adminml

Barevný přelud – duha (2)

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Ilustrační foto

 

Dana Tenzler: Barevný přelud – duha (2)

Jak vzniká mnohočetná duha? Co je to noční duha? Kde se dá vidět kruhová duha? Jak si vyrobit vlastní domácí duhu a jak se dá duha odčarovat? (délka blogu 5 min.)

 

Dvojitá duha

 

Duha vzniká díky lomu a odrazu slunečních paprsků v kapkách vody v atmosféře. Často se dá vidět tehdy, když prší z jednotlivých a nesouvislých mraků – a zároveň svítí Slunce.

Občas je k vidění také dvojitá duha. Vně prvního a zřetelného oblouku se nachází další duha, která je ovšem daleko slabší. Jak vzniká?

Zatímco hlavní a nejintenzivnější duha je výsledkem odrazu slunečních paprsků na zadní straně kapky (viz obrázek)…

 

… je sekundární duha způsobena jiným jevem. Pořád ještě se jedná o sluneční paprsky, tentokrát se ale odrážejí na zadní straně kapky hned dvakrát. Vzhledem k tomu, že se nikdy nejedná o perfektní odraz a část paprsků prochází na zadní straně z kapky do atmosféry, je výsledek dvojitého lomu méně intenzivní. Určitá část paprsků totiž putuje jinam než k pozorovateli.

 

Dvojitým lomem se vysvětluje také fakt, že je druhý barevný duhový oblouk jiný než jeho intenzivnější kolega. Jeho barvy uvidíte v opačném pořadí.

I to, že je sekundární duha vidět vždy v určité vzdálenosti od první duhy, je výsledek putování slunečních paprsků, ze kterých duha vznikla. Zatímco první duhový oblouk vidíte pod úhlem 42 stupňů, je druhý oblouk vidět pod větším úhlem (51 stupňů).

Teoreticky je samozřejmě možné, že se setkáte dokonce s trojitou duhou. Ta třetí ale bude logicky ještě daleko méně intenzivní než obě předchozí – proto je nutno si takového zážitku vážit.

 

Noční duha

 

Duha se dá vidět i v noci. Zapotřebí je pro ni samozřejmě také sluneční světlo – tentokrát odražené od povrchu Měsíce. Je tedy logické, že se s noční duhou setkáte s největší pravděpodobností při úplňku.

Noční duha je poněkud méně zřetelná než denní duha. Lidské oko navíc za tmy hůře rozlišuje barvy, je tedy docela dobře možné, že v noci uvidíte duhu jednobarevnou – bílou, protože vjem barev se slije do jedné.

Kruhová duha

 

Duhu můžete vidět také jako obrovský kruh – ovšem pod podmínkou, že se sami nacházíte vysoko ve vzduchu. To může být nejčastěji při cestě letadlem nebo balónem. Pokud stojí pozorovatel na pevné zemi, ztrácí se zbytek kruhu v zemi, takže vidíme jen jeho část – duhový oblouk.

Duha domácí

 

Duhu si můžete přičarovat i na vlastní zahradu. Na výrobu obyčejné duhy domácí potřebuje pouze slunečné počasí a zahradní hadici s rozprašovačem. Postavte se zády ke sluníčku a začněte do vzduchu rozprašovat pokud možno jemné kapky vody. Odměnou vám bude duha, která je jistě ještě krásnější než ta “divoká” a přírodní – je totiž úplně vaše.

Podobný jev se dá objevit za letních slunečných dnů také ve většině veřejných fontán.

Nechte duhu zmizet!

 

Jak se duha “vyrábí”, jste určitě tušili. Víte ale, jak se nechá zmizet? Dělá se to pomocí polarizačních skel.

 

Polarizační filtr je fotografický filtr, který se montuje před objektiv fotoaparátu. Takový filtr odstraňuje odlesky, zvyšuje sytost a živost barev, ztmavuje oblohu a odstraňuje opar na vzdáleném obzoru. Může také zvýšit sytost barev duhy nebo ji nechá úplně ztratit. Funguje to následujícím způsobem.

Světlo je elektromagnetické záření, které kmitá ve všech směrech. Odrazem od lesklého nekovového povrchu (voda, sklo apod.) se světlo polarizuje, foton tedy kmitá v jednom určitém směru. Právě v tomto stavu se nachází světelné paprsky, které se odrazily od kapiček vody a tvoří duhu. Polarizační filtr propouští pouze světlo, které kmitá v jednom jasně daném směru. Pootočením filtru se tedy provádí výběr světelných paprsků: buď svými parametry odpovídají světlu, které je filtr ochoten propustit – nebo ne. Pokud rovina, ve které kmitají fotony, odpovídá rovině, kterou sklo propustí, uvidíte duhu v plné kráse. Při pootočení o devadesát stupňů k rovině, kterou filtr propouští, už nekmitá skoro žádný foton – duha mizí.

Podobně se dá pomocí polarizačního filtru “odčarovat” odlesk na vodní hladině. Fotografové používají jev například pro fotografie dna potoků a řek, když nechtějí, aby snímek rušily světelné odlesky z hladiny řeky.

Ale upřímně? Kdo by chtěl uměle vyrušit něco tak krásného jako je duha?

 

Text: Dana Tenzler, blog na iDNES

 

Dana Tenzler

Zajímám se o přírodní vědy. Píšu o tom, co mě zaujalo při toulkách internetem. Vzhledem k občasným dotazům – ano, skutečně mám vzdělání. Ne, nebudu tu vypisovat všechny svoje tituly, knihy a vědecké práce. Blog na iDNES provozuji ve svém volném čase pro radost.

Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého – je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login