou filosofickou koncepci inspirovanou virtuální realitou a to třeba také v RIBA – Royal Institute of British Architects v Londýně nebo v rámci Fóra 2000 na Pražském hradě v sekci „Globalizace a cyberhumanismus“. Navrhl a spolurealizoval virtuální model speciální teorie relativity, který byl za podpory společnosti Silicon Graphics Incorporation a projektu Praha – Evropské město kultury 2000 prezentován poradenské společnosti Andersen consulting.
V letech 2001 a 2002 pracoval v soukromém sektoru, zpracovával Státní informační politiku pro vzdělávání jako zaměstnanec European Institute for IT Education a poté krátce pracoval v oblasti digitální fotografie jako zaměstnanec Institutu digitální fotografie Ondřeje Neffa.
Působení v zahraničí (2003-dosud)
Po přestěhování do Belgie se v letech 2003-2006 velmi věnoval digitální fotografii, zejména tzv. High dynamic range fotografii (HDR) a byl pionýrem tzv. reflexní HDR fotografie. V roce 2004 měl výstavu fotografií „ČR ve stylu Franze Kafky“, která byla součástí oficiální prezentace ČR u příležitosti vstupu do EU. Další výstava, pod záštitou komisaře Špidly a Českého stálého zastoupení při EU, byla u příležitosti Českého předsednictví EU, v hlavní budově Evropské komise – Berlaymontu. V roce 2008 pak připravil putovní výstavu po eurocentrech České repubiky pod názvem „Tak trochu jiný Brusel“, iniciovanou Úřadem vlády ČR. V roce 2004 prezentoval svou koncepci počítačem podporované empatie(CAE) z roku 1997 na fóru evropských expertů. V roce 2005 pracoval jako evropský expert pro smíšenou a rozšířenou realitu v rámci výzvy Budoucí a vznikající technologie 6. Rámcového programu. Od roku 2007 působil 6 let jako evropský expert pro počítačovou bezpečnost a obecnou bezpečnost. V současnosti pracuje v oblasti podpory vědy, vzdělávání a zaměstnanosti.
Od roku 2012 znovu oživuje svou činnost v oblasti filosofie fyziky a filosofie. Tato témata v populární formě zveřejňuje na své blogu (iDnes) a zakládá na Facebooku skupinu Filosofie (Metafyzická systemologie). K dispozici je např. videozáznam jedné z jeho přednášek s názvem „Je čas pouhá iluze?“ ze srpna 2016.
Zájmy
Vždy aktivně sportoval, v mládí (17-18 let) se závodně věnoval silniční cyklistice, stejně pak několik let od roku 1997. V období let 1988 až 1995 se věnoval dálkovým běhům (nejlepší čas v maratónu 2:45:01).
Publikace (není-li uveden autor, je autorem JF)
Kolektiv : Přehled hlavních ekonomických ukazatelů pro řízení VHJ, VŠB Ostrava, 1984
Kolektiv : Ekonomické hry a základní oblasti jejich využití, VŠB Ostrava, 1986
Fikáček J., Skýva L.: Základy aplikací mikropočítačů v dopravě, ÚDI Praha, 1986
Obecná teorie systémů, ÚDI Praha, 1987
Co je to systém a systémový přístup, PřF UK Praha, 1987
Slovník nejpoužívanějších systémových pojmů, ÚDI Praha, 1987
Observaciones sobre questiones filosoficas de la direction,ÚDI Praha, 1987
Obecná teorie systémů dnes, In Sborník 19.konference o systémovém inženýrství, DT ČSVTS Praha, 1987
Introduction breve en la teoria de sistemas, ÚDI Praha, 1988
Systémové vlastnosti v dopravě, ÚDI Praha, 1988
Iděntifikácija i děfinicija sistěmy, In sborník mezinárodního demografického postgraduálu, PřF UK Praha, 1989
Moderní programové vybavení pro řízení I – Textové procesory, ÚDI Praha, 1989 (WordStar)
Moderní programové vybavení pro řízení II – Databáze, ÚDI Praha, 1989 (dBase II)
Asnovy sistěmnovo padchoda, In Měždunarodnaja letňaja škola děmografiji i demogeografiji, PřF UK Praha, 1989
Textový editor Text602, Smile, Praha 1990
Technologie výroby Boha, Smile, Praha 1991
Naučte svého psa kvantovou mechaniku, Smile, Praha 1992
Technologie výroby Boha, Technický magazín, č.4, ročník 36, Praha 1993, ISSN 0322-8355
Superperpetuum mobile podle pana Fikáčka, č.10, ročník 36, Praha 1993, ISSN 0322-8355
Editor D (manuál programátorského editoru pro UNIX), Daněk software, Hodonín 1994
Rádio, televize a co dál? Virtuální realita, Ekonom, č. 41, ročník XXXVIII, Praha 1994, ISSN 1210-0714
Proč chytří lidé dělají takové hlouposti?, Ekonom, č. 52, ročník XXXX, Praha 1996, ISSN 1210-0714
Skutečnost jako přirozená virtuální realita, 1997
Úvod do Internetu a WWW, Karolinum, Praha 1998, 69. str. ISBN 8071845329.
