adminml

Chartres: chrám se Studnou mocných i tajuplnou černou soškou z hrušky

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Inneres_der_Kathedrale

 

Gotická katedrála ve francouzském Chartres je podivuhodná stavba. Bible vytesaná z kamene. Monumentální šifra, numerologický kód spojující minulost, přítomnost i budoucnost.

Katedrála byla dostavěna a vysvěcena v roce 1260. Už ve své době byla vyšší, štíhlejší a vzdušnější než ostatní kostely. Fascinující, plná světla, zářící diamant. Sluneční paprsky proudily a proudí do svatostánku sto sedmdesáti šesti okny o ploše dvou tisíc metrů čtverečných. Katedrálu zdobí neuvěřitelných deset tisíc soch a obrazů, vyprávějí biblické příběhy a ukrývají řadu tajemství.

 

France_Chartres_17th-c-engraving

 

Například na západním portálu svatostánku je zpodobněno nanebevstoupení: s anděly, mytologickými zvířaty a také… antickými učenci! I s Aristotelem! ODKAZ

Právě šokující symbióza „pohanského“ a křesťanského světa je jednou ze zvláštností chrámu. Katedrála v Chartres byla vystavěna na strmém pahorku, kde už stála v dávnověku keltská svatyně. Keltští kněží – druidové věřili, že zde z nitra Země proudí wuivr – telurické proudy energie. Snažili se je zachytit a usměrnit. Na vrcholu kopce, v posvátném háji proto vztyčili kamenný dolmen (dodnes je prý jeho část zazděna ve zdi katedrály) a vykopali třicet tři metry hlubokou Studnu mocných. Její vodě připisovali magickou sílu.

Nejzáhadnější svátost ale zanechali v takzvané Druidské sloji – jeskyni pod dolmenem. Umístili do ní dřevěnou sošku těhotné ženy, vyřezanou prý už dávno před začátkem letopočtu! Křesťané začali sošce říkat Notre-Dame-de-Dessous-Terre: Naše Matka Boží Podzemní nebo také černá Panna. Hruškové dřevo totiž zčernalo stářím.

 

 

Mnohá další tajemství ale ještě katedrála v Chartes nevydala. I proto ji každoročně navštěvují další a další zvědaví návštěvníci.

 

Ivr24_95280101xa_p

 

ML

 

YouTube
Zahady.info

You must be logged in to post a comment Login