adminml

DOBRODRUŽSTVÍ S NETOPÝRY: přijďte si je prohlédnout na hrady Točník a Sovinec

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Sovinec

FOTO: Hrad Sovinec

Novou atrakci nabízí od dubna 2017 díky spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů hrady Točník a Sovinec. Návštěvníci zde mohou v přímém přenosu sledovat, co se děje v letní kolonii netopýrů velkých a vrápenců malých, kteří ve zdejších, jinak nepřístupných, hradních prostorách každoročně odchovávají svá mláďata.

„Hrad Točník na Berounsku je místem, kde byla v loňském roce zřízena první pozorovatelna v rámci projektu „Na půdě, tam to žije – aneb poznejte tajemný svět netopýrů!“, který finančně podpořily SFŽP ČR a MŽP,“ přibližuje koordinátorka projektu z České společnosti pro ochranu netopýrů, Petra Schnitzerová. „Díky infrakameře, instalované v úkrytu kolonie, mohou lidé na monitoru umístěném na návštěvnické trase pozorovat, co se aktuálně u netopýrů děje, aniž by tím byla zvířata jakkoliv rušena.“ Na hradě Točníku sídlí kolonie netopýra velkého. Každoročně od dubna do srpna se v nepřístupných prostorách pod starým schodištěm shromažďuje kolem 400 samic tohoto druhu, aby zde porodily a odchovaly svá mláďata.

halloween-1461955_960_720

V letošním roce (2017) přibyla další netopýří pozorovatelna na hradě Sovinci na Bruntálsku. Zde našli své celoroční útočiště vzácní vrápenci malí. „V létě obývá kolonie 60 – 80 samic s mláďaty půdní prostory nad purkrabstvím a přilehlými bývalými konírnami, na podzim se vrápenci tradičně stěhují do podzemní jeskyně na pátém nádvoří, kde se ukládají k zimnímu spánku. Na Sovinci budou mít návštěvníci v letním období jedinečnou možnost nahlédnout do soukromí těchto drobných nočních živočichů. Mohou například pozorovat, jak samice pečují o svá čerstvě narozená mláďata, jak mladí vrápenci trénují na svůj první noční let nebo jak se zvířata přesouvají v úkrytu v závislosti na měnících se klimatických podmínkách,“ vysvětlila Schnitzerová.

bat-2194787_960_720

Netopýří pozorovatelny jsou jednou z aktivit, kterými chceme upozornit na to, že hrady, zámky a další památky jsou zajímavé nejen z hlediska historického, ale že mají velký význam i pro ochranu některých druhů letounů. Chceme lidem atraktivní formou přiblížit život těchto tajemných živočichů a zároveň upozornit na jejich ohrožení i možnosti ochrany,“ doplnila Eva Cepáková z ČESON. Na téměř třiceti hradech a zámcích v různých částech ČR jsou proto pro návštěvníky přichystány také informace o jejich zvířecích obyvatelích v rámci výkladu průvodců, pracovní listy pro děti či osvětové akce. Netopýří mapu s tipy na zajímavé výlety a další informace o jednotlivých aktivitách najdou zájemci na projektovém webu napude.sousednetopyr.cz .

Text: Petra Schnitzerová

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Yetti, bigfoot

Pterosauři

Djatlov

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Kuriozity
Skryta 
Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Extra

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Islám

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové
Sex

Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login