adminml

Jak by měl vypadat záhadologický kroužek pro děti?

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Ilustrační foto

 

Libor Čermák: Jak by měl vypadat záhadologický kroužek pro děti?

Tak. Teď určitě začnou skeptikové zas křičet. Jak někoho může napadnout vytvořit záhadologický kroužek pro děti? Tak, ať se to někomu líbí či ne, tak mne už to napadlo. A myslím si, že to jistě není pro děti nezajímavá aktivita.

FOTO: Logo mého někdejšího badatelského kroužku

 

Proč mne právě dnes napadlo napsat takovýto článek? Ze dvou důvodů. Dnes jsem na webových stránkách časopisu ABC objevil dotaz jistého chlapce Adama, který by se chtěl stát záhadologem. (viz https://www.abicko.cz/clanek/mourrisonova-poradna/23376/chtel-bych-byt-zahadolog.html). A tak jsem si vzpomněl, že i v rámci svého povolání pedagoga volného času jsem i já kdysi vymyslel záhadologický kroužek pro děti. Jsem přesvědčený, že pokud něco dítě zajímá (i když je to třeba záhadologie, jako v případě tohoto Adama), má toto dítě plné právo se ve svých zálibách zdokonalovat. A to i v možném takto zaměřeném kroužku pro děti. Já jsem mu říkal různě. Buď „Badatelský kroužek“ a nebo romantičtěji „Třináctá komnata“ (viz logo nahoře). A to je právě druhý důvod, proč jsem tento článek napsal právě dnes, v pátek třináctého.

Jak by takový kroužek podle mého názoru měl vypadat? Já jsem ho konceptoval tak, že děti mi řekly, co je zajímá a co by chtěly řešit na příští schůzce. Během týdne si o dané problamatice něco zkusí zjistit samy. A na té další schůzce ostatním předloží to, co o problematice ony vypátraly. A pak jim o tom něco povím i já ze svých zkušeností a ze svých knížek a časopisů. Takto jsme se například věnovali indiánům a americkým kulturám, vesmíru, mýtickým postavám, záhadám Bermudského trojúhelníku a oceánů, starověkému Egyptu či dosud nepotvrzeným zvířatům, UFO a dalším podobným věcem. Jednotlivé lekce jsem zpestřoval například i výrobou modelů pyramid (viz „Postavte si egyptskou Gízu„), otáčivé mapky severní hvězdné oblohy (vi „Vystřihovánky otáčivé mapy hvězdné oblohy„) či z kontinentů sestavováním prakontinentu „Pangea“, apod. Kromě toho všeho jsme dělali i výlety. Navštívili jsme například pražskou hvězdárnu, pražské planetárium nebo tajuplné Kounovské řady na Rakovnicku.

Ale, aby nedošlo k nějakým nedorozuměním, chtěl bych podtrhnout, že filozofií kroužku by mělo být především: chápat záhady jakožto problém vědecký, přistupovat k záhadám racionalisticky a bez předsudků, respektovat u každého člena svobodný přistup k této problematice, respektovat názor druhých. Pokud by však měl vedoucí vnucovat dětem svůj svůj vlastní pohled na tu či kterou problematiku, tak to v žádném případě ne. To by bylo proti filozofii takovéhoto kroužku (a i jakéhokoliv jiného). Snad jen kdyby u nějakého člena začalo nastávat jakési zklouzávání k naprostým fantasmagoriím (jako jsou například aštarovci nebo tzv. plochá Země“), tam by už vedoucí zasáhnout měl.

Ale domnívám se, že zajímat se o záhady je pro děti velice užitečné. A to z toho důvodu, že je to vnitřně burcuje k většímu zájmu o svět. A tudíž jim to může pomoci i ve škole. Alespoň u mne to v dětství tak bylo. A právě tento osobní poznatek mne inspiroval i k vytvoření takovéhoto kroužku pro děti a mládež.

Pro inspiraci ještě přikládám odkaz na http://www.kpufo.cz/codelat/krouzek.htm, kde jsou ještě další možné náměty.

 

Související články:

Smějou se vám, že se zajímáte o záhady? Vykašlete se na ně!

Jak mi mimozemšťani pomáhali ve škole

Toužíte po osobním rozvoji? Začněte vést skauty nebo turisťák.

 

Libor Čermák

LČ

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Osobní stránky Libora Čermáka

Text: Blog Libora Čermáka na iDNES

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Yetti, bigfoot

Pterosauři

Djatlov

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Kuriozity
Skryta 
Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Extra

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Islám

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové
Sex

Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login