Technologie výroby skutečnosti, E-area, 1998
Manuál ISŠU I.etapy SIPVZ (ISŠU – informační systém školení učitelů, SIPVZ – státní informační politika ve vzdělávání), MŠMT, Praha 2002
Jan Fikaček – fotografický profil s HDR fotografiemi, Digital Photographer, č. 6, Kijev 2006, registracia KB č. 10903, podpisnoj inděx 91153
HDR fotografie Zazděná řeka a Zábradlí Evropské komise, DIGI foto, č. 3, Brno 2007, ISSN 1801-0873
Náhoda neexistuje, a přesto se jí nelze zbavit, Neviditelný pes/Lidovky.cz, 8.5.2007, kopie zde
Dinant Aerial View by Jan Fikacek (dvoustránková HDR fotografie), Digital Photo, č. 105, Peterborough (UK) 2008, ISSN 1460-6801
Jan Fikacek – Portfolio Tchéque (fotografický profil s celostránkovými HDR fotografiemi), Phot’Art International, č.15, Armentiéres (France) 2009, ISSN 1950-9928
Jan Fikacek – photo exhibition SUrREAL EUROPA IN A CZECH WAY, in the Berlaymont (the main building of the European Commission), 2nd March to 30th April 2009, in the occasion of the Czech presidency to the EU, http://www.fikacek.cz/Berlaymont/
Photo de la semaine – SurReal in the Berlaymont: HDR photo „Two metal organisms from deep, eating the Earth“ by Jan Fikáček, Commission en direct, č. 509, Communautés européennes (c) 2009, ISSN 1830-5598
SurReal Europe – Photo exhibition by Jan Fikáček, Art in the Commission Buildings 2005-2010, European Union (c) 2010, Bruxelles, ISBN 978-92-79-15212-2, doi: 10.2798/11176
Belgické fotografie Jana Fikáčka (fotografický profil s 12 celostránkovými HDR fotografiemi), revue Prostor, 3. a 4. číslo XXX. ročníku, Praha 2012, ISSN 0862-7045
Přednáška „Je čas pouhou iluzí?“ (11.8.2016): https://www.youtube.com/watch?v=nyMOuaa7hF0
Budeme otroci umělé inteligence?, Nevšední svět, 9.3.2017
Existují paralelní vesmíry velmi podobné našemu?, Nevšední svět, 3.4.2017
Cestující metra jako kvantové vakuum, Objective Source E-Learning (OSEL), ISSN 1214-6307, 10.5.2017
Cestující metra jako kvantové vakuum, Nevšední svět, 15.5.2017
Teorie všeho jako filosofie mrtvá už při narození, Nevšední svět, 23.6.2017
Jsme mrchožrouti nekonečna, Nevšední svět, 3.8.2017
Proč se tolik bojíme zvuků nočního lesa, Prima ZOOM magazín, 15.8.2017
Experimentální filosofie jako efektivní cesta k revoluci ve fyzice, ERGOT, ISSN 2533-7564, 3.9.2017
Nekonečno jako mechanický bůh, ZAJIMAVOSTI.info, 10.11.2017
Bojíte se IQ svého psa? Jestli ne, nebojte se umělé inteligence… zatím, ZAJIMAVOSTI.info, 12.11.2017
Proč je realita jen v našem vědomí a proč není zcela pevná, ZAJIMAVOSTI.info, 15.11.2017
Dnešní fyzice chybí…. více fyziky, aneb proč je matematika někdy fyzikálně slepá, ZAJIMAVOSTI.info, 18.11.2017
Je filosofie mrtvá, jak tvrdí geniální fyzik na vozíčku?, ZAJIMAVOSTI.info, 21.11.2017
Stvořil vesmír pro nás bůh?, ZAJIMAVOSTI.info, 25.11.2017
Umělá inteligence hledá pravdu, ZAJIMAVOSTI.info, 26.11.2017
