adminml

Jak těžké jsou mraky a proč nespadnou z nebe na zem? (Zajímavá věda)

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Ilustrační foto

 

Dana Tenzler: Jak těžké jsou mraky a proč nespadnou z nebe na zem?

Kolik váží běžný mrak? Proč nespadnou mraky na zem? Atlas druhů mraků. (délka blogu 2 min.)

 

Kolik váží mrak?

FOTO: Kumulový mrak. Zdroj: pixabay.com

 

Přesná předpověď počasí vyžaduje, aby meteorologové uměli předpovídat mimo jiné chování mraků. Vyvinuli proto metodu, jak mraky „vážit“. Radarem, satelitem nebo při pozorování z letadel se dá zhruba odhadnout velikost mraku a tím i množství vody, které obsahuje, stejně jako jeho hmotnost.

Mraky se skládají z drobných kapiček vody – tak drobných, že se ve vzduchu vznášejí, namísto aby spadly na zem. Běžně je průměr kapiček v mracích menší, než deset mikrometrů (tisícin milimetru). I když se zdá tento rozměr nepatrný, obrovské množství vody, které se v mracích nachází, je překvapivě těžké. Typický letní mrak jménem kumulus s rozměry 100×100 metrů váží například 5 – 10 tun. Kdyby měl celý takový mrak vypršet, dalo by se z něj získat 5 – 10 krychlových metrů vody. Představa velkého množství vody, která se nachází na typickém letním nebi plném vatových oblaků, je fascinující.

 

Proč nespadnou mraky na zem, když jsou tak těžké?

Mraky pomáhají na Zemi cirkulaci vody. Přenášejí vodní zásoby z místa na místo. Protože je vody na naší planetě poměrně hodně, je hodně i mraků – a jsou překvapivě těžké. Proč nespadnou z nebe na zem? Jak odolávají gravitaci? Odpověď je jednoduchá.

Mraky se skládají z malých kapiček vody. I ony samozřejmě padají k zemi, trik ale spočívá v tom, že padají velice pomalu.

Průměr typické kapičky vody v mraku je menší než deset mikrometrů, což je méně, než je průměr lidského vlasu. Takové maličké kapičky se vytváří tehdy, když se přebytečná voda ve vzduchu setká s mikroskopickými částicemi, například s prachem. Voda pak kolem takových vznášejících se částic začíná kondenzovat, smáčí je a vytváří malé kapičky, vážící kolem miliardtiny gramu.

V jednom litru vzduchu se tak může nacházet až milión podobných kapiček. Váží dohromady jen tisícinu gramu. To znamená, že váží jen tisícinu váhy samotného vzduchu, ve kterém se vznášejí.

Miniaturní a velice lehké kapky samozřejmě také podléhají zemské gravitaci. Klesají jen nepatrně – kolem několika milimetrů za sekundu. Navíc tu existuje síla, která působí opačně a přispívá k jejich stoupání.

Kapičky vznikají často v teplém vzduchu, nasyceném vodní parou. Teplý vzduch má tendenci stoupat do výšky. Tím se klesání následkem gravitace vyváží.

FOTO: Pixabay.com, licence C00

 

Situace je podobná jako ta, kterou můžete pozorovat u hrnce, plného vařící vody. Tvoří se nad ním pára, která na chvíli vzdoruje zemské gravitaci a stoupá do výšky. V poměrně suchém vzduchu se pára rychle rozplyne. Na obloze jsou jiné podmínky, takže se shromažďuje do úctyhodně těžkých mraků.

Kromě mraků typu kumulus existuje samozřejmě ještě mnoho dalších druhů. Některé z nich se drží při zemi, jiné stoupají do velkých výšek. Následující obrázek nabízí malý přehled. (Kliknutím se dá zvětšit.)

Zdroj: Ciccolella (Eigenes Werk) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], Wikimedia Commons, https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bf/Clouds_Atlas2.png

 

Text: Dana Tenzler, blog na iDNES

 

Dana Tenzler

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občasným dotazům – ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Blog na iDNES provozuji ve svém volném čase pro radost.

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého – je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login