adminml

Alternativní medicína v ČR a ve světě

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Ilustrační foto

 

Petr Bajnar: Alternativní medicína v ČR a ve světě

Žijeme v zemi, kde slovo „léčitel“ je velmi často synonymem nadávky. Léčitelé jsou významnou částí vědecké a lékařské obce apriori považováni za šarlatány, zneužívající naivity a nevzdělanosti obyvatelstva.

Stále znovu se objevují pokusy postavit všechny léčitele mimo zákon a jejich činnost přísně sankcionovat. Lidé jsou ministerstvem zdravotnictví vyzývání, aby psali o svých negativních zkušenostech s léčiteli a tyto případy jsou pak publikovány. O sběr pozitivních zkušeností však zájem není. Většina léčitelských oborů jsou označena jako „nevědecká“ a jejich pozitivní výsledky jsou vysvětlovány pouze jako důsledek placebo efektu.

Výjimkou je u nás pouze „Čínská tradiční medicína“, která ač pracuje s tak „nevědeckými pojmy“ jako je energie čchi či meridiány se kupodivu těší významné oficiální podpoře ministerstva zdravotnictví. Nutno podotknout, že právem. Její metody jako např. akupunktura svou účinnost prokázaly hlavně při léčení řady chronických nemocí, metodami klasické medicíny obtížně ovlivnitelných potíží.

Je velká škoda, že obdobný přístup jako k TČM nezaujímá MZ i k dalším oborům alternativní léčby. Příkladem je Biotronika založená Josefem Zezulkou léčící životní energii choroby na podkladě bioenergetické nedostatečnosti. Neodvádí pacienty od lékařů, léčbu pacientům poskytuje bezplatně a má za sebou řadu zdokumentovaných případů vyléčení, včetně těch s těžkými onkologickými onemocněními.

Alarmující situace v přístupu k léčitelům v ČR je v přímém protikladu k tomu, jak je přijímána alternativní medicína v okolním světě. Ač je nám v médiích velmi často zdůrazňováno, že ČR je nedílnou součástí západní civilizace a jejich hodnot, v přístupu k léčitelským oborům to rozhodně neplatí. Nedávno mně velmi zaujala studie Alternativní medicína ve světě, získaná z překladů zahraničních textů. Alternativní medicína je dnes oficiálně přednášená na řadě lékařských fakult jak v zemích EU a USA. Zahraniční výzkumná pracoviště zkoumá alternativní metody léčby, jejich účinnost a výsledky výzkumu pak publikuje ve vědeckých časopisech. Řada zahraničních nemocnic a dalších zdravotních zařízení nabízí pacientům výběr mezi klasickou a alternativní léčbou, včetně léčby životní energií. Ve Švýcarsku se uvažuje o hrazení některých alternativních metod zdravotními pojišťovnami.

Začleňování Alternativní medicíny do národních zdravotnictví doporučuje Světová zdravotnická organizace WHO a Rada Evropy. Evropská komise financovala studii využívání alternativní medicíny v EU, jejímž závěrem bylo doporučení členským státům pokračovat v dalším výzkumu alternativních metod. Alternativní medicínu k mému velkému představení využívá ve svých zdravotních systémech dokonce i NATO, jednoduše proto že řada jejich metod je levnější a má větší účinnost.

Jsem optimista a věřím, že pod vlivem zahraničních zkušeností dojde i u nás v budoucnu k bližší spolupráci mezi lékaři a léčiteli. Přineslo by to jistě prospěch pro všechny strany a hlavně pro pacienty.

 

 

Petr Bajnar

Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.

 

Blog Petra Bajnara na iDNES: ODKAZ

Osobní stránky Petra Bajnara: ODKAZ

 

O autorovi:

Narodil jsem se roku 1971 v Ostravě. Vystudoval jsem nejdříve SPŠ hutní ve Frýdku-Místku a poté VŠB-TU Ostrava- obor Materiálové inženýrství. Řadu let jsem pracoval v průmyslové sféře. Nejdříve jako technolog v ŽD Bohumín a později jako Zkušební technik v Materiálovém výzkumu ve Vítkovicích.Od roku 2007 působím ve školství. Nejdříve jako učitel odborných předmětů na SPŠ ve Frýdku-Místku a poté jako učitel předmětu ZPV a Ekologie na OA a Hotelové škole v Havířově.

Jsem svobodný a bydlím v krásném podhůří Beskyd ve Frýdlantě nad Ostravicí.

Ve volném čase se rád toulám přírodou : pěšky, na kole či v zimě na běžkách.  Rád také cestuji. Měl jsem možnost navštívit řadu zemí Evropy a rovněž Izrael a Srí Lanku. Vybrané fotografie z mých cest můžete spatřit především v sekci propojený svět ODKAZ

Hlavním zájmem od dětství bylo pro mě poznávání světa.  Nikdy jsem ničím zvlášť nevynikal, na škole jsem měl jen průměrný prospěch trojkaře. Přesto se pro mně jako dítěti  žáden dárek nevyrovnal dárku v podobě naučné knihy. Chudáci rodiče mi jednou museli pořídit hvězdářský dalekohled, jindy pak mikroskop a nebo v antikvariátu zakoupit deset  osmisetstránkových dílů Dějin světa. A tak v mém dětství ve volném čase fotbal a jiné hry ze spolužáky se střídaly s hodinami věnovanými hledáním odpovědí nad otázkami fungováni přírody a světa.

Když mi bylo 18 let padl komunistický režim který nedovolil publikovat prakticky nic co by odporovalo vládnoucí materialistické ideologii. Začali vycházet různé duchovní knihy  a já při přemýšlení nad jejich obsahem postupně pochopil, že k poznání pravdy nestačí jen použití 5 smyslů a opustil jsem svůj dosud materialistický světonázor. Začal jsem cvičit jógu a hledat pravdu o světě  ve svém nitru. Přestal jsem pít alkohol. Pochopením principu neubližování, který je v základu každé hodnotné duchovní nauky jsem se stal vegetariánem.

V roce 1994 začala vysílat TV Nova  pořad Seance který jsem pravidelně sledoval. Biotronik Tomáš Pfeiffer v něm léčebně působil přes televizní obrazovku a zároveň i odpovídal  na dotazy posluchačů. Začal jsem navštěvovat jeho přednášky, které se stále pravidelně konají v rámci Duchovní univerzity Bytí  a studovat životní filozofii BYTÍ vytvořenou jeho učitelem a zakladatelem biotroniky Josefem Zezulkou. Objevil jsem v ní to co jsem dříve nenašel v žádném jiném duchovním směru- celistvost. Jasně a logicky odpovídala na každou základní filozofickou otázku kterou jsem si kladl ať již se jednalo o vznik vesmíru, zákony osudu, vývoje bytosti či smyslu života. Cesta Zezulkova ovlivnila nejen mé životní názory.Díky Zezulkovi jsem  si uvědomil, že mnohé věci jsou jinak než jsem si dosud myslel. Že smyslem života není být jen šťastný, ale sloužit celku.  Že cesta vývoje je cestou spojení rozumu a citu. Že člověk  nemá jen věřit a upadat do dogmatu, ale být kritický a přijmout až to co důkladně promyslí.  Vím , že jsem zatím stále jen na samém začátku této cesty, cesty která je největším dobrodružstvím života i tím nejkrásnějším co v životě může být- objevování úžasné harmonie a krásy světa.

Petr Bajnar

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Yetti, bigfoot

Pterosauři

Djatlov

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Kuriozity
Skryta 
Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Extra

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Islám

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové
Sex

Zahady.info
Zahady.info

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login