adminml

Co je těžší – plný nebo prázdný pevný disk?

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Ilustrační foto

 

Dana Tenzler: Co je těžší – plný nebo prázdný pevný disk?

Jednoduchá otázka, komplikovaná odpověď – Co je těžší – prázdné nebo vypálené CD? (délka blogu 2 min.)

FOTO: Pixabay.com, licence C00

 

Jednoduchá otázka, komplikovaná odpověď

Patří k onomu druhu zbytečných, ale zato zajímavých dotazů: Co je lehčí, plný nebo prázdný pevný disk (baterie, CD…)?

Pevný disk ukládá data pomocí změny v orientaci nepatrných magnetických částeček na svém povrchu. Při ukládání dat se tak nemění hmotnost disku samotného, jen se na něm mění směr, kterým je uložen magnetický pigment na povrchu disku.

Co se ale mění, je jeho entropie. Při tvorbě organizovaného „obrazce“ na povrchu disku (ukládání dat) se entropie snižuje.

Entropii lze vyjádřit jako míru volného výběru. Částice v systému s vysokou entropií mají velkou možnost výběru například pohybu, částice v systému s nízkou entropií (organizované systémy), mají omezenou možnost. Příkladem je pěna na pivě. Molekuly v pěně (nízká entropie) se mohou pohybovat jen v rámci malých tenkých slupek bublinek. „Stárnutí“ se projevuje zvyšováním entropie. „Stárnutí“ piva se projeví zmizením pěny – a molekuly mají najednou v systému vyšší entropie daleko větší možnosti. Mohou se pohybovat v celé tekutině ve sklenici piva.

K tomu, aby se entropie v nějakém systému přechodně snížila, se systému musí dodat energie. V případě pevného disku to je elektrická energie ze zásuvky. Energie se dá pomocí Einsteinova vzorečku E=mc2 přepočítat na hmotnost. Nárůst hmotnosti je ale tak nepatrný, že se nedá měřit žádným existujícím přístrojem.

Odpověď je tedy – ne, hmotnost prázdného a plného pevného disku se neliší.

FOTO: Pixabay.com, licence C00

 

Co je těžší – prázdné nebo vypálené CD?

Logicky by se mohlo zdát, že je vypálené Cédéčko lehčí. Při vypalování se musí část materiálu vypařit. Není to ale tak jednoznačné, jak by se mohlo zdát.

Slovo „vypalování“ totiž označuje proces, při kterém nedochází k opravdovému hoření. Laser způsobuje v aktivní vrstvě CD disku spíše přesun materiálu z místa na místo. Změny nejsou moc intenzivní, jedná se jen o miliontiny milimetru. Přesto se dají následně registrovat čtecím přístrojem.

Pokud se tedy jedná o ztráty hmotnosti materiálu – musí být také minimální. O tom, že jsou skutečné, svědčí omezená možnost „přepisování“ dat na CD discích s několikanásobným použitím. Tzv. CD-RW (recordable CD) se dá přepsat zhruba stokrát. Poté je ztráta materiálu v aktivní vrstvě tak zřetelná, že se další bezchybné ukládání dat už nedaří.

Hmotnost cédéček se tedy vypalováním skutečně zmenšuje, i když je její úbytek jen minimální.

FOTO: Pixabay.com, licence C00

 

Text: Dana Tenzler, blog na iDNES

 

Dana Tenzler

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občasným dotazům – ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Blog na iDNES provozuji ve svém volném čase pro radost.

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého – je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Yetti, bigfoot

Pterosauři

Djatlov

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Kuriozity
Skryta 
Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Extra

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Islám

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové
Sex

Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login