adminml

Co asi lidstvu vzkazují největší světové veletoky?

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Nil

 

Libor Čermák: Co asi lidstvu vzkazují největší světové veletoky?

Možná jste si už všimli, že to, jak vedou, a kde se do moře vlévají největší světové veletoky, není vůbec, žádná náhoda. Naopak se zdá, jako kdyby je propojovala nějaká zvláštní záhada, která by nás neměla nechat v klidu spát.

Možná si ještě pamatujete na hodiny zeměpisu na základní škole, kdy vás učitelé zkoušeli z určování zeměpisných souřadnic. Nevím, jak to bylo u vás, ale v naší třídě bylo učiteli oblíbené místo soutoku největší řeky světa Amazonky do Atlantského oceánu. Už tehdy jsem zpozorněl, že tento soutok se odehrává přesně na rovníku. Náhoda? Kdo nevěří, přikládám mapu ústí Amazonky s vyznačením zeměpisných souřadnic (první číslo v tabulce je zeměpisná šířka).

FOTO: Soutok Amazonky a Atlantského oceánu (google)

 

Jak šel čas, zjišťoval jsem, že podobné jevy vykazují i další světové veletoky.

Druhou nejdelší řekou světa je Nil. Ten se sice do do Středozemního moře vlévá daleko severněji, než je rovník, ale pramení v centrální části Afriky. Když ale překonává rovník, také zrovna protéká výjimečným místem. Tady se totiž na jeho toku, a to přesně na rovníku nalézá Viktoriino jezero. Největší sladkovodní jezero na africkém kontinentu a druhé největší na světě.

FOTO: Viktoriino jezero na řece Nil (google)

 

Čtvrtou nejdelší řekou světa je Mississippi s přítokem Missouri. Po obou těchto řekách se dokonce jmenují dva americké státy. Do Mexického zálivu se vlévá deltou u města New Orleans v Louisianě. A New Orleans se nalézá na přesně 30. stupni zeměpisné šířky, tj. stejně jako například egyptské pyramidy v Gíze, od kterých je stejně daleko ke středu naší planety jako k severnímu pólu.

FOTO: New Orleans (Google)

 

Sedmou nejdelší řekou světa je sibiřský veletok Ob s přítokem Irtiš. Ten se vlévá do Obského zálivu Karského moře. A jestli pak víte kde? Na 66,5 stupni severní zeměpisné šířky. To znamená na severním polárním kruhu!

FOTO: Ústí řeky Ob do Karského moře na severním polárním kruhu (google)

 

A na poslední případ se podíváme do Evropy. Dunaj je evropský veletok, který protéká (nebo tvoří hranici) deseti evropskými zeměmi (Německo, Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko, Srbsko, Bulharsko, Rumunsko, Moldavsko a Ukrajina). Do Černého moře se vlévá deltou. A ta se opět nalézá na zajímavé zeměpisné šírce, a to cca na 45 stupni severní šířky. To jest na poloviční vzdálenosti mezi rovníkem a severním pólem.

FOTO: Delta Dunaje (google)

 

A tak mne to samozřejmě zarazilo a ptám se, co že si o tom všem mám myslet. Že by nám lidstvu tyto řeky chtěly něco sdělit? Ale co? Jak známo, kontinenty se po zemské kúře neustále pohybují. Tak to samozřejmě neplatilo vždicky. Ale že to platí zrovna teď, v určitém časovém momentě, kdy se na naší planetě vyvinula inteligentní lidská civilizace? Co když je to přímo vzkaz pro nás pro inteligentí tvory, že i samotná celá naše planeta je svým způsebom jakási inteligentní bytost? Že by další důkaz hypotézy Gaia?

 

Libor Čermák

LČ

Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým. Děkuji také všem svým voličům, že mi i pro nové volební období pomohli obhájit mandát člena zastupitelstva MČ Praha 22

Osobní stránky Libora Čermáka: ODKAZ

Text: Blog Libora Čermáka na iDNES: ODKAZ

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login