adminml

2018: Záhada adventního kalendáře České televize (je na obrázku Vimperk?)

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

FOTO: Adventní kalendář České televize pro rok 2018. Autorkou je Lucie Lomová

 

Tak jako každý rok před Vánoci, připravila i letos v prosinci malířka a ilustrátorka Lucie Lomová ODKAZ, ODKAZ pro web České televize populární interaktivní adventní kalendář: ODKAZ

Kliknutím na jednotlivé postavičky si mohou děti i dospělí dostat k zábavným úkolům (Kutej špunte dárky… videím, galeriím, komiksům…), kdy se jednotlivá okénka odemykají tak, jak postupují dny v kalendáři… až do Vánoc 🙂

Letos je adventní kalendář Lucie Lomové připomínkou 100 let Československa a zachycuje vánoční atmosféru v ulicích právě před sto lety. Na interaktivním obrázku tak můžete potkat nejenom prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, operní pěvkyni Emu Destinnovou, spisovatele Eduarda Štorcha (Lovci mamutů)… ale i zažít na vlastní kůži atmosféru první čtvrtiny 20. století, s prozářenými obchůdky, s dětmi hrajícími si v ulicích (nyní to působí jako téměř zázrak), s pouličním hráčem na housličky, s dobovým fotografem s obřím deskovým fotoaparátem, s nadšenými skauty, s trafikou dýchající cizokrajnou exotikou, s uhlířem vysypajícím do sklepa putnu s uhlím, s typickým kominíkem balancujícím po střechách, s historickým automobilem v pozadí i s historickým aeroplánem – dvojplošníkem v povětří.

Vánoční záhada: je na obrázku Vimperk?

V minulosti připravila Lucie Lomová pro Českou televizi například adventní kalendář, kde byly ulice a uličky, domy, schůdky a podloubí jakoby zpodobněním jihočeského městečka Český Krumlov (i když se nakreslené exteriéry od reality v detailech trošku lišily).

Které městečko ale adventní kalendář zpodobňuje v letošním roce 2018? Mnozí šumavští rodáci a patrioti v tom mají jasno: na obrázku je přece jihočeské městečko Vimperk a jeho Kaplířova ulice ODKAZ NA MAPU, z pohledu od východu na západ.

Vzadu je vidět křižovatka Kaplířovy ulice s Rožmberskou ulicí, vpředu vpravo je Sadová ulice a odbočka nahoru k poště (i s kamennou zídkou se zábradlím a schůdky) a jen nad kostelem vpravo nahoře jako by chyběla známá silueta vimperského zámku, most přes Křesanovský potok je pootočený o 90 stupňů a místo parku vpředu vpravo je právě zamrzlá hladina, na které si hrají děti.

Schválně se podívejte na kresbu Lucie Lomové a na dobové snímky vimperské Kaplířovy ulice právě z první čtvrtiny dvacátého století:

Nebo na snímek, kdy ve vimperské Kaplířově ulici napadl v roce 1979 první sníh:

Případně si prohlédněte vimperskou Kaplířovu ulici na současných mapách Google: ODKAZ

 

Je na adventním kalendáři České televize pro letošní rok 2018 skutečně Vimperk?

Nebo na obrázku poznáváte nejkrásnější uličky právě svého městečka? A kterého?

A co na záhadu říká sama autorka, malířka a ilustrátorka Lucie Lomová? Třeba na tento článek zareaguje a brzy sem přidáme její odpověď. Schválně tuto stránku ještě navštivte…

Krásný předvánoční čas přeje redakce Zahady.info 🙂

 

Martin Lavay

 

P. S. Aktuální doplnění malířky a ilustrátorky Lucie Lomové z úterý 11. prosince 2018 :o) :-/ :

„Mnozí šumavští rodáci a patrioti v tom mají jasno: na obrázku je přece jihočeské městečko Vimperk a jeho Kaplířova ulice z pohledu od východu na západ.
Vzadu je vidět křižovatka Kaplířovy ulice s Rožmberskou ulicí, vpředu vpravo je Sadová ulice a odbočka nahoru k poště (i s kamennou zídkou se zábradlím a schůdky) a jen nad kostelem vpravo nahoře jako by chyběla známá silueta vimperského zámku, most přes Křesanovský potok je pootočený o 90 stupňů a místo parku vpředu vpravo je právě zamrzlá hladina, na které si hrají děti.“
Článek je zde: http://zahady.info/2018-zahada-adventniho-kalendare-ceske-…/
Pan Martin Lavay mě pobavil a děkuji mu, že nám dělá reklamu. Takže: na obrázku Vimperk NENÍ. Je to vymyšlené virtuální městečko, které neexistuje jinde, nežli v Adventním kalendáři. I když, kdoví? Máte jiné tipy?

Lucie Lomová

 

 

 

 

Klikněte si na rubriku, do které se chcete podívat:


Záhady

UFO

Duchové

Djatlov

Pterosauři

Yetti, bigfoot

Vodní příšery

Tasmánský tygr

Ještěři

Kruhy v obilí

HUM

Cestování v čase

Zajímavá věda

Optické klamy

Písničky

Burian

Hlavolamy

Novinky

Můžete se ponořit ještě hlouběji do archivu:


Skrytá kamera

F1

Komiksy

Rychlé šípy

Štika

Co
Kreslene vtipy 
Co
Svět z výšky 
Děs, běs, katastrofy
Legendární reklamy 
Zajímavosti o koních
Finty Jak se vyrábí Zpevak autotrpaslici Zajímavosti o Chorvatsku Skládání bankovek 
Marže

Povídky

Automodeláři

A třeba i ještě hlouběji, kde jsou skryté rubriky Zahady.info:


Skutečná pravda

Eugenika

Svět bez lidí

Chemtrails

Buddha

Šifra

Luiz Antonio

Sprostí klasikové

Sex

Na titulní stranu ZAHADY.INFO si klikněte zde:


Zahady.info
Zahady.info

Prohlédněte si i nový YouTube kanál ZAHADY info:

YouTube

Zahady.info: Záhady, zajímavosti, věda, historie, dobrodružství…

You must be logged in to post a comment Login