adminml

Čím je cítit kov? (Zajímavá věda)

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Ilustrační foto

 

Dana Tenzler: Čím je cítit kov?

Mají kovy svůj vlastní zápach? Typicky kovová vůně skutečně existuje, i když nepochází z kovu samotného. (délka blogu 3 min.)

FOTO: Pixabay.com licence CC0

 

Kov sám o sobě páchnout nemůže. Na to, abychom vnímali vůni nějaké látky, musí její molekuly opustit předmět a dostat se vzduchem k našim čichovým buňkám. Kovy se při normální běžné teplotě obyčejně nijak znatelně nevypařují. Molekuly, které bychom mohli cítit je neopouštějí nebo je neopouštějí v takové míře, abychom si toho všimli.

Přesto ale vnímáme typickou “kovovou” vůni – například tehdy, když držíme v ruce delší dobu kovovou minci. Jak je to možné?

Kovový zápach

Je jen logické, že pokud nepáchnou kovy samotné, musí vznikat aromatická látka, kterou vnímáme jako kovový zápach, při kontaktu kovu a naší kůže.

Jedná se o chemickou reakci lipidperoxidů, které se nacházejí na kůži – a železa. Železo, které je v kovovém předmětu v původní neoxidované formě, za přispění látek nacházejících se v potu oxiduje. Vznikající iont Fe+II (pro zjednodušení látka “A”) rozkládá lipidperoxidy (pro zjednodušení látku “B”), nacházející se na povrchu kůže. Tím vznikají další sloučeniny, říkejme jim pro zjednodušení “C”. Právě ony pak jsou zodpovědné za zápach, který identifikujeme jako kovový.

Podobný zápach mimochodem cítíme tehdy, když rozetřeme po povrchu kůže krev. Je to jen logické. I krev (červené krvinky) obsahují iont Fe+II.

Analogické procesy probíhají také za přítomnosti mědi, takže i měď způsobuje na naší kůži kovový zápach.

FOTO: Pixabay.com, licence CC0

 

Jiný kovový zápach

Někdy je kov cítit jiným, trochu čpavým, česnekovým zápachem. Danou vůni označujeme často jako “ocelovou”. Za tu jsou pro změnu odpovědné sloučeniny fosforu.

Vznikají podobně jako u čistého železa chemickou reakcí mezi kovovým materiálem a potem na lidské kůži. Vznikají tak specifické sloučeniny fosforu, například methylfosfin a dimethylfosfin. Právě ony pak páchnou po česneku.

FOTO: Pixabay.com, licence CC0

 

Oba jevy jsou samozřejmě hodně specifické. Některým lidem se potí ruce intenzivněji, takže si daného jevu snáze všimnou. Zkuste chvíli mnout v (ne právě umyté) ruce měděnou minci nebo ocelový předmět. Cítíte zmiňovanou vůni?

Text: Dana Tenzler, blog na iDNES: ODKAZ

 

Dana Tenzler

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občasným dotazům – ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Blog na iDNES provozuji ve svém volném čase pro radost.

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého – je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Yetti, bigfoot

Pterosauři

Djatlov

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Kuriozity
Skryta 
Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Extra

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Islám

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové
Sex

Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login