adminml

Dobrodružný návrat z Afriky: NAŠI ČÁPI PRÁVĚ MÍŘÍ DOMŮ, DO ČR

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Záhada ptačích tras… vyřešena!

12. března 2018 – Na svatého Řehoře čáp letí přes moře… Podle prastaré pranostiky, kterou zná většina z nás, by čápi právě dnes měli přelétat moře a my bychom je mohli v následujících dnech čekat doma na hnízdech. Při pohledu na mapu čapích hnízd na cap.birdlife.cz ale zjistíme, že zvláště v západní části země jsou již některá hnízda obsazena, zatímco Morava zůstává zatím bez čápů. Jak to bude dál a co za tím stojí? Pomozte ornitologům sledovat jejich přílet. Pozorujte hnízda ve svém okolí a datum, kdy se poprvé objeví, zadejte na cap.birdlife.cz!

Dálkoví letci mají zpoždění

Letošní přílet ptáků byl obecně opožděný vlivem silných mrazů minulých dvou týdnů. Ptáci vyčkávali. Teplé počasí uplynulého víkendu je opět uvedlo v pohyb, včetně čápů, kteří pro let potřebují teplé vzdušné proudy. „Před 7. březnem jsme zaznamenávali jen ojedinělá pozorování čápů. Od té doby jsou pravidelná a v současnosti máme již 25 obsazených hnízd,“ uvádí Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické (ČSO). Jak se k nám však mohli čápi z Afriky tak rychle dostat? A co pranostika?

Záhada ptačích tras… vyřešena!

Naši čápi využívají při návratu ze zimovišť dvě tahové cesty: západní (přes Gibraltarskou úžinu) a východní (přes Suezský průplav, Izrael a Turecko). Čápi se vlastně snaží moři vyhnout, a to z jednoduchého důvodu. K letu na dlouhé vzdálenosti totiž využívají hlavně méně energeticky náročné plachtění a k němu potřebují teplé vzdušné proudy vznikající nad pevninou,“ vysvětluje Barbora Kaminiecká, která stála při zrodu webu Čapí hnízda.  Velká část čápů letících západní cestou navíc v současnosti zimuje v západní Evropě a do Afriky vůbec neodlétá. Převažující pozorování zejména ze západních Čech naznačují, že se nyní vracejí čápi, kteří velmi pravděpodobně letos zimovali v západní Evropě (Španělsko, Francie) nebo dokonce u nás a moře překonávat vůbec nemuseli. „Naši předci zjevně věděli, že čápi odlétají hodně daleko a mnozí cestovatelé je zřejmě na svých poutích v Africe i sledovali, ale o přesných tahových cestách jsme se dozvěděli až díky moderním technologiím, např. telemetrii (sledování pomocí satelitního vysílače). Čápi se tedy vlastně ani dříve ani dnes podle lidové pranostiky nechovali a nechovají a letu přes moře se vyhýbají. Ale to nic nemění na tom, že nejvíce čápů opravdu začíná zhruba od poloviny března opět obsazovat svá hnízda, ať už letí odkudkoliv – to měli lidé vypozorováno zcela správně,“ doplňuje Kaminiecká.

Letošní první hrdinové

Čápi se už letos objevili např. v Chebu, v Kynšperku nad Ohří, v Chomutově, v Tisové, v Horšovském Týně či v Dobřanech. Kdy se dočkáme dalších čápů, závisí na počasí. Pokud je zima a prší, čápi se zdržují na vlhkých loukách, kde se snaží najít potravu a čekají na lepší počasí. Jakmile se oteplí a nad krajinou stoupají teplé vzdušné proudy, mohou čápi, tito úžasní plachtaři, pokračovat ve své cestě na sever. Snad bude počasí následujících dní jejich cestě přát.

