adminml

Čeho se bojí i nejdrsnější námořníci?

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Nerozbitné skleněné lahve, bahamská bílá voda, prázdná Mary Celeste, holohlavé dvouleté holčičky…

Pozor na rum, gin, arak, whisky (i kravské mléko :o)

Mezi pověrčivými mořskými vlky koluje odnepaměti celá řada hrůzostrašných historek. Velmi důležitý je pro ně například už samotný křest lodi, který musí proběhnout striktně podle všech ceremonií. Pokud se například nerozbije skleněná láhev vržená při křtu proti přídi lodi, je zle.

FOTO: Křest lodi v Southamptonu (1943)

FOTO: Křest lodi v Southamptonu (1943)

Šumák v Bermudském trojúhelníku

Námořníci mívají obavy i z dalšího strašáku, takzvané whitingsbílé vody u Baham. Bílá voda je prý mrtvolně světlá, šumí a kypí, jako by se vařila a mnozí, kteří skrz ni proplouvali, měli strach, že se v ní rozpustí nebo že se propadnou dolů. Nic přitom nedali na oficiální vysvětlení oceánologů, že je whitings pouze zvláštní lokální fenomén, kdy se v mořské vodě rozpouštějí drobné aragonitové jehličky uhličitanu vápenatého a že je neškodná.

FOTO: 1969 xx xx, tornádo a vodní vír u pobřeží Floridy

FOTO: 1969 xx xx, tornádo a vodní vír u pobřeží Floridy

Bludný Holanďan a jeho kámoši

A konečně přímo husí kůže naskočí mořským vlkům při jakékoliv zmínce o lodích, které se našly bez posádky. Legenda o nehmotném plavci, který uzavřel smlouvu s ďáblem a toulá se světovými oceány na prázdné plachetnici, děsí námořníky již od čtrnáctého století. Frederick Marryat o ní napsal v roce 1839 román Příšerná loď. Richard Wagner o ní složil v roce 1841 operu Bludný Holanďan.

OBR: Charles Temple Dix - Bludný Holanďan (1860-1870)

OBR: Charles Temple Dix – Bludný Holanďan (1860-1870)

OBR: Edward Fitzball - Létající Holanďan (1829)

OBR: Edward Fitzball – Létající Holanďan (1829)

OBR: Ilustrace k novele Fredericka Marryata Fantomova loď (1847)

OBR: Ilustrace k novele Fredericka Marryata Fantomova loď (1847)

Nejhrůzostrašnější námořnický příběh všech dob

Lidé ale beze stopy zmizeli i z celé řady skutečných plavidel. Nevysvětleno například stále zůstává záhadné zmizení posádky brigantiny Mary Celeste. 5. listopadu 1872 vyplula tato plachetnice z New Yorku do Evropy. Plavidlo se pak objevilo 4. prosince u Azorských ostrovů, ale… již bez živé duše na palubě. Vypařili se z ní všichni námořníci, kapitán Benjamin Spooner Briggs, jeho manželka Sarah i jejich teprve dvouletá dcera Sophie Matylda.

OBR: Mary Celeste

OBR: Mary Celeste

FOTO: Kapitán Mary Celeste Benjamin Briggs

FOTO: Kapitán Mary Celeste Benjamin Briggs

FOTO: Dvouletá kapitánova dcera Sophia Briggs

FOTO: Dvouletá kapitánova dcera Sophia Briggs

Dvojstěžník Mary Celeste byl přitom údajně zcela v pořádku: se zásobami potravin, pitné vody i se šperky v kajutách a cenným nákladem v podpalubí, což vylučovalo případné přepadení. Posádka z lodi zmizela v okamžení. Svědčily o tom netknuté kufry, opuštěné nacpané dýmky nebo otevřená lahvička s léky, kterou už její majitel nestačil zavřít. Kam ale všichni uprostřed oceánu odešli už nikdo nikdy nezjistil.

 

Martin Lavay

 

 

YouTube
Zahady.info

You must be logged in to post a comment Login