adminml

Jak se váží hvězda? (Zajímavá věda)

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Ilustrační foto

 

Dana Tenzler: Jak se váží hvězda? Einsteinova teorie v praxi

Naše noční obloha je plná hvězd. Ve vesmíru je ovšem paradoxně nejvíce takových hvězd, které na naší obloze neuvidíte, i když jsou velice blízko. Jednu z těch nejbližších se podařilo zvážit – díky Einsteinově teorii. (délka 5 min)

Jsou to nejpočetnější hvězdy ve vesmíru. Zhruba 75 % všech hvězd v Galaxii spadá do kategorie červených trpaslíků. Jsou menší než Slunce – jejich hmotnost činí 0,08 – 0,7 hmotnosti naší centrální hvězdy. Jejich povrch je ve srovnání s ní chladnější (červenější). Vyzařují celkově méně energie než Slunce – a na našem nebi mají jen nepatrnou zdánlivou velikost (jasnost). Pouhým okem neuvidíte žádnou z nich. Možná to někoho udiví – ale je to tak: když se do vesmíru díváme pouhýma očima, zůstávají nám skryty tři čtvrtiny všech hvězd.

.

Nejbližší soused – Alfa Centauri

.

Jednou z nich je také nejmenší složka nejbližšího vesmírného kolegy našeho Slunce – systému Alfa Centauri. Jedná se vlastně o trojhvězdu. Dvě větší složky, označené jako A a B, obíhají poměrně blízko společného těžiště. Třetí hvězda je Červeným trpaslíkem a obíhá obě své družky ve vzdálenosti kolem 12900 astronomických jednotek (astronomická jednotka – vzdálenost mezi Zemí a Sluncem). Tomuto nejmenšímu trojčeti se někdy říká Proxima Centauri.

Právě tato maličká červená a chladná hvězda nadchla vědce i laickou veřejnost. V její blízkosti se totiž našla planeta, která je možná dokonce podobná naší Zemi.

 

Dostala (jak je to obvyklé) jméno, které se skládá z názvu hvězdy (Proxima) a malého písmene, které označuje její pořadí (zde b). Zbývá jen zjistit, jak je těžká a v jaké vzdálenosti svou hvězdu obíhá. Oba parametry totiž mohou pomoci najít odpověď na hlavní a nejzajímavější otázku: “Může na ní existovat život?”

.

Proč zrovna Proxima b?

.

I když jsou planety, obíhající Červené trpaslíky, z různých důvodů pro život spíše nevhodné, zůstává Proxima b v centru zájmu. Díky tomu, že je k nám ze všech zatím objevených planet nejblíže, bude totiž s největší pravděpodobností jednoho dne cílem pro první kosmickou výzkumnou sondu, která se kdy vydá do cizího planetárního systému. To bude ale ještě nějakou dobu trvat. Do té doby, než bude vyvinut dostatečně silný pohon, se musí vědci spokojit s pozorováním z velké dálky.

 

Jedním z prvních úkolů – se stalo vážení hvězdy Proximy Centauri. Na její hmotnosti totiž záleží, kde se nachází tzv. obyvatelná zóna hvězdy. Čím vyšší hmotnost, tím je obyvatelná zóna vzdálenější, vyšší hmotnost totiž zpravidla doprovází i vyšší zářivost.

.

Hvězdné zatmění

.

V roce 2016 se vědcům splnil malý sen. Proxima centauri se na obloze dostala do zdánlivé blízkosti jiné (a ve skutečnosti daleko vzdálenější) hvězdy. Přitom na nějakou dobu zakryla svou vzdálenou kolegyni. Jev se podařilo pozorovat pomocí Very Large Teleskopu (VLT) v Chile. Přitom vědci změřili zdánlivé změny, které proběhly se světlem vzdálenější z obou hvězd.

Podle Einsteinovy teorie relativity křiví gravitace bližší hvězdy prostor ve svém okolí. Světlo, které přichází od vzdálenější hvězdy, prochází tímto zakřiveným prostorem. Ze změn v jeho chování se dá vyčíst, jak těžká je bližší hvězda.

 

V praxi to znamená, že se světlo, které přichází od vzdálenější hvězdy, v okolí bližší hvězdy trochu “posune”. Zdá se, jako by se vzdálenější hvězda na nebi “zhoupla”. Právě tento jev pozorovali vědci pomocí VLT a přístroje s romantickým názvem SPHERE.

.

SPHERE – Spectro-Polarimetric High-contrast Exoplanet REsearch

.

Úkolem tohoto přístroje je přímé zobrazování objektů tak, jako by je fotografoval opravdový fotoaparát. Přitom by samozřejmě centrální pozorovaná hvězda přesvítila všechny ostatní další efekty. Vědci proto stíní kotouček hvězdy, aby pozorování nerušil (to je princip, se kterým pracují například i přístroje nazývané koronografy).

Tímto způsobem určili hmotnost sousední hvězdy Proximy Centauri – činí 0,15 hmotnosti Slunce.

.

Jedna dobrá – a jedna špatná zpráva

.

To je na jednu stranu dobrá a na druhou pro změnu zase špatná zpráva. Původní domněnka totiž vycházela z hmotnosti 0,12 Slunce. Číslo bylo odvozeno díky známé souvislosti mezi hmotností červených trpaslíků a jejich svítivosti.

Kdyby byla Proxima Centauri ve skutečnosti menší než se zdálo, obíhala by její planeta blíže hvězdy. Znamenalo to, že by mohla být skutečně kamennou planetou s pevným povrchem a nikoliv plynnou planetou.

Čím blíže se ovšem planeta nachází, tím vyšší je ovšem zase pravděpodobnost, že se nachází v tzv. vázané rotaci, při které ukazuje své hvězdě stále stejnou polokouli – což nejsou moc příznivé podmínky pro vznik života.

Kdyby byla hmotnost hvězdy pro změnu vyšší, mohla by obíhat její planeta ve větší vzdálenosti – a tím pádem být větší a mohla by spadat do kategorie plynných obrů, kteří také neposkytují příliš dobré podmínky pro život.

Situace zůstává i nadále napínavá – nezbývá než se těšit na další pozorování.

 

Zdroje: https://academic.oup.com/mnras/article-abstract/480/1/236/5050382?redirectedFrom=fulltext, spektrum.de, raumfahrer.net

Text: Dana Tenzler, blog na iDNES

 

Dana Tenzler

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občasným dotazům – ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Blog na iDNES provozuji ve svém volném čase pro radost.

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého – je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login