adminml

300 LET SVOBODNÝCH ZEDNÁŘŮ

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Massone – Personaggio di Corrado Guzzanti Licenza: per l’uso di questa foto è stata fornita autorizzazione scritta via e-mail. L’autorizzazione è limitata all’uso della foto su Wikipedia. Ticket OTRS #2007081610016131, CC BY-SA 3.0

 

Petr Bajnar: 300 let Svobodných zednářů

Slovo „esoterika“ vzbuzuje v současnosti u řady lidí pocit něčeho iracionálního a fantasmagorického.

Přesto všichni ti, kteří chtěli být ve svých oborech opravdově úspěšní, ať již jde o vědu, umění či politiku pochopili, že bez znalostí principů esoteriky to nejde.

Dokladem tohoto faktu je i historie Svobodných zednářů, tajné společnosti která byla založena před 300 lety 24.6.1717 v Londýně. Svým programem navázala na starší společnosti, které viděly své poslání ve střežení a uchovávání „tajného“, neboli esoterního vědění jakými byli ve středověku templáři, či cechy stavitelů katedrál a ve starověku například egyptští chrámoví kněží nebo řečtí pythagorejci.

Od doby svého vzniku, tato organizace významně ovlivnila dějiny Evropy a světa. V 18.století její představitelé ovlivnili francouzskou revoluci a stáli i za vznikem USA. Architektura města Washington nese jednoznačně pečeť Svobodných zednářů, kteří v projektu výstavby zohledňovali zásady posvátné geometrie. Ve stejném století najdeme výrazný vliv této společnosti i např. v hudebním díle W.A.Mozarta, který také byl jejím členem.

Jejími členy, či sympatizanty byli i mnohé významné osobnosti českého politického a uměleckého života. Vzpomeňme třeba Edvarda Beneše, Jana Masaryka, Karla Čapka či malíře Alfonse Muchu.

Dnes je organizace především centrem zájmu tzv. „konspiračních teoretiků“, kteří v ní vidí jednu ze zákulisních organizací, řídících svět. Někteří jí spojují až se satanismem, ač sami zednáři o sobě hovoří jako o stoupencích většího prosazování lidskosti a humanity.

Na světě není nic černé a bílé. Totéž platí i pro svobodné zednáře. Jejich spojovací nitkou je pochopení důležitosti esoterického vědění a z něho vyplývajících rituálů pro úspěch nejrůznějších aktivit. To co je odlišuje je životní zaměření a cíle ke kterým směřují. A tak jistě nalezneme zednáře a lóže skučně s bohumilou aktivitou, zaměřenou ve prospěch veřejnosti a lidstva. Stejně jako ty, u kterých tu jistotu mít nebudeme.

 

Petr Bajnar

Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.

 

Blog Petra Bajnara na iDNES: ODKAZ

Osobní stránky Petra Bajnara: ODKAZ

 

O autorovi:

Narodil jsem se roku 1971 v Ostravě. Vystudoval jsem nejdříve SPŠ hutní ve Frýdku-Místku a poté VŠB-TU Ostrava- obor Materiálové inženýrství. Řadu let jsem pracoval v průmyslové sféře. Nejdříve jako technolog v ŽD Bohumín a později jako Zkušební technik v Materiálovém výzkumu ve Vítkovicích.Od roku 2007 působím ve školství. Nejdříve jako učitel odborných předmětů na SPŠ ve Frýdku-Místku a poté jako učitel předmětu ZPV a Ekologie na OA a Hotelové škole v Havířově.

Jsem svobodný a bydlím v krásném podhůří Beskyd ve Frýdlantě nad Ostravicí.

Ve volném čase se rád toulám přírodou : pěšky, na kole či v zimě na běžkách.  Rád také cestuji. Měl jsem možnost navštívit řadu zemí Evropy a rovněž Izrael a Srí Lanku. Vybrané fotografie z mých cest můžete spatřit především v sekci propojený svět ODKAZ

Hlavním zájmem od dětství bylo pro mě poznávání světa.  Nikdy jsem ničím zvlášť nevynikal, na škole jsem měl jen průměrný prospěch trojkaře. Přesto se pro mně jako dítěti  žáden dárek nevyrovnal dárku v podobě naučné knihy. Chudáci rodiče mi jednou museli pořídit hvězdářský dalekohled, jindy pak mikroskop a nebo v antikvariátu zakoupit deset  osmisetstránkových dílů Dějin světa. A tak v mém dětství ve volném čase fotbal a jiné hry ze spolužáky se střídaly s hodinami věnovanými hledáním odpovědí nad otázkami fungováni přírody a světa.

Když mi bylo 18 let padl komunistický režim který nedovolil publikovat prakticky nic co by odporovalo vládnoucí materialistické ideologii. Začali vycházet různé duchovní knihy  a já při přemýšlení nad jejich obsahem postupně pochopil, že k poznání pravdy nestačí jen použití 5 smyslů a opustil jsem svůj dosud materialistický světonázor. Začal jsem cvičit jógu a hledat pravdu o světě  ve svém nitru. Přestal jsem pít alkohol. Pochopením principu neubližování, který je v základu každé hodnotné duchovní nauky jsem se stal vegetariánem.

V roce 1994 začala vysílat TV Nova  pořad Seance který jsem pravidelně sledoval. Biotronik Tomáš Pfeiffer v něm léčebně působil přes televizní obrazovku a zároveň i odpovídal  na dotazy posluchačů. Začal jsem navštěvovat jeho přednášky, které se stále pravidelně konají v rámci Duchovní univerzity Bytí  a studovat životní filozofii BYTÍ vytvořenou jeho učitelem a zakladatelem biotroniky Josefem Zezulkou. Objevil jsem v ní to co jsem dříve nenašel v žádném jiném duchovním směru- celistvost. Jasně a logicky odpovídala na každou základní filozofickou otázku kterou jsem si kladl ať již se jednalo o vznik vesmíru, zákony osudu, vývoje bytosti či smyslu života. Cesta Zezulkova ovlivnila nejen mé životní názory.Díky Zezulkovi jsem  si uvědomil, že mnohé věci jsou jinak než jsem si dosud myslel. Že smyslem života není být jen šťastný, ale sloužit celku.  Že cesta vývoje je cestou spojení rozumu a citu. Že člověk  nemá jen věřit a upadat do dogmatu, ale být kritický a přijmout až to co důkladně promyslí.  Vím , že jsem zatím stále jen na samém začátku této cesty, cesty která je největším dobrodružstvím života i tím nejkrásnějším co v životě může být- objevování úžasné harmonie a krásy světa.

Petr Bajnar

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Yetti, bigfoot

Pterosauři

Djatlov

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Kuriozity
Skryta 
Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky Legendární reklamy Děs, běs, katastrofy tipy Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Extra

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Islám

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové
Sex

Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login