adminml

Co vyděsilo Neználka pod postelí?

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

vaccum-cleaner-hose-1-1172639

Určitě už ji dobře znáte: kulatou plochou nestvůrku, která v bytě čas od času zavrní, vykoukne spoza nábytku, s pomocí vestavěných senzorů prosmýčí všechny pokoje a po práci zase poslušně vklouzne do svého pelíšku – automatický robotický vysavač. Kdo ho vymyslel?

Podle Wikipedie se začaly první „robotické vysavače“ oficiálně vyrábět až v polovině devadesátých let 20. století. Prvním sériově vyráběným zařízením tohoto typu měl být revoluční Trilobite společnosti Electrolux.

Málo se ale ví, že hypermoderní robotický vysavač podrobně popsal už sovětský spisovatel Nikolaj Nikolajevič Nosov ve své knížce Neználek ve Slunečním městě z roku 1958: „Ráno Neználka probudil jakýsi podezřelý zvuk… Otevřel oči, a tu uviděl na podlaze nedaleko postele podivný malý strojek. Lezl po pokoji od stěny ke stěně a bez ustání bzučel. Na první pohled připomínal želvu: byl shora také tak vypouklý a zespod plochý…“ popsal Nosov neobyvyklého pomocníka a pokračoval: „Vtom strojek dolezl ke Strakáčkově posteli, válela se tam spousta papírků od bonbónů. Strojek přejel po papírcích sem a tam – a papírky zmizely, jako by se do země propadly,“ přiblížil spisovatel čtenářům dění v hotelovém pokoji.

Nikolaj Nikolajevič Nosov si ale svůj vynález nenechal patentovat, na Neználka mnozí zapomněli a tak vizionářského komunistického autora napodobili jiní až po dlouhých desítkách let.

P. S. Obrázek automatického robotického vysavače z knížky Neználek ve Slunečním městě (namaloval ho v roce 1961 J. Zápal) si můžete prohlédnout zde ODKAZ

Martin Lavay

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Yetti, bigfoot

Pterosauři

Djatlov

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Kuriozity
Skryta 
Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Extra

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Islám

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové
Sex

Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login