adminml

Kde se narodili chorvatští slavní?

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Slavní

Odkud konkrétně pocházejí nejslavnější chorvatští cestovatelé, národní buditelé, vědci, vynálezci a sportovci?

Marco Polo

Světoznámý cestovatel, který proslul svojí výpravou do Číny, spatřil poprvé světlo světa 15. září 1254 na ostrově Korčula v Dalmácii.

PoloBrotherAndKubilai

FOTO: Bratři Polové u chána Kublaje

Janko Drašković

Legendární chorvatský národní buditel Janko Drašković se narodil 20. října 1770 v Záhřebu. Pocházel z vlivné záhřebské rodiny. Miloval svůj rodný kraj, studoval šťokavské nářečí a snažil se ho celostátně prosadit jako oficiální spisovnou podobu jazyka.

Nikola Tesla

Fyzik, vynálezce, experimentátor s elektrickou energií, muž zvaný „Pán blesků“, se narodil 10. července 1856 ve Smiljanu u Gospiće. V sídle s pouhými čtyřmi stovkami obyvatel si můžete prohlédnout jeho rodný dům, před kterým stojí i originální Teslova socha.

Teslathinker

FOTO: Nikola Tesla

Ivan Vučetić

Vynálezce kriminalistické metody zvané daktyloskopie (snímání a studium otisků prstů), Ivan Vučetić, spatřil světlo světa na ostrově Hvar (20. srpna 1858).

Goran Ivaniševič

Tenista Goran Šimun Ivaniševič se narodil 13. září 1971 ve Splitu, ve střední Dalmácii. Když v roce 2001 vyhrál Wimbledon, vítaly slavného rodáka v tomto přístavním městě davy skandujících lidí. Ivaniševič získal i dvě bronzové medaile na Olympijských hrách. Byl proslulý zejména svým smrtícím podáním a měl přezdívku „Pán tisíce es“.

Ivica Kostelić a Janica Kostelićová

Lyžař Ivica Kostelič (držitel velkého křišťálového glóbu a tří malých křišťálových glóbů, mistr světa ve slalomu a trojnásobný stříbrný olympijský medailista), pochází ze Záhřebu (narodil se zde 23. listopadu 1979).

Ve stejném městě přišla na svět 5. ledna 1982 i jeho mladší sestra, lyžařka Janica Kostelićová (čtyřnásobná olympijská vítězka a pětinásobná mistryně světa). Později přestěhovala do Rijeky, kde si zařídila luxusní kosmetický salon.

Andrej Kerić

Fotbalista Andrej Kerić se narodil 11. února 1986 v jednom z nejvýchodnějších míst Chorvatska, v třicetitisícovém Vinkovci ve východní Slavonii. Keriće obdivuje i řada českých fotbalových fanoušků, protože působil v FC Slovanu Liberec, FK Teplice a AC Sparta Praha.

 

Martin Lavay

Dovolená v Chorvatsku: ODKAZ

 

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Yetti, bigfoot

Pterosauři

Djatlov

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Kuriozity
Skryta 
Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Extra

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Islám

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové
Sex

Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login