Supratekutá Schrödingerova kočka, ZAJIMAVOSTI.info, 29.11.2017
Vidíme hvězdy v minulosti nebo v současnosti?, ZAJIMAVOSTI.info, 2.12.2017
Jak na multivesmíry, ZAJIMAVOSTI.info, 5.12.2017
LEGO jako důkaz, že je antropický princip nesmysl, ZAJIMAVOSTI.info, 7.12.2017
Chvála lidské hlouposti, ZAJIMAVOSTI.info, 9.12.2017
Perpetuum mobile objeveno, ale je trochu nepraktické, ZAJIMAVOSTI.info, 12.12.2017
Kvantová mechanika je mrtvá, ZAJIMAVOSTI.info, 15.12.2017
Jsme mrchožrouti nekonečna, ZAJIMAVOSTI.info, 17.12.2017
Cestující metra jako kvantové vakuum, ZAJIMAVOSTI.info, 20.12.2017
Teorie všeho jako filosofie mrtvá už při narození, ZAJIMAVOSTI.info, 22.12.2017
Morálka jako výsledek vyšších zákonitostí, ZAJIMAVOSTI.info, 25.12.2017
Jaké IQ má Bůh a jaké vesmír, ZAJIMAVOSTI.info, 27.12.2017
Je umělá inteligence úplně blbá?, ZAJIMAVOSTI.info, 30.12.2017
Filosofický idealismus – zhoubná nemoc poznání, ZAJIMAVOSTI.info, 20.1.2018
Je elektron jen myšlenka, dokud jej nevidíme?, ZAJIMAVOSTI.info, 20.1.2018
Jan nezabít člověka při teleportaci, ZAJIMAVOSTI.info, 1.2.2018
Má nositel Nobelovy ceny pravdu a existují časové krystaly?, ZAJIMAVOSTI.info, 8.2.2018
Vidíme hvězdy v minulosti nebo v současnosti?, Mensa, č. 1/2018, Praha 2018, ISSN 1211-8877
Proč je nekonečno pavěda, ZAJIMAVOSTI.info, 14.2.2018
Zvuková černá díra, ZAJIMAVOSTI.info, 18.2.2018
Existuje vůbec pravda nebo je vše jen věc názoru?, ZAJIMAVOSTI.info, 21.2.2018
Teorie relativity hraním si s „kostkami“ na vašem stole, ZAJIMAVOSTI.info, 27.2.2018
Skutečnost jako pevný model lodi v „láhvi“ našeho vědomí, ZAJIMAVOSTI.info, 3.3.2018
Matematický vesmír a chybičky pana Tegmarka, ZAJIMAVOSTI.info, 7.3.2018
Přednáška “Teorie relativity pro ty, kdo si myslí, že ji nikdy nepochopí“, YouTube, 8.3.2018
Fotografie z přednášky “Teorie relativity pro ty, kdo si myslí, že ji nikdy nepochopí“, Inspiration tchèque, 8.3.2018
Má větší fantazii člověk nebo vesmír?, ZAJIMAVOSTI.info, 12.3.2018
Je vesmír jen počítačovou simulací?, ZAJIMAVOSTI.info, 17.3.2018
Důkaz neexistence boha, ZAHADY.info, 22.3.2018
Důkaz neexistence ateistického boha, ZAHADY.info, 27.3.2018
Proč je matematika hmotná a váží miliony tun, ZAHADY.info, 3.4.2018
Rozuměl Einstein teorii relativity?, ZAHADY.info, 8.4.2018
Mohou být černé díry průhledné?, ZAHADY.info, 12.4.2018
Kde si můžeme přečíst svůj osud, ZAHADY.info, 13.4.2018
Co formovalo „mimozemský“ amazonský jazyk Pirahá bez číslovek, barev a času, ZAHADY.info, 19.4.2018
Je čas jen iluze?, ZAHADY.info, 20.4.2018
Proč neexistuje paradox dvojčat, ZAHADY.info, 22.4.2018
Existují přesné kopie našeho vesmíru?, ZAHADY.info, 28.4.2018
Teorie relativity pro ty, kdo si myslí, že ji nikdy nepochopí, ZAHADY.info, 5.5.2018
Archeologie chaosu, ZAHADY.info, 16.5.2018
Byl Stephen Hawking tak geniální jako Albert Einstein?, ZAHADY.info, 19.5.2018
Albert Einstein neznámý, ZAHADY.info, 24.5.2018
