adminml

Libor Čermák: Tajuplná svatyně v Makotřasech

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kněžka

Dnes vlastně už ani neexistuje, byla objevena při stavbě dálnice D7, ale i přesto se má konat o mimořádnou pravěkou svatyni, která je často přirovnávaná k anglickému Stonehenge.

Dnes ji dálnice D7 půlí v úhlopříčce. Podle některých názorů má právě to za následek to, že se jedná ohledně havárií o jedno z vůbec nejnebezpečnějších míst v České republice (viz http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/domaci/pozor-na-silnici-u-makotras-umira-tam-nejvic-lidi.html ). A aby tomu nebylo málo, tak pouhé dva kilometry od svatyně na západ došlo 10. června 1942 asi k největší české válečné tragédii 20. století, k vyhlazení Lidic. Má to vše snad na svědomí ona svatyně?

526303_article_photo_og3ubjj_900x

Byla objevena v roce 1961 při stavbě dálnice. A už tehdy zaujala vědce a badatele. To proto, že archeologický výzkum potvrdil, že tato lokalita byla obývána ve 4. tisíciletí před naším letopočtem kulturou nálevkovitých pohárů. Byl zde objeven například žáruvzdorný kelímek se zbytky mědi, nejstarší známý doklad zpracování kovu v Čechách.

Samotná svatyně je čtvercová o velikosti strany 300 metrů. Je však vůči světovým stranám mírně natočena, a tak někteří badatelé začali hledat archeoastronomický význam svatyně. Například astronom Zdeněk Horský objevil souvislosti se západy a východy Slunce, Měsíce a významných hvězd. Viz nákres.

526303_article_photo_XzNdL8F0_900x

Dovolil bych si se svojí troškou do mlýna přijít i já. A na celou lokalitu se podívat z pohledu geometrických souvislostí s jinými podobnými pravěkými lokalitami.

1)Strany čtvercové svatyně podle mého názoru směřují jednak k výšinnému hradišti Řivnáč, podle kterého byla pojmenována celá jedna eneolitická kultura na přelomu 4. a 3. tisíciletí před naším letopočtem. (viz Pěší výlet z Roztok do Kralup nad Vltavou). A také ve směru kamenného pravěkého menhiru ve Zbuzanech (Radotínským údolím za trempy i megality)

2)Lokalita leží na prodloužení Řípu a Budče, a tak vlastně posiluje i můj ley lines obrazec zvaný „Řípská hvězda“ (viz Magická hora Říp)

3)Také mi připadá zajímavé, co se vše nalézá na stejné zeměpisné šířce a délce. Pokud bychom se odtud vydali na jih, dorazili bychom nejprve k homoli a pravěké mohyle Dušníky v Rudné u Prahy (viz Radotínským údolím za trempy i megality) a pak na keltské hradiště Píšťák u Řevnice. Na sever bychom se zas dostali do Roudnice nad Labem, které bylo v meandru Labe osídleno také od nejstarších dob (viz Pěší výlet z Roudnice přes Říp).

4)Pokud se vydáme na východ, narazíme nejprve do Tichého údolí u Únětic, které je naší nejvýznamnějším archeologickým nalezištěm pravěké únětické kultury, která zde sídlila zhruba v době 2300-1700 let (viz I moje cesta na Okoř byla jako žádná ze sta), dále k hradišti Zámka, kde v době před 5,5 tisíci lety vzniklo výšinné sídliště pravěkých lidí. I zde sídlila řivnáčská kultura a další kultury až ke Slovanům (viz Pěší výlet po severním okraji Prahy). Dalším bodem na této rovnoběžce jsou Dolní Chabry se svými pravěkými menhiry (viz Pěší výlet po severním okraji Prahy), dále Čakovice se svojí megalitickou svatyní a také vrch Oškobrh na Nymburksku se svým keltským hradištěm. Že by snad tato linie ukazovala našim předkům východ a západ slunce o rovnodennostech?

A úplně na závěr si nechám jednu souvislost s velikostí svatyně. Její rozměry jsou cca 300 x 300 metrů. Zkusme si nyní do tohoto čtverce vepsat kružnici, její poloměr bude 150 metrů. A tento rozměr odpovídá zhruba miliardtině vzdálenosti Země od Slunce. Obdobně je tomu u výšky Cheopsovy pyramidy v Gíze (viz Záhady egyptských pyramid v Gize). Jsou snad i do svatyně u Makotřasech zakódované i takové vědomosti, které známe až my v 20. a 21. století?

Použité zdroje: wikipedia, odkazy uvedené v článku, Lenková J.: Tajemná místa Česka, Nakladatelství XYZ, Praha, 2016, www.mapy.cz

 

Libor Čermák

LČ

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Osobní stránky Libora Čermáka: ODKAZ

Text: Blog Libora Čermáka na iDNES: ODKAZ (publikováno s laskavým svolením autora)

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login