adminml

Nejslavnější útěky z vězení

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
OBR: Mylady prchá z vězení. Ilustrace Maurice Leloira ke knize Tři mušketýři, Alexandra Dumase

OBR: Mylady prchá z vězení. Ilustrace Maurice Leloira ke knize Tři mušketýři, Alexandra Dumase

Jak se dostat ven, na svobodu? Slavní vězni ve slavných románech a filmech unikali ze svých cel mnoha různými způsoby.

S využitím tunelů

Edmond Dantes – hrabě Monte Christo Alexandra Dumase v pevnosti If nejprve prokopal tunel do sousední kobky. Po smrti přítele, spoluvězně abbé Farii, si pak místo něj vlezl do pytle na mrtvoly, nechal se dozorci vynést ven a shodit do moře.

Populární tunely kopali ve filmech i britší piloti za Druhé světové války. Jejich štoly vedly z ubikací v německých zajateckých táborech, pod ostnatými dráty až za ploty. „Půjdeme dolů, do devíti metrů, než to povedeme vodorovně, aby se vyloučilo prozrazení hlukem. Tunely budou tři. Když najdou jeden, máme v záloze další,“ vysvětlil nadšeně poslouchajícímu mužstvu britský velící důstojník X – Roger Bartlett ve snímku Velký útěk.

Štolu se rozhodl razit i kliďas Andy Dufresne ve filmu Vykoupení z věznice Shawshank. Plazil se ale i páchnoucím odpadovým potrubím. „Andy se brodil na svobodu pěti sty metry tak strašně smradlavého svinstva, že si to ani nedovedu představit,“ popsal krkolomnou operaci jeho dlouholetý spoluvězeň Red.

S nejdůkladnější přípravou

Geniální kombinaci úniku skrz stěnu cely, několika kanály a ve finále i po elektrickém kabelu vymyslel Michael Scofield v televizním seriálu Útěk z vězení. Řídil se při tom netradičními plány. „Mám je na sobě,“ ukázal vyvoleným tetování na vlastním těle.

S psychologickou fintou

Vymyšlení hrdinové využívali při útěcích z uzavřených prostor ale i psychologické finty. Dumasova hříšná mylady de Winter se ve Třech mušketýrech nečekaně proměnila ve světici a dokonale poblouznila dozorce Feltona. „Potřebuji trochu času, abych přepiloval mříž,“ nabídl jí sám pomoc.

S pomocí davové psychózy

Masoví vrazi Mickey a Mallory Knox ve filmu Takoví normální zabijáci pobláznili dokonce celou věznici. Během zdánlivě neškodného televizního interview probudili ve spoluvězních skryté vášně. Démony zla a vyprovokovali hromadnou vzpouru. „V severním křídle je požár! Zásahová jednotka je vzhůru nohama! Mučí informátory!“ řvali na sebe bachaři. Mickey a Mallory při tom v dešti kulek opustili nápravné zařízení hlavním vchodem.

S využitím výboje elektrického proudu

Skuteční vězni propojili v roce 2005 ve všehrdské base dráty z osvětlení s železnou klikou u dveří. Hodlali zabít bachaře elektrickám proudem. Dozorci ale past objevili a útěk znemožnili.

V bedně

Další originální metodu útěku vymysleli skuteční trestanci Roman Čabrada a Rostislav Roztočil také v roce 2005 v plzeňské věznici na Borech. V takzvané Knihárně, kde vyráběli papírové trhačky a obálky, si postavili… Útěkovou bednu! Se sedačkami, ventilátorem, lampou, závažím a nůžkami na plech. Jejich spoluvězni ještě dřevěnou krabici obalili plastovou fólií, obkroužili kovovými pásky a náklad s uprchlíky vyexpedovali s podobnými bednami ven.

Lanovkou

Nejslavnější útěk z žaláře ale vymyslel a zrealizoval český vězeň Jiří Kajínek. 29. října 2000 odcestoval z kriminálu z hradu Mírov… Lanovkou! Ve své cele nejprve předstíral, že hraje s kamarádem šachy. Přepiloval při tom na dvou místech tři centimetry silnou mříž v okně. Vzápětí přehodil přes hradby silonový vlasec zatížený tužkovou baterií a po rybářské skluzavce spustil dolů provaz spletený z roztrhaných prostěradel a šňůrek z žaluzií. Železná kotva vyrobená ze vzpěry postele se mu dole úspěšně zachytila za zábradlí. Vysněná cesta ven byla připravena! Jiří Kajínek si pak už jen navlékl pracovní rukavice, vyšvihl se na okno, prolezl přepilovanou mříží a po šikmém laně přeletěl jako démon přes osm metrů široký hradní příkop. Unikl jako král útěkářů z nejpřísněji střežené české věznice!

ML

YouTube
Zahady.info

You must be logged in to post a comment Login