adminml

Libor Čermák: Záhady a zajímavosti australského Uluru

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Uluru

Uluru, neboli skála Ayers Rock, je nejspíš nejznámějším kultovním místem Austrálie. A jako taková v sobě také ukrývá mnoho záhad a zajímavostí. Rozhodl jsem se, že je zkusím vypsat.

Tato červená pískovcová skála je nejobjemnější monolit na světě. Jeho geologické stáří se odhaduje na 600 milionů let. Skála ční do výšky 348 metrů a do hloubky až pěti kilometrů. Nevím, že by se na nejmenším kontinentu světa mělo nalézat nějaké víc kultovnější místo, než je toto. A tak se domnívám, že i zde se dá nalézt mnoho záhad, včetně těch archeoastronautických.

509678_article_photo_vuz5kyq_600x

– Jak jsem se dozvěděl na wikipediihttps://cs.wikipedia.org/wiki/Uluru Jeho délka 3,6 km a šířka 2,4 km mě doslova praštila do očí, protože jsou v poměru 3:2. Je to jen náhoda?

509678_article_photo_x1EKXep0_600x

– Podivuhodné je i jeho umístění. Místo se nalézá na zeměpisné šířce cca 25 stupňů jižní šířky, jehož rovnoběžka je tou, která nejvíce protíná australský kontinent (Záhadné tajemství nejdelších rovnoběžek a poledníků)

– Současně je to i rovnoběžka, která vede středem tohoto nejmenšího kontinentu. (nejsevernější místo je cca na 11. stupni j.š. a a nejjižnější na 39. stupni j.š. A (11+39)/2 je 25. stupeň j.š. I to jsou jen náhody?

– Skála během dne mění barvy z oranžové na jantarovou až karmínovou v závislosti na tom, jak ji osvětluje slunce.

– Místo je posvátné pro australské původní domorodce Anangy, neboť je opatřena množstvím nástěnných kreseb a petroglyfů, jejichž význam dodnes neznáme. Že by mohlo jít až o prastará zobrazení UFO? Jeden z nich, jakýsi kříž, mi až moc připomíná naše klasické letadlo. Nebo jiné podivné obrazce. Některé z nich připomínají i tzv. agrosymboly (vizhttp://photo.net/photodb/photo?photo_id=2045796 ).

509678_article_photo_oFiRrZI0_600x

– Podle domorodé mytologie stvořili Uluru dva chlapci, kteří si zde hráli s blátem. Mělo se tak stát v tzv. Době snů, jakýmsi domorodém čase stvoření.

Zde se také údajně odehrála bitva mezi lidem skalní krajty a bojovníky Jedovatého hada, která ukončila Dobu snů.

– Podle mytologie se zde kříží i tzv. cesty snů či cesty stvoření

Zatímco původ Uluru se váže k chlapcům, zhruba 25 km západně se nalézá obdobný pískovcový útvar, a to Kata Tjuta, které je považované za ženské posvátné místo.

– A aby tomu nebylo málo, tak zhruba 90 km východně se nalézá další podobný vrchol Mount Conner. Mimochodem, všiml jsem si, že všechny tři skalní útvary (Uluru, Kata Tjuta a Mount Conner) jsou v jedné přímce! Náhoda?

509678_article_photo_5MTwEib0_900x

Tajuplná je hora i dnešní době, kdy se zde údajně za podivných okolností prý ztrácejí lidé.

Zkrátka a dobře. Záhad u australského Uluru, neboli Ayersovy skály je tolik, že občas mne napadne myšlenka, zda je toto vše skutečně jen čistě přírodního původu nebo zda se na to náhodou nějak nepodílela před miliony nějaká pradávná civilizace. Možná, že je to hypotéza moc utažená za vlasy. Ale vzhledem k tomu, o čem jsem se v tomto článku zmínil, kdo ví.

Použité zdroje: wikipedia, Wilson C.: Místa, kde se lidé setkávají s bohy, Knižní klub – Balilos, Praha, 1998

Použité obrázky:www.google.com/maps, wikipedia

 

Libor Čermák

LČ

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Osobní stránky Libora Čermáka: ODKAZ

Text: Blog Libora Čermáka na iDNES: ODKAZ (publikováno s laskavým svolením autora)

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Yetti, bigfoot

Pterosauři

Djatlov

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Kuriozity
Skryta 
Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Extra

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Islám

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové
Sex

Zahady.info
Zahady.info

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login