adminml

Automodeláři: pneu mazali revmazinem i medem

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Jedno kolo (47 metrů, 6 zatáček) dokáží objet za dvě sekundy (!!), řídí díky periférnímu vidění a jejich auta připomínají sněžné pluhy…

Dráhové automodelářství? Určitě už jste si tuhle skvělou zábavu někdy vyzkoušeli. Možná už jako kluci, když jste proháněli po stavebnicových drahách poněkud neforemně vyhlížející autíčka s motorky Igla ODKAZ.

1950-1970 xx xx, foto 01

Takzvané SRC (slot race car) modely jsou ale i dokonalými technickými výtvory, jezdí se s nimi po speciálně postavených (většinou osmiproudých) drahách a nadšenci s nimi bojují nejenom na republikových mistrovstvích, ale i na mistrovstvích světa.

Dráhové automodelářství je uznávanou sportovní disciplínou na nejvyšší úrovni a i například i v České republice má více než padesátiletou tradici.

 

Stručná historie SRC modelů:

První autodráhu a modely dodala na trh jako hračku už v roce 1912 (1909?) americká firma Lionel. Byla to jen jednoduchá kruhová dráha se dvěma autíčky:

1912 xx xx, Autodráha Lionel, foto 01

FOTO: První autodráha Lionel.

 

Experimentující výrobci zkoušeli SRC modely v průběhu dalších let pohánět nejenom elektromotory, ale kuriózně i gumovými svazky nebo dokonce raketovými motory! Elektromotory se ale nakonec ukázaly pro dráhové automodelářství jako nejvýhodnější.

Evropa objevila dráhové automodelářství v padesátých a šedesátých letech 20. století. Profesionální autodráhy a kluby vznikaly jako houby po dešti především v Anglii, Francii…

1950-1970 xx xx, foto 01

FOTO: Průkopníci nového sportu první autodráhy často nádherně zdobili. Kolem trati byly miniaturní umělé stromky, na kopečcích nad závodištěm se pásly krávy, na tribunách jásali diváci, a nad depy plnými mechaniků vlály pestrobarevné vlajky…

1960-1965 xx xx, Britská autodráha v Ouklands Parku

FOTO: Šedesátá léta. Britská čtyřproudá autodráha v Ouklands Parku. Uprostřed sedí (jako nazazovač) průkopník ostrovního SRC sportu, Henri Baigent. P. S. Všimněte si dokonalého využití prostoru, autodráhy stavěli konstruktéři často například ve sklepech, kde bylo málo místa.

1960-1970 xx xx, Piloti F1 Jackie Stewart, Jimmy Clark a konstruktér Colin Chapman

FOTO: SRC modely si zamilovali i piloti F1. Na snímku je Jackie Stewart, Jimmy Clark i konstruktér Lotusu Colin Chapman.

1960-1970 xx xx, Piloti F1 závodí se SRC, foto 02

FOTO: Piloti F1 S. Moss, G. Hill, J. Stewart…

1962 xx xx, Autodráha na veletrhu Chicago Auto Show

 

Začátky SRC automodelářství u nás:

V České republice byli průkopníky nového sportu automodeláři v Nové Pace, kde byl v roce 1958 založen prví SRC klub pod hlavičkou Svazu pro spolupráci s armádou (Svazarmu).

První pravidla pro československé SRC automodeláře spatřila světlo světa v roce 1963. Výroba každé nové autodráhy byla velmi náročná. Vše se dělalo na koleně a svépomocí.

V šedesátých letech vyrostly nové autodráhy v Praze, Litvínově, Rumburku, Havířově, Vimperku…

1962 xx xx, Autodráha litvínovských automodelářů představená v Liberci, foto 03

FOTO: Dvouproudá autodráha v Liberci z roku 1962. U trati nechyběla sanitka, kropící vůz a… komunistická hvězda :o)

1962 xx xx, Autodráha litvínovských automodelářů představená v Liberci, foto 02

FOTO: Jedny z prvních československých SRC modelů (na autodráze v Liberci). Vpravo populární Spartak.