Je tedy nejvyšší čas, pokud sledujete nějaké hnízdo pravidelně nebo ho jen náhodně míjíte, zaznamenat přítomnost či nepřítomnost čápů na cap.birdlife.cz. I pozorování zatím prázdného hnízda je důležité, dá se tak lépe stanovit doba příletu čápů. Děkujeme všem spolupracovníkům, kteří své údaje na web Čapí hnízda zadávají a těšíme se na nové údaje a příběhy, které rok 2018 přinese.

 

Čapí hnízda – okénko do historie

cap.birdlife.cz

Sčítání čápů bílých má u nás dlouholetou tradici …

To první mezinárodní proběhlo již v roce 1934 a prováděli jej četníci! Další sčítání následovala v letech 1958 a 1974. Od té se čápi sčítají pravidelně v desetiletém intervalu. V letech 1984 – 2004 se ujal sčítání čápů pan Bohumil Rejman, hlavní koordinátor Pracovní skupiny pro výzkum, ochranu a evidenci čápa bílého.

Pták roku 2014 – veřejnost poprvé sleduje čápy v celé ČR

U příležitosti dalšího celostátního i mezinárodního sčítání, byl čáp bílý spolu s čápem černým Českou společností ornitologickou vyhlášen Ptákem roku 2014. Vznikl nový web cap.birdlife.cz, který v rámci občanské vědy (citizen science) od té doby zapojuje do sčítání a mapování čapích hnízd širokou veřejnost.

A současnost?

Do sčítání čápů se na celém území ČR se každým rokem zapojuje stále více lidí, v roce 2018 čápy sčítalo již 588 dobrovolníků, kteří společně zkontrolovali přes 1200 hnízd (93% všech hnízd v republice). Pozorování jsou vkládána k jednotlivým hnízdům přímo na cap.birdlife.cz.

Z 1268 kontrolovaných hnízd bylo 812 obsazených a u 456 se podařilo zjistit údaje o úspěšnosti hnízdění.

Text: Gabriela Dobruská, Česká společnost ornitologická

 

 

Ptákům se letos z teplých krajů nechtělo – vracejí se až teď

9. března 2018 – Tuhé mrazy zpomalily návrat ptactva do Čech. Na ornitologické online databázi Birds.cz letos ještě na začátku března chyběli ptačí migranti. Přitom v předchozích letech už touto dobou v databázi nebyla nouze o hlášená pozorování prvních navrátilců – například skřivanů polních, špačků obecných nebo drozdů zpěvných. „Ptákům přitom nevadí samotný mráz, ale přímo kritický je pro ně s mrazem a sněhem spojený nedostatek potravy,“ popisuje Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Tu správnou dobu pro návrat z teplých krajů signalizuje délka dne, kterou ptáci vnímají velmi citlivě. Právě ta určuje, kdy se opeřenci vydají na cestu ze zimovišť zpět na svá hnízdiště. Pokud ale na hnízdišti nejsou příznivé podmínky pro návrat – například panují silné mrazy nebo je nasněženo a ptáci by obtížně hledali potravu, mohou se zdržet na místě, kde jsou příznivější podmínky a především dostatek potravy. „Například čejky či skřivani čekali evidentně doslova „za dveřmi“, tedy jen pár stovek kilometrů jihozápadněji, protože se začali objevovat bezprostředně poté, co mrazy ustoupily,“ vysvětluje Vermouzek.

Nejdříve se zpátky do Česka vracejí čejky nebo skřivani, kteří na zimu migrují na kratší vzdálenosti, například do jižní nebo západní Evropy. Čím dál mají ptáci svá zimoviště, tím později se zpravidla i vracejí. Mezi ptáky, kteří přilétají ze svých zimovišť mezi posledními, patří rorýsi. Ti se u nás začnou objevovat až v polovině dubna a na začátku srpna už se zase vydávají zpět do Afriky. Naopak celý rok včetně zimního období u nás tráví například letošní Pták roku – sýček obecný.

Text: Zuzana Karlíková, Česká společnost ornitologická

 

YouTube
Zahady.info

You must be logged in to post a comment Login