adminml

7 podivností, které se udály před dobytím Aztécké říše

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

 

Quetzalcoatl

FOTO: Aztécký bůh Quetzalcoatl – Opeřený had

Pták, který měl místo hlavy zrcadlo, sršící ohnivá zeď přes půl obzoru, mizející zrůdy s více hlavami, neviditelná žena bědující „Mé děti, jsme ztraceny!“…

Těsně pře tím, než dobyl španělský conquistador Hernando Cortéz ODKAZ oblast dnešního Mexika (1519…), došlo podle kronikářů v tehdejší Aztécké říši k sedmi znepokojujícím událostem, které těžce podkopaly sebedůvěru domorodých obyvatel i jejich vládců.

Vrátil se Opeřený had?

Kvůli sedmi podivným jevům se pak Aztékové začali domnívat, že je Cortéz vtělením legendárního boha QuetzalcoatlaOpeřeného hada ODKAZ (který se měl podle legendy jednou do Mexika vrátit, převzít moc a který měl mít, stejně jako Cortéz, světlou pleť a plnovous).

Proto také Aztékové dobyvatelům ve větší míře nebránili v postupu od pobřeží do vnitrozemí ODKAZ, chovali se zakřiknutě a nejistě a španělský dobrodruh s pouhou „hrstkou“ (550) vojáků dobyl obří říši, ve které žily statisíce lidí.

7 podivných znamení

Jakých 7 znepokojujících událostí tedy předcházelo Cortézovu příchodu do Mexika?

Podrobně je popsal například španělský kněz, misionář a kronikář Bernardino de Sahagún ODKAZ a zaznamenal je, dokonce i s obrázky, v takzvaném Kodexu Florentino ODKAZ.

01

FOTO: Sailko, CC BY-SA 3.0

O podivných událostech, ke kterým došlo těsně před dobytím Aztécké říše, ale referují i někteří další kronikáři a jednotlivé zvláštní jevy za sebe řadí různě. Toto je nejčastěji uváděná posloupnost:

Podivnost číslo 1:

Na východě Aztécké říše byl vidět na nebi mohutný ohnivý sloup připomínající kukuřičný snop. Dole byl doširoka rozlitý, směrem vzhůru se pak zužoval ve tvaru pyramidy zabodnuté do zenitu. Šlo prý o jakousi „hořící zeď“ ze které sršely jiskry. Zeď prý byla jakoby „poseta hvězdami“.

04

Podivnost číslo 2:

Bez zjevné příčiny začala hořet jedna z chrámových věží v hlavním městě Tenochtitlánu. Požár přitom nešel uhasit. Plameny byly údajně studené (?) a čím více je polévali vodou, tím výše šlehaly.

05

Podivnost číslo 3:

Bleskem, „který nebyl doprovázen hromem“, byl zničen další chrám.

06

Podivnost číslo 4:

Na nebi se objevily hned tři komety – minimálně jedna byla údajně dobře viditelná i ve dne: „Putovali velikým kvapem a prudkostí ze západu na východ a pršely z nich blyštivé uhlíky a ohnivé jiskry a táhly za sebou tak dlouhé ohony, až jejich zář zaplnila celé nebe.“

07

Podivnost číslo 5:

Jezero Texcoco se náhle bez bouře a bez zemětřesení divoce vzdulo vysokými vlnami, které zaplavily domy a ulice v hlavním městě a vyvolaly zděšení mezi obyvateli. Podle některých kronikářů zaplavily vlny polovinu Tenochtitlánu a pobořily mnoho domů.

Podivnost číslo 6:

Z prostoru se po několik nocí ozýval ženský hlas, který bědoval, vzdychal a sténal: „Mé děti, jsme ztraceny! Děťátka moje, kam vás mám odvést? Děťátka moje, musíme v propast!“

08

Podivnost číslo 7:

Lovci v horách (rybáři na jezeře?) chytili zvláštního ptáka (podle některých kronikářů šlo o jeřába s peřím černým jako uhel), který měl místo hlavy zrcadlo – údajně okrouhlý průhledný (?) kotouč s otvorem uprostřed.

Když se do zrcadla poprvé podíval aztécký panovník  Moktezuma II. (Moktesuma, Montezuma, Motecuhzoma…), uviděl „nebesa“ a již zmíněný ohnivý klín (podle jiného zdroje viděl „tři hvězdy Býka a souhvězdí Blíženců“) , když se podíval podruhé, uviděl bitevní pole a spousty ozbrojených mužů, „které nesli jeleni“. Panovník svolal věštce, aby mu události vyložili, podivný pták ale vzápětí ulétl…

09

10

Podivnost číslo 8?:

Někteří kronikáři zaznamenali i osmou podivnost. V okolí aztéckého hlavního města se prý začali objevovat lidé-přízraky, s jedním tělem, ale dvěma hlavami. Když je dovedli k panovníkovi, zrůdy zmizely.

11

Šlo o pouhou shodu náhod a několika výjimečných událostí nebo mělo 7 podivností, které se udály před dobytím Mexika nějakou vzájemnou souvislost a skutečně ohlašovaly pád a zánik Aztécké říše?

03

FOTO: Aztécký vládce Moktezuma II. na obraze španělského malíře

12

FOTO: Postup Cortézových vojáků

13

FOTO: Španělská armáda dobývá hlavní aztécké město Tenochtitlán (ležící na ostrově uprostřed jezera)

P. S. Zajímavost: Podle jedné z teorií mohl být „pták, který měl místo hlavy zrcadlo“ legendárním černým zrcadlem, které se následně dostalo do Evropy, do Čech, na královský dvůr Rudolfa II., dále pak s alchymistou Johnem Dee do Jižních Čech, do Třeboně a dál a je prý dodnes ukryto kdesi v jihočeském Vimperku ODKAZ.

Martin Lavay

 

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login