adminml

Libor Čermák: Záhada tajuplných prehistorických podzemních prostorů

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Po celém světě se nalézají zvláštní umělé podzemní prostory o nichž toho víme dost málo. Nevíme, k čemu sloužily a kolikrát ani to, kdo je jejich autorem. Rozhodl jsem se, že v tomto článku předstvím tři nejznámější lokality.

Malta: Hypogheum

xx

FOTO: Maltské hypogeum (wikipedia, Richard Ellis, 1910)

Asi ten nejzajímavější na evropském kontinentě je nedaleko maltského hlavního města Valletty v obci Hal Saflieni. V roce 1902 se zde stavěla jedna z novostaveb. Jenomže při stavbě došlo k zajímavému objevu. Když dělníci hloubili základy, narazili na nové a zatím neznámé podzemní prostory. Samozřejmě, jak to bývá, investorovi něco takového může pouze překřížit jeho záměr, a tak se nová budova vystavěla ze vší tajností nad těmito prostory. Jenomže něco takového samozřejmě nešlo utajit. A tak se na světlo boží dostala archeologická památka zvaná Maltské Hypogeum. Tyto obrovské podzemní prostory jsou vytesány do skály až do hloubky cca 12 metrů. Skládají se ze tří pater o celkové ploše 500 m2. Je to vlastně labyrint skládající se z různě velkých vchodů, průchodů, komor, výklenků, sloupů a dalších částí. Přičemž vše je naprosto dokonale zpracováno a doplněno ještě kamennými překlady a monolity, které jsou na sebe navršeny bez sebemenší mezery. Přitom tvarování stěn a stropů zdejších prostorů je tak dokonalé, že všude jsou zhotoveny do pravých úhlů podobně jako například stavby v Peru (Nezodpovězené otazníky prastarých kameníků). Ovšem jaké je stáří tohoto monumentálního díla? Dle české wikipedie je Hypogeum Hal Saflieni z let 3800 před naším letopočtem a dle publikace Hartwiga Hausdorfa.: Když si bohové hrají na Boha, Brána, Praha, 1997, ze které čerpám, může být tato jedinečná stavba ještě o 700 let starší. Dva nezávislé zdroje potvrzují jedno. Stavba je starší než egyptské pyramidy v Gize. Kdo mohl takovéto fantastické dílo zbudovat a co ho vedlo ho postavit zrovna na nevelkém ostrově ve Středozemním moři?

Zdroje: http://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=121314, von Daniken E.: Po stopách všemocných, Mustang, Plzeň, 1996, Hartwig Hausdorf.: Když si bohové hrají na Boha, Brána, Praha, 1997

 

Turecko: Derinkuyu, Kaymakli a další podzemní města

x

FOTO: Jedna z místností v Derinkuyu (wikipedia)

V turecké oblasti Kapadokie je velké množství záhadných podzemních měst vytesaných ve zdejších sopečných skálách. Nejznámější je až jedenáctipatrové, (někdo říká až třináctipatrové) Derinkuyu. A jeho velikost? Jen nejhořejší patro zaujímá plochu čtyř čtverečních kilometrů. A počet lidí, který by se sen vešel, jde do desetitisíců. Kdy byla zdejší města postavena? Odborníci se přou. Někdo tvrdí, že v osmém a 9. století. Jiní upozorňují na to, že zde byly objeveny předměty z doby Chetitů, kteří na území dnešního turecka žili v 2. tisíciletí před naším letopočtem. Otázkou je také proč byla tato podzemní města postavena. Před kým se chtěli tito dávní lidé schovávat? Aby tomu však nebylo málo, celý systém se spojen desetikilometrovým tunelem s dalším podobným podzemním městem jménem Kaymakli. Takovýchto podzemních měst již bylo dokonce několik desítek. A navíc, před dvěma roky oblétla světem zpráva, že v této oblasti bylo objeveno nové další podzemní město, které by dokonce mohlo svými rozměry se stát největším podzemním městem světa. prý by se mělo Nalézat někde v okolí hradu Nevsehir. tak uvidíme, co z té zprávy vyleze.

zdroje: wikipedia, von Daniken E.: Po stopách všemocných, Mustang, Plzeň, 1996, http://extrastory.cz/objev-roku-2014-v-turecke-kappadokii-objevili-zrejme-nejvetsi-podzemni-mesto-na-svete.html

 

Čína: Loungyou

V roce 1992 bylo náhodou objeveno záhadné podzemní město Longyou ve východní části Číny, které opět vzbuzuje mnoho otázek. Skládá se ze 36 jeskynních sálů vysokých až 30 metrů, ale také mostů a bazénů. Postaveno bylo minimálně před 2200 lety, kdy zde někdo do tvrdého prachovce vytvořil toto podzemní dílo, při kterém musel odtěžit téměř milion kubických metrů kamene. Přičemž se však o stavbě nedochovala jediná písemná zmínka. Každá jeskyně je ozdobena vodorovnými liniemi. Proč? Dokonce zde nebyly nalezeny žádné stopy po sazích, ohni a kouři. Čím si tedy záhadní dávnověcí stavitelé svítili? A nevíme ani k čemu celý záhadný komplex sloužil. Zkrátka a dobře další podobný podzemní komplex, který vzuzuje nejednu otázku ukrývající nejrůznější fantastické teorie.

zdroj: http://extrastory.cz/deset-zahad-kolem-jeskynniho-komplexu-longyou-v-cine-veda-na-ne-nezna-odpovedi.html

http://zajimavosti.info/longyou-k-cemu-slouzilo-zahadnych-jeskyni/

Nyní si však položme otázku. Proč tyto všechny a další podobné monumentální prostory byly někým někdy zbudovány? Asi tak. Proč my dnes budujeme podzemní bunkry? Abychom se mohli uchránit před nebezpečnými zbraněni v případné válce. A proč neznáme přesné stáří těchto staveb? Proč se i o něm jen diskutuje? Není to snad proto, že tyto monumentální stavby byly vytvořeny mnohem dřív, než si připouštíme a technologií jakou si vůbec nedovedeme předstvit? Co když je to pozůstek jiné, nám předešlé pozemské civilizace, která tu existovala někdy před námi? A co když jsou právě tato podzemní města tichým svědectvím o jejím zániku? I nad tím vším bychom se měli zamyslet. Abychom někdy nedopadli stejně jako oni a aby se opět zdejší pozemská civilizace nemusela stavět zas úplně od píky.

 

Libor Čermák

LČ

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Osobní stránky Libora Čermáka: ODKAZ

Text: Blog Libora Čermáka na iDNES: ODKAZ (publikováno s laskavým svolením autora)

 

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login