adminml

Dinosauři v Chorvatsku? Ano

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Dino

FOTO: Ilustrační foto, Creator:Dmitry Bogdanov – dmitrchel@mail.ru, CC, BY-SA 3.0

Před 210 až 70 miliony lety dupali po chorvatských skalách a písku obří dinosauři – sauropodi. Rozhlíželi se z výšky po světě, žrali vegetaci, rozmnožovali se a nakonec i umírali. Zanechali po sobě jen několik málo stop a kostí. Archeologové původní chorvatské pratvory ale přesto objevili a my si dnes můžeme dinosauří kosterní pozůstatky na několika málo místech i prohlédnout. Pokud byste pak chtěli s nadšenou rodinkou zamířit i do některého z chorvatských dinoparků, s prehistorickými tvory ve skutečné velikosti, jste srdečně zváni.

Hlavní hrdinové byli obři

Jediným místem v celém rozsáhlém Středomoří, kde objevili archeologové fosilní památky na dinosaury, je Istrie. V minulém století zde našli zkamenělé kosti několika dinosaurů – sauropodů (byli to typičtí obří bíložraví dinosauři s dlouhými krky).

První zkamenělou kost dinosaura vypátral v roce 1934 rakouský amatérký paleontolog na Brijunských ostrovech. Další kosti objevili vědci v okolí Medulinu, na poloostrově Marlera a ostrůvcích Levan a Fenoliga. Na ostrově Fenoliga (říká se mu, podle jeho tvaru, také Tanjur – talíř) si můžete prohlédnout i zkamenělou dinosauří stopu.

Pobřeží u městečka Bale je pak jediným místem na světě, kde paleolontogové objevili, v roce 1992, zkamenělé kosti dinosaurů i pod mořskou hladinou!

Připomínkou těchto jedinečných objevů je dnes například výstava o dinosaurech právě v městečku Bale, další výstavu si ale můžete prohlédnout i ve Funtaně (4 km jižně od Poreče).

Dinoparky

Ve Funtaně je hlavním lákadlem pro turisty především originální dinopark. Dinosauři, ve skutečné velikosti a jakoby z masa a kostí, se tu na vás zubí zpoza skal, vykukují z houští, procházejí se po trávnících, řvou z reproduktorů a jsou i hlavními hrdiny tématických dinoshow. Mimochodem: děti vozí po parku speciální obří tříkolka, samozřejmě také s mohutným (veselým) dinosaurem šlapajícím do pedálů.

Další dinoparky ale můžete navštívit i jinde v Chorvatsku. Jeden z nově otevřených se nachází například v Omiši. Prohlédnout si tu můžete pohyblivé dinosaury, zajít do dinokina, děti se mohou sklouznout na dinoskluzavce, vykopat si dinosauří kost na dinopískovišti a všichni se pak můžete zajít občerstvit do dinorestaurace (kde se sice nepodávají míchaná dinovajíčka a dinosteaky, ale i tak si určitě pochutnáte).

Martin Lavay

 

Dovolená v Chorvatsku: ODKAZ

Zaujal vás tento příspěvek? Sdílejte ho se svými přáteli i na facebooku 🙂

 

YouTube
Zahady.info

You must be logged in to post a comment Login