1964 06 06, Praha Letňany

FOTO: Tříproudá autodráha v Praze – Letňanech z roku 1964. Trať zdobily efektní pouliční lampy i elegantní břízky.

1970 xx xx, První SRC autora - A. Hráčka

FOTO: První vůz vimperského automodeláře  a průkopníka nového sportu, Antonína Hráčka. Karosérie Fordu GT  je z balsového dřeva.

 

První celostátní závody se v Československu konaly 12. listopadu 1965 v Nové Pace. Přijeli na ně i závodníci z dalekých slovenských Košic (celkem soutěžilo přibližně sto automodelářů).

Kuriozita: závodilo se tehdy nejenom se SRC modely na klasické autodráze, ale i s modely ovládanými bowdenem na zvláštní dráze vytyčené na zemi, na parketách.

Líhněmi pro stovky mladých nadšenců byly v té době v mnohých městech Domy pionýrů a mládeže, s populárními kroužky automodelářů.

1974 xx xx, VC Šumavy ve Vimperku, foto 01

FOTO: Velká cena Šumavy ve Vimperku v roce 1974.

 

1976 01 xx, Nová autodráha v ODPM Gottwaldov - ještě v prostoru dílny, foto 03

FOTO: První autodráha v Gottwaldově – Zlíně (s populární klopenou zatáčkou) – ještě provizorně umístěná v mechanické dílně v dnes již neexistující přístavbě vily T. Bati.

 

1976 xx xx, Nová autodráha v ODPM Gottwaldov - už v nové místnosti, foto 03

FOTO: Závody žáků na nové autodráze v ODPM v Gottwaldově – Zlíně – již v nové, samostatné místnosti (původní autodráhu šikovní konstruktéři prodloužili). P. S. Všimněte si i tribuny pro diváky zcela vlevo (vedle karmy) – je  položena na dílenských stolech využívaných při kroužcích.

 

Zlatou érou dráhového automodelářství v Československu byla sedmdesátá léta 20. století: každoročně se konaly mistrovské závody v jednotlivých okresech, krajích, ze kterých postupovali závodníci na mistrovství ČR i celostátní mistrovství ČSSR a to žáků, juniorů i seniorů. Závodilo se například v kategoriích A1/24 (formule), BŽV, (speciální kategorie pro žáky s papírovými karosériemi), BŽV…

1974 xx xx, Ostrava - veřejná soutěž , foto 06

FOTO: Populární formule. Jejich věrnost kontrolovali před závody (podle oficiálních plánků) rozhodčí. Formule byly oblíbené pro svůj atraktivní vzhled, nebyly ale tak rychlé jako modely v jiných kategoriích s volnějšími pravidly.

1975 01 xx, Papírové karosérie pro žákovské modely

FOTO: Pět druhů typizovaných papírových karosérií, které si mohli složit a slepit automodeláři – žáci.

 

1978-1979 xx xx, M-ČSR žáků Česká Lípa asi, foto 03

FOTO: Modely shromážděné k technické přejímce před mistrovstvím republiky.

1979 xx xx, M-ČSR juniorů ve Vítkově

FOTO: Autodráha a tribuna pro diváky ve speciálně upraveném rozlehlém sklepě Domu dětí a mládeže ve Vítkově.

 

V osmdesátých a devadesátých letech 20. století se českoslovenští automodeláři začali poprvé účastnit i mistrovství světa (úspěšný byl například Jiří Míček ze Zlína)…

Od devadesátých letech 20. století zažívají SRC modely poněkud ústup ze slávy. Důvodem byl například  zánik Svazarmu a rušení Domů pionýrů a mládeže (s širokou členskou základnou), ale především masový růst zájmu o tzv RC (rádiem řízené) modely

 

Zajímavosti o dráhovém automodelářství:

Modely nebyly vždy jen automobily. Někteří výrobci komerčních stavebnic dodávali na trh i pojízdné sajdkáry, motokáry, sněžné skůtry a dokonce i koně s vozíky! (samozřejmě vždy s kartáčky na sběr elektrického proudu, obvykle čtyřmi koly a elektromotorkem skrytým uvnitř).

