adminml

Libor Čermák: Záhady jeskyně Lascaux

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Lascaux2

FOTO: Lascaux

Vedle španělské Altamiry je Lascaux asi ta nejznámější evropská jeskyně plná roztodivných jeskynních kreseb. A kromě toho skrývá i celou řadu záhad včetně archeoastronautických. Jakých? Tím bych se rád zamyslel v tomto článku.

1) Už samotnou záhadou je její nález. Zatímco paleolitičtí lidé z období magdalenienu ji zřejmě dobře znali a bohatě ji využívali hlavně pro své kultovní účely, pro naší civilizaci byla objevena až v září 1940. A to jen proto, že čtyřem místním chlapcům zapadl jejich pes do jedné z děr. A až při jeho vyprošťování objevili chlapci tuto jeskyni plnou kreseb. Měl snad někdo v dávných dobách potřebu tuto jeskyni ukrýt? A proč?

2) Jeskyně Lascaux jistě bývala v době cca 15 tisíc let před naším letopočtem jistě pro tehdejší lidi významnou lokalitou. Když jsem zjistil, jaká je její zeměpisná šířka, hrklo ve mne. S rozdílem pouhých asi 2,5 minut je to na 45 stupni severní šířky. To znamená uprostřed vzdálenosti mezi rovníkem a severním pólem. Je to jen náhoda?

3) Jak jsem se zmínil v článku http://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=191694, Francouzská astronomka Chantal Jegus-Wolkiewicz zkoumala v jeskyni Lascaux kresby pravěkých lidí z doby a došla ke zajímavým objevům. Jednak kresby vlastně zobrazují hvězdnou oblohu. To potvrdili i další badatelé, například viz Michael Rappenglück z univerzity v Mnichově. http://cestovani.idnes.cz/jeskyne-skryva-nejstarsi-mapu-nebe-dub-/kolem-sveta.aspx?c=A000810101612igsvet_hop. Zřejmě tito dávní lidé už tedy byli zběhlí i v astronomii.

4) A druhou věc, kterou zmíněná badatelka objevila, je to, že každý rok při letním slunovratu dopadají paprsky zapadajícího slunce vchodem a to přesně do tzv. „Haly Býků“. To znamená, že jeskyně nemusí být orientována jen čistě náhodně. A aby tomu nebylo málo, nejdelší chodba, která z této „haly“ odbočuje, vede ve směru sever-jih. Co když byla někým takto jeskyně vyhloubena záměrně?

5) Celkem zde jsou asi stovky kreseb a tisíce rytin. Kresby většinou zobrazují zvířata či jejich lovce. Ale najdou se tady i takové, jejichž význam je sporný. Co je například ten podivný objekt, co se vznáší nad koněm? Že by pozorování nějakého UFO v pravěku?

Takže i tato dávná prehistorická památka má svoje záhady.

zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Lascaux, odkazy použité v článku

 

Libor Čermák

LČ

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Osobní stránky Libora Čermáka: ODKAZ

Text: Blog Libora Čermáka na iDNES: ODKAZ (publikováno s laskavým svolením autora)

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login