adminml

Chemie na louce – jak svítí světlušky? (Zajímavá věda)

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Ilustrační foto

 

Dana Tenzler: Chemie na louce – jak svítí světlušky?

Střízlivým označením pro romantické blikání světlušek je bioluminescence. Co umožňuje světluškám svítit? (délka blogu 5 min.)

 

Z dálky a v noci vypadají romanticky a tajuplně. Z blízka a za světla je nejspíš rozezná málokdo – brouk, který umí svítit a jmenuje se (jak jinak) světluška, je nenápadný a ze všeho nejvíce laikovi připomíná … jiné brouky. Světlo produkují jak samci tak samičky. Využívají k tomu chemickou reakci, která se neobejde bez tajuplně znějící sloučeniny – ATP.

.

ATP – adenosintrifosfát

 

Adenosintrifosfát je chemická látka, která v živé přírodě funguje jako nabíječka.

Zkratka ATP pochází z angličtiny a označuje adenosine triphosphate. Skládá se z několika dílů, z adeninové části (na obrázku označené červenou barvou), cukru ribózy (na obrázku modře) a trojice fosfátů navázané na pátém atomu uhlíku (na obrázku žlutě).

Nejdůležitější vlastnosti je to, že se dokáže rozkládat z trifosfátu na difosfát. Přitom dochází k uvolnění značného množství energie – baterie se vybíjí. Tuto energii umí využívat téměř všechny typy buněčných pochodů. Při opačném procesu, přeměně zpátky na trifosfát, se energie naopak spotřebovává. Baterie se znovu nabíjí a čeká na další “použití”.

 

Právě tuto energii, která se uvolňuje při odštěpení fosfátu, používají světlušky při důmyslné chemické reakci, která produkuje jejich typické nazelenalé světlo.

.

Bioluminescence

.

Biologické procesy, které jsou doprovázeny vznikem světla, se jmenují bioluminiscence. Princip tohoto je vlastně poměrně jednoduchý. Vyzařování světla je výsledkem oxidace chemické sloučeniny luciferinu za přítomnosti enzymu luciferázy.

 

Při oxidaci luciferinu vzniká nabuzená forma molekuly, která je ve vzorci označená značkou P*. V tomto stavu není molekula moc šťastná a tak se snaží přebytečné energie zbavit. Během krátké doby (řádově zlomky vteřin) uvolňuje energii ve formě fotonu (označeného na vrchním obrázku písmeny hv).

Při této reakci se vyzařuje až 98 % uvolněné energie ve formě světla a jen zhruba 2 % jako teplo. Je to tedy neobyčejně efektivní proces. Pro zajímavost – když rozsvítíte obyčejnou žárovku, promění se na světlo jen několik málo procent dodané energie – většina se přemění na teplo. Právě proto se světlu, jaké používají světlušky, říká “studené”. Není to dáno jeho barvou (jak jsme zvyklí označovat barvu světla výbojek a zářivek), ale nízkým podílem tepla, které doprovází jeho vznik.

.

Světlušky – mistři recyklace

.

Světlušky si svého luciferinu váží a pečlivě ho recyklují. Samozřejmě to nedělají vědomě, pomáhají jim v tom přírodní zákony a chemické procesy. Podobně jako se dá vybíjet a nabíjet molekula ATP, probíhá také vybíjení a nabíjení světluščiny baterky. Luciferin, který se oxidoval na oxiluciferin, se dá regenerovat, takže je brouk zásoben dalším čerstvou chemikálií.

Maximum aktivity světlušek se dá pozorovat na přelomu června a července. Najít se dají na loukách nebo ve smíšeném lese – čistě jehličnaté porosty se jim prý nelíbí.

Většinu svého života (1-3 roky) prožijí svítící broučci ve formě larev. Pro zahradníka je jistě zajímavé, že se živí šneky, které usmrcují jedovatým kousnutím. Poté se zakuklí a po týdnu se vylíhne dospělý jedinec. Ten už nežere a svůj další krátký život čerpá ze zásob, které si uložil v “mládí”, když byl larvou. Létat umí mimochodem jen samci. Samičky sedí na listech a jen pro ně krásně září.

 

Text: Dana Tenzler, blog na iDNES

 

Dana Tenzler

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občasným dotazům – ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Blog na iDNES provozuji ve svém volném čase pro radost.

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého – je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Yetti, bigfoot

Pterosauři

Djatlov

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Kuriozity
Skryta 
Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Extra

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Islám

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové
Sex

Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login