adminml

Kde se dá v Chorvatsku skákat do vody z extrémní výšky?

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Zavody_Highjump_2012_foto02

FOTO: Ilustrační foto – HighjumpCZ , CC BY-SA 3.0

Na skalnatém pobřeží Jaderského moře, ale i ve vnitrozemí, je tahle atraktivní sportovní disciplína hojně rozšířena. Skoky do vody z extrémních výšek lidé milují. Skočí? Neskočí? Hele, už letí! A už efektně dopadl… Zajímavé je takzvané cliff divingové skokany už jen sledovat, dobrodružné povahy si ale rády skákání samy vyzkoušejí.

Balkánská klasika všech klasik

Nejznámějším místem, kde se ve Středomoří skáče z výšky do vody, je Starý most v Mostaru v Hercegovině. Ale také v Chorvatsku je celá řada míst, ze kterých se dá vrhat z výšky do moře, jezer či řek. Oblíbený je například útes na ostrově Krk (7 metrů), Kamenjak na jihu Istrie (10 metrů) nebo Dubrovník (12 metrů).

Placák, balvan, Superman, vlaštovka…

Tři, dva, jedna, teď! Skok a efektní dopad. Na pohled vypadá vše jednoduše. Ovšem jen do té doby, než sami vylezete na skálu a kouknete dolů. I taková, na první pohled směšná výška tří metrů, totiž vypadá jinak zdola a seshora.

Experti radí začínat skákat právě z nižších výšek, pomalu stoupat a pilovat techniku. Nejprve radí skákat po nohách, šipku nebo i skoky s různými vruty musíte zvládat postupně.

Pozor! Skoky do vody z velkých výšek jsou extrémně nebezpečné a hrozí při nich například poranění páteře a následné ochrnutí. Skokan totiž dosahuje rychlosti až 80 – 100 km/h a dopad na hladinu vody je podobný dopadu těla na beton. Skákat by proto měli jen trénovaní sportovci a mít s sebou vždy doprovod!

Skoky do vody jako sport

Muži i ženy skáčí do vody na mistrovstvích Evropy, mistrovstvích světa i na olympijských hrách. Skáčí z výšky 1, 3, 7,5 a 10 metrů. Rozhodčí hodnotí obtížnost a provedení skoku.

Red Bull Cliff Diving Series

Je seriál závodů, při kterém se vrhají skokani do vody z výšek 23 až 28 metrů. Rozhodčí opět hodnotí obtížnost skoků a provedení skoků. Legendou Red Bull Cliff Diving Series je charismatický Kolumbijec Orlando Duque. Seriál závodů, které se konají na nejatraktivnějších místech po cele Evropě, je velkou show pro diváky.

Absolutní světové rekordy

Výškový světový rekord ve skoku do vody dlouho držel skokan Dana Kunze (52,4 metru): ODKAZ

V roce 1987 ho překonal skokan Olivier Favre (53,9 metru). Po dopadu ho ale museli odnést: ODKAZ

Martin Lavay

HighjumpCZ 3.0

FOTO: Ilustrační foto – HighjumpCZ , CC BY-SA 3.0

water-847653_960_720

YouTube
Zahady.info

You must be logged in to post a comment Login