Aby modely na dráze dobře seděly, mazali jim automodeláři kola různými vodičkami a lepkavými směsmi. V šedesátých a sedmdesátých letech 20. století byl mimořádně populární tekutý revmazin (který se jinak používá na masírování svalů a kloubů). Okolí autodrah tak nejenom při závodech vždy krásně vonělo :o) Později začali automodeláři na zadní kola nanášet tzv. medy. Těmi se nakonec potírala i kompletně celá dráha.

Jednotlivé dráhy jsou označené barvami (a modely mají na sobě přilepené barevné pásky, aby nasazovači věděli, kam je, při vypadnutí, umístit). Platí zde stejné pravidlo, jako v atletice: nejvýhodnější jsou prostřední dráhy, které nemají tak ostré zatáčky. Závodníci se na drahách střídají.

1976 xx xx, Nová autodráha v ODPM Gottwaldov - už v nové místnosti, foto 04

FOTO: Přilnavost pneumatik je velmi důležitá. Pokud vůz vypadne, jsou u dráhy obvykle připraveni nasazovači. Každé vypadnutí a nasazení ale znamená časovou ztrátu. Na snímku jsou populádní serpentiny pod velkou klopenou zatáčkou na autodráze v Gottwaldově (Zlíně). Snímek je z roku 1976.

 

Rychlost SRC modelu se reguluje ovladačem. První ovladače byly palcové (na snímku ho používá například závodník vlevo), nyní ovládají automodeláři rychlost ukazováčkem – je citlivější (na snímku ho používá například závodník uprostřed).

Kuriozita: Američané v šedesátých letech experimentovali i s ovládáním dráhových modelů volantem.

1974 xx xx, Ostrava - veřejná soutěž , foto 01

FOTO: Automodeláři s ovladači během veřejné soutěže v Ostravě, v roce 1974

 

Pravda zvítězí!

Zajímavá historka se váže k prvnímu výjezdu vimperských automodelářů na okresní závody ve Volarech. Tehdy, v sedmdesátých letech 20. století, v době reálného socialismu, je v cílovém městě je u vlakového nádraží vítal obří nápis PRAVDA ZVÍTĚZÍ! A nadějný vimperský automodelář Pavel Pravda tehdy ve Volarech skutečně slavně zvítězil :o)

Na začátku osmdesátých let (v době takzvané „éry křídel“ ve formuli 1) začali i automodeláři využívat poznatky z aerodynamiky, SRC modely také získaly efektní aerodynamické prvky, začaly připomínat lopaty na sníh a vzduch je při rychlé jízdě doslova přisával k dráze.

1980 12 xx, Občasník SRC

FOTO: Takto obvykle vypadaly SRC modely v osmdesátých letech. Pružné a průhledné boky karosérie „lapaly“ a usměrňovaly tok vzduchu a celá karosérie připomínající lopatu na sníh přitlačovala vůz k autodráze.

 

Díky aerodynamickým karosériím, speciálním podvozkům a revolučním motorům, začaly SRC modely od devadesátých letech 20. století jezdit tak rychle, že už je automodeláři mohou sledovat jen periférním viděním! Modely už totiž jezdí více než stokilometrovou rychlostí a například typizovanou osmiproudou autodráhu BlueKing ODKAZ, která je dlouhá 47,5 metru a má šest zatáček dokáží projet V ČASE POD DVĚ SEKUNDY! (aktuální světový rekord je 1.408 setin vteřiny na jedno kolo!).

 

Mistrovství Evropy SRC modelů v Helsinkách: finálová jízda začíná od času 0.55. Držte si klobouky :o)

Zvláštní disciplínou jsou rychlostní závody SRC draxterů. Diváci si je ale moc neužijí. Stačí říct tak akorát “ Uaaaau!“ když už je po všem :o)

WRC, terénní autodráha:

Fluoreskující autodráha pro noční závody:

Pat a Mat:

Martin Lavay

P. S. Chcete se o začátcích automodelářství (SRC i RC modely) v Československu dozvědět víc? Podrobné info, včetně zajímavých článků a stovek fotografií a videí, přináší DVD Vzpomínky na začátky RC aut: ODKAZ

Vzpomínky

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login