adminml

Libor Čermák: Co když je vesmír fraktálově nekonečný?

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

road-2644130_960_720

Diskuze o pravé podstatě celého vesmíru je pro mne velice zajímavá. Ale něco mne napadlo. Víte jaké jsou nejmenší a zároveň největší známé struktury ve vesmíru? Překvapivě si jsou dost podobné.

Česká televize uvedla dokument „Vesmír: Mikrokosmos“. A tam se mimo jiné zabývají tím, co je nejmenší známá částečka ve vesmíru. Podle vědců jsou ti tzv. „struny“, neboli energetické balíčky, které mají velikost tzv. Planckovy délky. Planckova délka je velikost, která se rovná přibližně 10 na minus 35 metrů. Pokud bychom chtěli ony struny prozkoumat, museli bychom nejdřív zvětšit atom vodíku na velikost námi známého pozorovaného vesmíru. Pak by ony struny byly velké zhruba jako naše stromy. Zajímavé. Máme tu tak prý určité lineární útvary. Jenomže mne něco napadlo.

Z mikrokosmu se teď podíváme naopak do makrokosmu. Náš vesmír se podle vědců skládá z obyčejné a temné hmoty. A také z galaxií, kup galaxií či nadkup galaxií. Naše Mléčná dráha a společně s ní i galaxie v Andromedě, v Trojúhelníku, obě Magelanova oblaka a asi třicet dalších trpasličích galaxií jsou součástí místní nadkupy galaxií v Panně. A ta opět není ve vesmíru jediná, ale je jich opět velikánské množství. Jenže jak vědci zjistili, tak tyto nadkupy galaxií společně s temnou hmotou tvoří opět jaké si provazce či pavučinu. A tak se ptám, zda je to jen náhoda.

A přitom mne napadla jedna hypotéza. Co když vlastně ve své podstatě je ona pavučina ve vesmíru zas jen strunami v nějakém nadvesmíru, který zas o několik desítek řádů větší než ten náš?

A nebo obráceně. Co když ty struny, jakožto zatím vůbec nejmenší známé struktury v mikrokosmu jsou zas provazce něčeho, k čemu bychom přirovnali nadkupy galaxií, ovšem v nějakém miniaturním vesmíru o několik desítek řádů menšího než ten náš?

A co když to celé jde pořád takto dokola, jako nějaký fraktál? Třeba jako na kapradí, na kterém se také listy v určitém měřítku zmenšují. A takovýchto nadvesmírů a naopak malých vesmírů by mohlo jít až do řádů nekonečna a minus nekonečna? Myslím si, že celý náš vesmír je tak tajuplný a neprobádaný, že v něm se nemůžeme divit už vůbec ničemu.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=61lHGPnRIPQ

Související články v rubrice multidimenzionální prostor

 

 

Libor Čermák

LČ

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Osobní stránky Libora Čermáka: ODKAZ

Text: Blog Libora Čermáka na iDNES: ODKAZ (publikováno s laskavým svolením autora)

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login