adminml

Einstein měl … zase jednou… pravdu

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Ilustrační foto

 

Dana Tenzler: Einstein měl … zase jednou… pravdu

Je to pozitivní nebo negativní zpráva? Teorie relativity byla znovu potvrzena, tentokrát v extrémních podmínkách. (délka blogu 3 min.)

FOTO: pixabay.com, licence CC0

 

Nic není tak, jak se zdá. Jako by byl svět kolem nás jen uhlazenou variantou opravdového světa, který číhá pod jeho povrchem. Při pohledu na život jednotlivých osamělých částic pozorují vědci s hrůzou i nadšením úplně jiný druh fyziky než ten, který nám je tak důvěrně známý. Kvantový svět částic je divoký, často nevysvětlený a znepokojující – a pořád ještě se ho nepodařilo propojit s tím naším nějakou důmyslnou fyzikální teorií.

Exotická gravitace

Jedním z důvodů je drze odlišné chování jedné ze základních fyzikálních sil, gravitace. Einsteinova všeobecná teorie relativity předpokládá, že se chování hmotných těles v gravitačním poli řídí určitým principem – a ten je jim všem společný.

Různé experimenty, provedené v rámci našich možností, tento předpoklad už dávno potvrdily. O tom, zda se stejným způsobem chovají také hmoty s velkým vlastním gravitačním potenciálem (opravdu hodně těžká tělesa), se zatím jen spekulovalo.

Pochyby by mohly otevřít dveře další, nové a možná daleko důmyslnější teorii. Ta by mohla popsat jak kvantový svět částic, tak vlastnosti světa kolem nás. To je samozřejmě velmi svůdné a není divu, že se vědci snaží ověřit einsteinovu teorii v dalších a dalších situacích. Naposledy ji testovali pomocí vzdáleného kosmického tělesa s nepříliš poetickým názvem PSR J0337 + 1715.

PSR J0337 + 1715

Pod složitým jménem se skrývají tři hvězdní sourozenci. Dvě ze složek jsou dnes bílými trpaslíky, zbylá je tzv. pulsar. Pulsary jsou rotující neutronové hvězdy. Jejich “pulsováním” je míněna rychlá změna intenzity záření, které od nich zachycujeme. Způsobena je rotací neutronové hvězdy – tento efekt tak trochu připomíná maják.

FOTO: D. Tenzler

 

V systému PSR J0337 + 1715 obíhají pulsar a jeden z bílých trpaslíků kolem společného těžiště, kolem obou pak krouží druhý bílý trpaslík (viz obrázek).

Milisekundový pulsar byl objeven v roce 2007. Kolem své osy se otočí téměř 366x za sekundu. Extrémní objekt je vzdálený 4200 světelných roků a na obloze se nachází v souhvězdí býka. Jeho vzdálenější průvodce ho obíhá ve vzdálenosti necelé astronomické jednotky (tedy přibližně ve vzdálenosti Země-Slunce).

Podobné, gravitačně propojené, trojhvězdy mají komplikované chování. To závisí na rozložení hmoty a vnitřním složení hvězd. Gravitační vlivy jsou u nich zároveň daleko zřetelnější než v planetárních soustavách, kde se vzájemných interakcí logicky účastní daleko méně hmoty.

Vědci sledovali trojnásobnou hvězdu třemi různými radioteleskopy. Pozorování trvala šest let.

Díky zřetelnému signálu pulsaru, který se dá dobře zachytit radioteleskopem, se povedlo extrémně přesně změřit dráhu zúčastněného pulsaru. Celý systém pak simulovali na počítači. Podařilo se zjistit, že se systém chová přesně tak, jak vyžaduje Einsteinova teorie relativity.

Nordtvedtův parametr

Tzv. Nordtvedtův efekt, který určuje míru porušení principu, vyplývajícího z obecné teorie relativity, je teoretický konstrukt, který by mohl naznačit, že je Einsteinova teorie neúplná. Zároveň by mohl ukázat cestu k jiné a komplexnější teorii.

Při pokusech s tělesy s nízkou vlastní gravitací (kontrolách pohybu Země a Měsíce nebo pohyb Merkuru v naší vlastní soustavě) bylo potvrzeno, že teorie relativity funguje – a Nordtvedtův parametr musí být (pokud má vůbec nějakou hodnotu) nesmírně malý.

Pozorováním trojhvězdy PSR J0337 + 1715 ho vědci zmenšili ještě o tři řády.

Konkurenční teorie, které s Nordtvedtovým efektem počítají, se tak dostávají do problémů. Jak se zdá, měl profesor Einstein… zase jednou pravdu.

Zdroje:https://www.nature.com/articles/s41586-018-0265-1https://www.nature.com/articles/nature12917,https://arxiv.org/abs/1401.0535

Text: Dana Tenzler, blog na iDNES

 

Dana Tenzler

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občasným dotazům – ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Blog na iDNES provozuji ve svém volném čase pro radost.

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého – je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Yetti, bigfoot

Pterosauři

Djatlov

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Kuriozity
Skryta 
Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Extra

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Islám

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové
Sex

Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login