Odkud se bere čistá energie bez hmoty?, ZAHADY.info, 29.5.2018
Žijeme či nežijeme v počítačové simulaci (našich potomků)?, ZAHADY.info, 31.5.2018
Existuje kvantová náhoda?, ZAHADY.info, 4.6.2018
Proč neexistuje nula, ZAHADY.info, 8.6.2018
Tajemné nekonečno jednoduše (1), ZAHADY.info, 13.6.2018
Proč se tolik bojíme zvuků nočního lesa (fenomenologie), ZAHADY.info, 18.6.2018
Náboženský kolaps geniality, ZAHADY.info, 23.6.2018
Jak ihned navázat kontakt s mimozemšťany – praktický návod, ZAHADY.info, 26.6.2018
Teorie relativity jako symetrický klam a iluze?, ZAHADY.info, 28.6.2018
Jak pochopit Einsteinovu relativitu za pár minut, ZAHADY.info, 1.9.2018
Je Země placatá a objevili jsme černé díry v roce 1783?, ZAHADY.info, 4.9.2018
Náhoda neexistuje a přesto se jí nelze nikdy zbavit, ZAHADY.info, 9.9.2018
Jsou temná hmota a temná energie vůbec v našem vesmíru? (sci-phi), ZAHADY.info, 14.9.2018
Důkaz, že náhoda je jen iluze, ZAHADY.info, 15.9.2018
Objevila filosofie atomy náhodou?, ZAHADY.info, 17.9.2018
Byla Hawkingova mysl svobodná?, ZAHADY.info, 24.9.2018
Má exaktní věda dokonalé pravdy a dogmata?, ZAHADY.info, 26.9.2018
Řeší kapka vody Zenonovy paradoxy letícího šípu a želvy, aneb je pohyb jen iluze?, ZAHADY.info, 2.10.2018
Proč neexistuje prostoročas, ZAHADY.info, 9.10.2018
Pochopte čtyřrozměrný prostor za pár minut, ZAHADY.info, 20.10.2018
Co skutečně znamená rovnice E=mc^2, ZAHADY.info, 22.10.2018
Proč čas není čtvrtá dimenze, ZAHADY.info, 30.10.2018
Externí odkazy
Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Jan Fikáček
Osobní blog věnovaný fyzice a filosofii: http://fikacek.blog.idnes.cz/
Starší filosofické texty: http://www.fikacek.cz/categ-filosofie.html
Osobní facebooková stránka: https://www.facebook.com/jan.fikacek
Profil na LindeIn: https://be.linkedin.com/in/jan-fikacek-1845563
Rozhovor v časopise Mensa: http://casopis.mensa.cz/rozhovory/exmensan_jan_fikacek.html
Svobodová H.: Exmensan Jan Fikáček, časopis Mensa, č. 3, ročník XV, Praha 2007, ISSN 1211-8877
Facebooková skupina Filosofie (Metafyzická systemologie): https://www.facebook.com/groups/235413043298265/
Přednáška Technologie výroby boha: http://www.fikacek.cz/buh.pdf
Výběr fotografií: https://www.fotoaparat.cz/fotogalerie/lide/7929/fotografie/?razeni%5Bpoint_count%5D=2
Výběr fotografií: https://www.facebook.com/jan.fikacek/media_set?set=a.119398308095387.7981.100000756559389&type=3
http://www.digineff.cz/art/tvorba/051125nejlepsi.html
fotografická výstava Tak trochu jiný Brusel http://www.radio.cz/cz/rubrika/udalosti/tak-trochu-jiny-brusel nebo http://www.fikacek.cz/eurocentra2006-7/
http://www.fikacek.cz/bxl2004/JanFikacekA4.pdf
http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=7516
http://www.e-area.cz/main.html
https://cordis.europa.eu/pub/ist/docs/fet/ie-jan05-sac-19.pdf
You must be logged in to post a comment Login